[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Plenárne zasadnutie Rady európskych biskupských konferencií (1)
P:3, 03. 10. 2013 22:45, DOM

Bratislava 3. októbra (TK KBS) Predsedovia európskych biskupských konferencií oddnes v Bratislave diskutujú o vzťahu medzi vierou v Boha a štátom, laicizmom a laicite. Okrem hlavných predstaviteľov episkopátov je na plenárnom zasadnutí Rady európskych biskupských konferencií aj prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Ouellet. Program stretnutia, ktoré sa koná pravidelne každý rok, je naplánovaný do nedele. Na Slovensku prebieha v znamení 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

1. Tlačová konferencia pred začiatkom pléna

2. Otváracie zasadnutie plenárneho zasadnutia

3. Estónsko sa stalo novým členom CCEE

ad 1. Krátko pred otvorením plenárneho zasadnutia hovorili o jeho niektorých témach s novinármi kardinál Péter Erdö, Mons. Józef Michalik a Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS.

Hostiteľ, ktorým je arcibiskup Zvolenský, ocenil, že biskupi z viacerých krajín budú mať možnosť počas štyroch dní spoznať našu krajinu a život Cirkvi na Slovensku. Tú majú možnosť v krátkosti spoznať aj vďaka novej reprezentačnej publikácii, ktorú vydala KBS. "Veríme, že budeme dobrými hostiteľmi," zdôraznil pred médiámi metropolita Bratislavy. Hlavnú tému podujatia, ktorá tento rok znie "Boh a štát. Európa medzi laicitou a laicizmom", vysvetlil kardinál Erdö, ktorý momentálne predseda CCEE.

Tohtoročnú problematiku, o ktorej chystajú debatu, si podľa neho biskupi vybrali preto, pretože sa veľa hovorí o neutralite štátu, oddelení medzi Cirkvou a štátom. Podľa kardinála môže byť spravodlivé alebo nepriateľské oddelenie cirkvi od štátu. „Túto tému sme vybrali, pretože sme chceli vedieť, či je v štátoch rešpektovaný princíp náboženskej slobody, ktorý je medzinárodne uznaný a je zapísaný v zozname ľudských práv. Vidíme tendenciu inak definovať toto právo a obmedziť ho,“ vyhlásil predseda CCEEE, podľa ktorého si Cirkev cení, že môže žiť slobodne zdravú laicitu v štáte.

Podpredseda CCEE Józef Michalik zdôraznil potrebu novej evanjelizácie. Poľský arcibiskup ďalej povedal, že Cirkev chce ponúknuť ľuďom to, čo vie, a to pri rešpektovaní antropológie človeka, aby ľudia mali smäd po Bohu, hodnotách, kráse. „Z praktického hľadiska sa snažíme mať dôveru v ľudí. Preto pomáhame aktivitám laikov, ktorí sa snažia zobrať cirkev do rúk, aby sa za cirkev cítili zodpovední,“ konštatoval. Zároveň upozornil, že v Európe sa ničí manželstvo a ľudia zostávajú prázdni. Vytráca sa zmysel života. „Istá vernosť tradičným hodnotám má veľký význam. Má svoju cenu byť verným tradičným hodnotám,“ povedal arcibiskup poľského Przemyslu.

ad 2. Vzácnych hostí po speve Veni Creator Spiritus privítal pri otvorení Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS). "Našou osobitnou radosťou je aj skutočnosť, že ste prijali pozvanie do našej krajiny v čase, keď slávime 1150. výročie príchodu našich vierozvestov sv. Cyrila a Metoda, ktorí sú tiež spolupatrónmi Európy," ocenil metropolita Zvolenský. Ich hlboká osobná spiritualita a vynikajúce ľudské vlastnosti podľa neho umožnili "s osobitnou účinnosťou sprostredkovať posolstvo evanjelia, lebo ho predkladali našim predkom v slovanskom jazyku, ktorému rozumeli," dodal predseda KBS.

