[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 04. 2024   Meniny má Rudolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec poskytol rozhovor denníku La Repubblica o vízii obnovy Cirkvi
P:3, 01. 10. 2013 17:56, ZAH

Vatikán 1. októbra (TK KBS) Po katolíckom časopise La Civiltà Cattolica Svätý Otec poskytol rozhovor aj talianskemu denníku La Repubblica. „Pápež: Takto zmením Cirkev“ je názov rozhovoru, ktorého autorom je publicista a komentátor Eugenio Scalfari. Svätý Otec mu len pred nedávnom listom odpovedal na osem otázok o úlohe Cirkvi vo svete či v dialógu s neveriacimi, ktoré novinár formuloval na stránkach denníka. