[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Homília kard. Marca Ouelleta v Katedrále sv. Martina v Bratislave
P:3, 04. 10. 2013 07:51, DOM

Bratislava 3. októbra (TK KBS) Prvý deň plenárneho zasadnutia Rady európskych biskupských konferencií sa skončil dvomi liturgickými slávnosťami. Prvou z nich bola vo štvrtok 2. októbra 2013 svätá omša, ktorej predsedal kardinál Marc Ouellet v Katedrále sv. Martina. Pri tejto príležitosti prinášame homíliu kardinála Ouelleta.

„Moji drahí bratia a sestry,

Boh nás povoláva k spoločnej modlitbe na začiatku Plenárneho zasadania Rady európskych biskupských konferencií. Ďakujeme mu a ďakujeme aj našim hostiteľom za možnosť stretnúť sa práve tu, v Bratislave, v tomto vznešenom meste katolíckeho, veriaceho národa.

Božie slovo nám dnes ponúka veľmi silné učenie o pravom nasledovaní Krista. Ježiš posiela sedemdesiatich dvoch učeníkov na misiu ohlasovania viery. Posiela ich, aby hlásali evanjelium, ktoré prijali od samotného Pána. A Ježiš im hovorí, aby mestám, ktoré ich prijmú, povedali, že sa "priblížilo Božie kráľovstvo". Vraví, že Božie kráľovstvo je nablízku a požehnania tohto kráľovstva sú ľuďom k dispozícii, ak uveria a prijmú Pána. Inak Božie kráľovstvo prejde okolo a nechá nás tam, kde sme, nedotknutých a smutných.

Čo je Božie kráľovstvo a kde ho nájdeme? Božie kráľovstvo je všade, kde Boh vládne, kde sú jeho slovo a vôľa prijímané a uvádzané do života. Toto sa v plnosti a dokonalým spôsobom uskutočňuje na jednom mieste - viac, než kdekoľvek inde: v jeho jedinom Synovi, Ježišovi Kristovi. Kráľovstvo je v Ježišovi; Ježiš je kráľovstvo. Kdekoľvek je prítomný, kdekoľvek je ohlasovaný a prijímaný, tam je Božie kráľovstvo a odtiaľ kráľovstvo rastie. Nachádza sa v srdciach tých, ktorí v neho veria a ktorí Ježišovi dovolia, aby im vládol ako ich Kráľ. Ľudské srdce je obľúbeným miestom tohto kráľa; je to miesto, kde chce najviac vládnuť. A v našich srdciach vládne, keď uveríme v Boha a snažíme sa ho milovať nadovšetko.

Ježiš, ktorý "nechce túto misiu napĺňať sám" (Príhovor na Anjel Pána, 7. júla 2013) žiada každého veriaceho, a osobitným spôsobom nás, biskupov, aby sme sa podieľali na tejto úlohe ohlasovania príchodu jeho kráľovstva. Naša ochota ohlasovať a zápal, s ktorým to robíme, sú znakmi našej vlastnej viery. Tak, ako sedemdesiati dvaja učeníci, aj my sme povolaní, aby sme sa tak zjednotili s Kristom, že jeho posolstvo sa stane naším posolstvom, jeho misia našou misiou.

Nelipneme na ničom, čo vlastníme a nespoliehame sa na svoje vlastné plány. Spoliehame sa len na Pána a takpovediac odkladáme naše mešce, odevy a sandále - čokoľvek nám bráni v tom, aby sme v neho naplno uverili a bezvýhradne mu dôverovali.

Ježiš nás posiela ako baránky: baránky, ktoré počúvajú pastiera, baránky, ktoré nevnucujú, ale len ponúkajú evanjelium, pôsobivým a príťažlivým spôsobom, avšak rešpektujúc slobodu druhých - tak, ako to robil sám Ježiš. Náš sekularizovaný svet si veľmi cení slobodu a autonómiu rozhodovania. Musíme nájsť spôsoby, ako odovzdať našim spoluobčanom posolstvo o kráľovstve, ktoré ponúka väčšiu a autentickejšiu slobodu. Pred viac ako 1000 rokmi svätí Cyril a Metod priniesli do Európy múdrosť a slobodu viery - tej istej vieru, ktorú aj my dnes vyznávame. Modlíme sa, aby sme dovolili Ježišovi stať sa kráľom našich sŕdc a našich životov, našich myšlienok a našich skutkov, aby sme aj my vedeli byť pre Európu radostnými poslami Božieho pokoja. Modlíme sa s vďakou za nové chápanie a impulzy na začiatku pontifikátu Svätého Otca Františka. Verme a tešme sa, pretože Boh nám daroval nový čas požehnania Cirkvi pre svet. Nová evanjelizácia sa uskutočňuje; Božie kráľovstvo sa priblížilo!

Slová pápeža Františka v encyklike Lumen Fidei sú veľkou výzvou. Píše: "Tí, ktorí otvorili svoje srdcia Božej láske, počuli jeho hlas a prijali jeho svetlo, si tento dar nemôžu nechať len pre seba… Prijaté slovo sa stáva odpoveďou, vyznaním viery, ktorá sa šíri medzi ostatných a pozýva ich k tomu, aby aj oni uverili." (Lumen Fidei 37) Toto je v centre Novej evanjelizácie, do ktorej sme všetci aktívne zapojení.

Moji drahí bratia biskupi, Božie kráľovstvo sa priblížilo - a viera činná v láske je kľúčom pre príchod tohto kráľovstva, ktoré sa šíri zo srdca Kráľa. Všetci sme zakúsili ovocie tejto viery v našich ľuďoch, keď tak ako tí, čo sa zhromaždili okolo Ezdráša, s vierou prijímali Božie Slovo. A samozrejme, v kontexte agresívneho sekularizmu sme tiež nepochybne zažili aj skúsenosť učeníkov, ktorých v niektorom meste neprijali.

Vidíme však v evanjeliu, že Ježiš nechce, aby sme sa sústredili len na výsledky. On už dopredu vedel, že niektorí neuveria a že jeho požehnanie a jeho pokoj neprijmú, a preto na nich nebudú môcť spočinúť. Avšak Ježiš nechce, aby sme v sebe nosili toto odmietnutie. Chce, aby sme striasli prach odmietnutia zo svojich nôh. Namiesto rozhorčenia alebo zatrpknutosti, či straty odvahy, máme ísť dopredu, každý deň obnovení Božím Slovom a sviatosťami, predovšetkým Eucharistiou, nesúc so sebou iba jeho evanjelium meniace život a pokoj, ktorý z neho vychádza. Aj Nehemiášove slová sú nám na povzbudenie: "Nebuďte zarmútení, lebo radosť v Pánovi musí byť vašou silou!" A pamätajme na to, aby sme nikdy nekráčali sami. Ježiš nás vždy posiela spolu ako bratov, v sile spoločenstva a v sile Ducha Svätého.

V tomto roku viery prosíme Ježiša, aby sme sa nechali viesť Duchom Svätým, ktorý zapálil vieru v sedemdesiatich dvoch učeníkoch, ktorý zapálil srdce pre vieru vo svätých Cyrilovi a Metodovi a ktorý chce rozžiariť vieru v každom jednom z nás. A prosíme o pomoc našu Matku, Máriu, ktorej "áno" dané Bohu umožnilo Kráľovi prísť na zem, aby sme s radosťou a vierou ohlasovali Božie kráľovstvo našimi slovami a našimi životmi. Amen.“

Preložil: Martin Kramara

( TK KBS, mk; ml ) 20131004027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]