[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Modlitba zverenia Európy sv. Cyrilovi a Metodovi v katedrále v Nitre
P:3, 04. 10. 2013 19:20, DOM

Nitra 4. októbra (TK KBS) Druhým dňom pokračovalo Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií. Po sérii pracovných blokov a prijatí u prezidenta SR biskupi navštívili Nitru, kde slávili svätú omšu s vešperami v Katedrále sv. Emeráma. Predsedal jej ostrihomsko-budapeštiansky kardinál Péter Erdö. Krátko pred skončením liturgickej slávnosti predniesol predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský pred relikviou sv. Cyrila osobitnú modlitbu zverenia Európy svätým Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy a apoštolom slovanských národov. Prinášame ju v plnom znení:

Modlitba zverenia Európy sv. Cyrilovi a Metodovi, spolupatrónom Európy a apoštolom slovanských národov

Svätí Cyril a Metod, spolupatróni Európy a apoštoli slovanských národov!

Vy ste s pokorou prijali výzvu nebeského Otca pracovať na obrátení národov, a tak privádzať mnohých do Božieho kráľovstva. S trpezlivosťou a naplnení Božím Duchom ste neváhali odpovedať na túžby mnohých sŕdc po poznaní Pravdy. Svojím presvedčivým kresťanským životom a usilovnou apoštolskou prácou ste sa stali nositeľmi Kristovho svetla, ktoré prežiarilo jednotlivé národy strednej a východnej Európy. Povzniesli ste ich kultúru, začali ste ich vzdelávať, napomohli ste rozvoj sociálneho a spoločenského života, ale predovšetkým ste im priniesli Ježiša Krista. Svojou prezieravou činnosťou, hlbokým a pravoverným učením, obetavosťou, oddanosťou, apoštolskou horlivosťou a neohrozenou veľkodušnosťou ste si získali dôveru a uznanie rímskych pápežov, carihradských patriarchov, byzantských cisárov a rôznych kniežat nových slovanských národov. Podľa slov svätého apoštola Pavla ste sa stali pre slabých slabými, aby ste získali slabých. Pre všetkých ste sa stali všetkým, aby ste zachránili aspoň niektorých. A všetko ste robili pre evanjelium, aby ste mali na ňom podiel (porov. 1 Kor 9, 22 – 23). V Kristovom mene ste vyučovali pravdy viery, krstili, slávili Eucharistiu, zastávali sa bezbranných a chudobných, hľadali pravdu, nabádali na jednotu a odpustenie a šírili Božie kráľovstvo.

Neochvejne ste vydávali svedectvo pred slabými i silnými tohto sveta: že Boh stvoril človeka, že je nám Otcom a v ňom sme si my ľudia navzájom bratmi a sestrami; že skrze Syna, večné Slovo, Boh stvoril všetky veci a povolal ľudí k účasti na svojom vlastnom živote bez konca; že Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, ktorý pre nás ľudí a pre našu spásu zostúpil z neba, pôsobením Ducha Svätého sa vtelil v lone Panny Márie a stal sa človekom; že zoslal mocného Ducha Potešiteľa, aby každý Kristom vykúpený človek v ňom mohol získať dôstojnosť Božieho dieťaťa a stať sa spoludedičom Božích nezničiteľných prisľúbení daných ľudstvu.

Aj my dnes vyznávame túto istú vieru, chceme ju ohlasovať a žiť. K tomu však potrebujeme Božiu milosť, a preto sa obraciame na vás, svätí Cyril a Metod, spolupatróni Európy a apoštoli Slovanov: Vyprosujte nám požehnanie nebeského Otca!

Svätí Cyril a Metod, vám zverujeme pod ochranu a starostlivý príhovor životy všetkých ľudí žijúcich v Európe, všetky európske národy a štáty. Zverujeme vám Cirkev v Európe a všetky jej snaženia, najmä však úsilie o novú evanjelizáciu a na váš príhovor si vyprosujeme od nebeského Otca, aby sme vedeli prekonávať každú nenávisť a dobrom víťaziť nad zlom. Aby sme si vedeli odpúšťať a byť solidárni. Aby sme sa s úctou pozerali na každý život od jeho počatia až po prirodzenú smrť. Aby sme boli ohlasovateľmi kultúry života, ktorá je obsiahnutá v Kristovom Evanjeliu. Aby sme si stále viac uvedomovali, aká potrebná je náboženská kresťanská jednota a bratské spoločenstvo všetkých národov. A aby sme celým srdcom hľadali Božie kráľovstvo a raz dosiahli večný život v spoločenstve s naším Pánom Ježišom Kristom, lebo on je Boh a žije a kraľuje na veky vekov. Amen.

( TK KBS, tk; ml ) 20131004039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]