[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zverenie pod ochranu Cyrila a Metoda je pre nás nevšednou cťou
P:3, 04. 10. 2013 19:30, DOM

Nitra 4. októbra (TK KBS) Druhým dňom pokračovalo Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií. Po sérii pracovných blokov a prijatí u prezidenta SR biskupi navštívili Nitru, kde slávili svätú omšu s vešperami v Katedrále sv. Emeráma. Predsedal jej ostrihomsko-budapeštiansky kardinál Péter Erdö. Krátko pred skončením liturgickej slávnosti predniesol predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský pred relikviou sv. Cyrila osobitnú modlitbu zverenia Európy svätým Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy a apoštolom slovanských národov. Pri tejto príležitosti o význame tohto úkonu hovoríme s banskobystrickým biskupom Mons. Mariánom Chovancom, generálnym sekretárom KBS.

TK KBS: Čo to znamená, že došlo k zvereniu Európy pod ochranu sv. Cyrila a Metoda?

Význam tohto úkonu zbožnosti je mimoriadne veľký. Tento rok sa vo viacerých krajinách slávi ako Rok sv. Cyrila a Metoda, ktorí sú spolupatróni Európy. Úkon zverenia sa (alebo oddania sa) pod ich ochranu - v tomto jubilejnom roku a to práve u nás -, je pre našu krajinu nevšednou cťou. Od nás, zo Slovenska, vyjde ďalší, akoby obnovený podnet pre celú Európu – k prehĺbeniu našej kresťanskej viery podľa tradície našich otcov.

TK KBS: Čo konkrétne predstavuje tento slávnostný akt?

Tento akt predstavuje prehĺbenie úcty k svätým. Život svätej osoby je praktickou exegézou evanjelia. Druhý vatikánsky koncil (por. Lumen gentium 50-52; Sacrosanctum concilium 8, 111) predostrel nový model úcty k svätým, ktorý je modelom spoločenstva a solidarity so svätými. Dôvodom našej úcty k svätým je: - pocit radosti z takých úžasných svedkov; - pocit vďačnosti za ich príklad a orodovanie; - spoluúčasť na tom istom človečenstve, na tých istých zápasoch, na tej istej viere a láske.

Keď Katolícka cirkev ukazuje svätcov ako Božích priateľov, ako ochrancov ľudí (najmä veriacich), ako vzory, ktoré treba nasledovať vo všetkých životných situáciách, ako verné kópie Ježiša Krista (v životoch svätcov sa v pestrosti objavujú zreteľné Kristove rysy), tým vlastne zvelebuje Pána Boha. Ďakuje mu za milosť, ktorá urobila týchto ľudí svätými a oslavuje ho pre veľké činy, ktoré v nich vykonal.

TK KBS: Prečo v tomto prípade nejde o zasvätenie a aké druhy zasvätenia pozná teológia?

Teológia pozná dva základné druhy zasvätenia: - zasvätenie sa Pánu Bohu (to je zasvätenie v plnom zmysle slova); - zasvätenie sa nejakému svätcovi (napr. Panne Márii), to je len analógia zasvätenia sa Bohu; pretože len Boh je ten, „pre ktorého“ a „ktorému“ má človek žiť. Zasvätením sa svätej osobe sa akosi uznávalo svätcovo významné miesto v dejinách spásy.

Pokrok v liturgickej teológii i presnejšie používanie odborných termínov však vedie veriacich k tomu, aby výraz „zasvätenie“ vyhradili len pre obetovanie sa Bohu, por. Direktórium o ľudovej zbožnosti (č. 204); Orientamenti e proposte per la celebrazione dell’anno mariano 26.

Je pravda, že roky zaužívaný zvyk (že sme sa zasväcovali aj svätcom) sa bude meniť len pomaly, treba sa však postupne zjednocovať s prehĺbenou katolíckou teológiou. Preto aj text modlitby k sv. Cyrilovi a Metodovi, ktorý bude prednesený v Nitre, neobsahuje termín „zasvätiť sa“, ale výraz „zveriť sa“.

Aj blahoslavený pápež a veľký mariánsky ctiteľ, Jána Pavla II., dal v tomto prijímaní prehĺbeného teologického chápania nasledovaniahodný príklad. Vo svojich veľkých mariánskych dielach venovaných celému svetu (por. encykliku Redemptoris Mater; apoštol. list Rosarium Virginis Mariae) použil a odporúčal termíny: zveriť sa; oddať sa; postaviť sa pod ochranu.

( TK KBS, ml; ml ) 20131004040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]