Hlavný hostiteľ poďakoval bratom - biskupom za duchovnú i materiálnu pomoc, lebo tá podľa neho práve tá umožnila obnovu a rozvoj Katolíckej cirkvi na Slovensku, a to najmä za posledných dvadsať rokov po páde komunistického režimu. Zároveň predstavil niekoľko štatistík cirkevnej štruktúry Slovenska z ostatného sčítania ľudu z roku 2011. Vyplýva z nich napríklad, že na Slovensku je 3 350 000 katolíkov latinského obradu a 210 000 katolíkov byzantského obradu (z celkového počtu 5 400 000 obyvateľov). "Vaša ochota prijať pozvanie do Bratislavy nám dáva nádej, že vašou prítomnosťou, vašimi slovami a vaším príkladom budeme môcť pokročiť v poznaní nášho miesta a poslania v súčasnom spoločenstve katolíckej Cirkvi v Európe."

PLNÉ ZNENIE príhovoru je ::TU::

Za Radu európskych biskupských konferencií pozdravil prítomných jej predseda kardinál Péter Erdö. Hosťujúcej krajine poďakoval za prípravu plenárneho zasadnutia. Poznamenal, že v porovnaní s minulým rokom sa zmenili aj viaceré veci v Cirkvi. Za jednu z hlavných označil výmenu pápežov. V mene európskej cirkvi mu vyjadril svoju blízkosť. V Bratislave chcú podľa neho biskupi z viacerých európskych krajín debatovať o niekoľkých dôležitých výzvach dnešných čias. Predtým, než oficiálne privítal viacerých prítomných hostí, v mene v mene CCEE prejavil sústrasť po tragickom stroskotaní lode na pobreží talianskeho ostrova Lampedusa, pri ktorej dnes ráno ráno prišlo o život viac ako 90 utečencov.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je ::TU::

INFORMÁCIA o prejavení sústrasti je ::TU::

Plénu CCEE zaslal svoj pozdrav i Svätý Otec. Kardinálovi Erdö ho poslal štátny sekretár kardinál Tarcisio Bertone. Pápež František predsedom biskupských konferencií vyjadruje svoju blízkosť a oceňuje ich prácu pre biskupské konferencie, ako aj ich snahu uvažovať nad témou laicity a napomáhať kultúre, ktorá "harmonicky spája vieru a rozum, pravdu a slobodu". "Na príhovor Najsvätejšej Panny Márie a svätých Cyrila a Metoda, pastierom európskych cirkví a ich službe vyprosuje hojné milosti a s bratskou láskou im posiela žiadané apoštolské požehnanie," píše sa v pozdrave Svätého Otca Rade európskych biskupských konferencií (CCEE). Jej vedenie sa s pápežom stretlo na súkromnej audiencii ešte v máji (9. mája 2013).

PLNÉ ZNENIE pozdravu je ::TU::

Účastníkov pléna v úvode pozdravil i premiér SR Robert Fico. Dialóg medzi slovenskou vládou a KBS označil za konštruktívny a vecný. Zároveň poďakoval za pozvanie zúčastniť sa na otvorení zasadnutia. "Iste viete, že za ostatných 50 rokov sa svet zmenil viac ako možno v minulosti za 1000 rokov. Preto ste teraz tu v Bratislave, aby ste uvažovali o starých a dobrých veciach s novými pohľadmi, so životnou skúsenosťou a múdrosťou," uviedol premiér Fico, ktorý zároveň prítomných poprosil, aby odovzdali Svätému Otcovi Františkovi blahoželanie a pozdravy od občanov Slovenska, ale aj od neho samého. Od kardinála Erdőa dostal Fico obraz Cyrila a Metoda, premiér mu daroval drevenú sošku madony.

