[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozdrav apoštolského nuncia Plenárnemu zhromaždeniu CCEE 2013
P:3, 03. 10. 2013 16:15, DOM

Bratislava 3. októbra (TK KBS) Predsedovia biskupských konferencií z viacerých európskych krajín spolu s expertmi oddnes v Bratislave diskutujú o vzťahu medzi vierou v Boha a štátom, laicizmom a laicite. Pri otvorení ich pozdravil aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Príhovor prinášame v plnom znení:

Eminencia, Marc Ouellet , prefekt Kongregácie pre biskupov,

Eminencia, Peter Erdö, predseda Rady európskych biskupských konferencií,

Excelencia, pán Robert Fico, predseda vlády Slovenskej republiky,

Excelencia, Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup-metropolita,

drahí spolubratia v biskupskej službe,

milí účastníci tohto zasadania, bratia a sestry v Kristovi,

chcem predovšetkým srdečne poďakovať J. Em. kardinálovi Petrovi Erdö za jeho pozvanie na stretnutie zástupcov európskych biskupských konferencií v hlavnom meste tejto mladej krajiny, Slovenskej republiky.

Toto zhromaždenie nám ponúka skvelú príležitosť nielen na bratské stretnutie, ale predovšetkým na prehĺbenie nášho poznania situácie v Európe, s cieľom urobiť misijnú a pastoračnú prácu Cirkvi efektívnejšou na celom európskom kontinente - pri šírení Kristovho evanjeliového posolstva.

Poznanie a skúsenosť každej európskej biskupskej konferencie môže výrazným spôsobom obohatiť ostatné konferencie - s prihliadnutím na rozličné charakteristiky a osobitné danosti reality, v ktorej jednotlivé konferencie žijú v rámci vlastnej krajiny. Okrem toho by v dnešnej globalizovanej spoločnosti bolo nepochopiteľné a zvláštne, ak by Cirkev nebola otvorená a neotvárala sa stále viac komunikácii, vzájomnému zdieľaniu, schopnosti darovať a prijímať, a tak výrazne prispievať k vzájomnému obohateniu.

Sme teda veľmi radi, že sa tento rok zasadanie európskych biskupských konferencií koná tu, na Slovensku, v krajine, ktorej kultúrne a kresťanské korene siahajú až do dôležitého obdobia Veľkej Moravy, s ktorou je úzko spojená činnosť a misijné dielo spolupatrónov Európy, svätých Cyrila a Metoda.

História nám ponúka množstvo dôkazov o tom, že s ich príchodom na toto územie práve pred 1150 rokmi začal mohutný, nielen duchovný, ale aj kultúrny rozvoj národov, ktoré žili v tejto geografickej oblasti a výrazne prispeli k šíreniu kresťanskej viery v srdciach miestnych národov. Táto viera sa pre nich stala veľkou oporou vo viacerých ťažkých, ba až tragických okamihoch dejín.

Aby sme nechodili príliš ďaleko, stačí si spomenúť na prenasledovanie, ku ktorému po skončení vojny došlo v druhej polovici minulého storočia vo viacerých slovanských krajinách. Práve viera, zasiata ešte svätými Solúnskymi bratmi, dala silu mnohým, ktorých postihlo prenasledovanie, takže museli stráviť svoje životy vo väzení alebo čeliť ťažkostiam jej slobodného vyznávania.

Svedectvo života viery týchto ľudí a celých národov nám ponúka nádherný príklad hodnoty kresťanskej viery pre život jednotlivcov, rodín, ale aj celého európskeho spoločenstva.

Nech je nám na povzbudenie dobrý príklad svätých Cyrila a Metoda, ale aj všetkých našich bratov vo viere, i keď neznámych, ktorí preto, aby vydali dobré svedectvo Kristovi, jeho pravde a Cirkvi, neváhali podstúpiť nepochopenie, potupu i rozličné druhy utrpenia.

Všetkým vám želám, aby toto stretnutie bolo úspešné a dúfam, že vaša práca počas týchto dní prinesie bohaté ovocie pre šírenie a prehlbovanie viery v živote ľudí, ktorí žijú v vo vašich krajinách a aj v živote celého európskeho kontinentu, ktorý sa pred vyše tisíc rokmi stal dedičom tohto bohatstva viery - a aj dnes ho potrebuje uchovať a ďalej rozvíjať.

Všetkým želám veľa úspechov pri práci.

Ďakujem vám za pozornosť.

( TK KBS, mg; ml ) 20131003031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]