Pozdrav predniesol i apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. "Toto zhromaždenie nám ponúka skvelú príležitosť nielen na bratské stretnutie, ale predovšetkým na prehĺbenie nášho poznania situácie v Európe, s cieľom urobiť misijnú a pastoračnú prácu Cirkvi efektívnejšou na celom európskom kontinente - pri šírení Kristovho evanjeliového posolstva," povedal apoštolský nuncius. "Nech je nám na povzbudenie dobrý príklad svätých Cyrila a Metoda, ale aj všetkých našich bratov vo viere, i keď neznámych, ktorí preto, aby vydali dobré svedectvo Kristovi, jeho pravde a Cirkvi, neváhali podstúpiť nepochopenie, potupu i rozličné druhy utrpenia," uviedol Mons. Giordana.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je ::TU::

ad 3. Rada európskych biskupských konferencií potom pokračovala vo svojom pracovnom zasadnutí bez účasti verejnosti. Vysokí predstavitelia Katolíckej cirkvi v Európe budú počas nasledujúcich dní za pomoci expertov diskutovať o sociálnych a duchovných aspektoch výziev, ktoré stoja pred dnešnou Európou. Centrálnou témou stretnutia v Bratislave bude priestor, ktorý je daný k dispozícii náboženstvu, a teda aj úloha Cirkvi v spoločnosti európskych krajín, ktoré sa pohybujú medzi laicitou a laicizmom. Tému už dnes podvečer uviedla profesorka histórie zo Slovenska Emília Hrabovec. Predstavila i výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila v rámci jednotlivých biskupských konferencií.

Biskupi sa budú zaoberať aj ďalšími témami: evanjelizáciou sekularizovaného sveta, výhradou vo svedomí a činnosťou Európskej únie a Rady Európy. Už dnes zároveň jednomyseľne rozhodli, že Rada európskych biskupských konferencií sa rozšíri o nového člena, ktorým sa stalo Estónsko. "Som veľmi rád, že estónska cirkev v osobe apoštolského administrátora vstupuje do veľkej rodiny Rady európskych biskupských konferencií," reagoval na rozhodnutie apoštolský administrátor Estónska Philippe Jordana, ktorý podal žiadosť Estónska o prijatie za nového člena CCEE.

INFORMÁCIA o prijatí nového člena je ::TU::

Prvý deň zasadnutia sa skončil dvomi liturgickými slávnosťami. Prvou z nich bola svätá omša, ktorej predsedal kardinál Quellet v Katedrále sv. Martina. Pred ňou i počas nej si desiatky priaznivcov pripomenuli s transparentami, sviečkami a fotografiami bývalého trnavského arcibiskupa Mons. Róberta Bezáka. Program vyvrcholil modlitbovou vigíliou sprevádzanou spevmi Taizé za kresťanov a pokoj vo Svätej zemi na Blízkom východe v Kostole sv. Jána z Mathy. "Ďakujem vám za vaše modlitby za pokoj vo Svätej zemi a na celom Blízkom východe, ktorý sa práve usiluje o slobodu, demokraciu, zmierenie a pokoj," poďakoval počas vigílie v homílii biskupom z viacerých európskych krajín Mons. William Shomali.

PLNÉ ZNENIE homílie kardinála Oulleta je ::TU::

PLNÉ ZNENIE homílie Mons. Williama Shomaliho je ::TU::

CCEE je celoeurópska organizácia, ktorá združuje predsedov 33 biskupských konferencií v Európe, a tiež arcibiskupov Luxemburska, Monackého kniežatstva a Cypru maronitov, spolu s mukačevským eparchom zo Zakarpatskej oblasti Ukrajiny a moldavským biskupom z Kišiňova. Vysokí predstavitelia Katolíckej cirkvi majú okrem pracovného programu naplánované aj liturgické slávenia, na ktoré ma voľnú účasť aj široká verejnosť (zoznam slávení je možné nájsť ::tu::). V piatok ich prijme prezident SR Ivan Gašparovič a zavítajú aj do Nitry. V programe je aj zverenie Európy a nášho územia pod ochranu svätých Cyrila a Metoda.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::

( TK KBS, ml; ml ) 20131003023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]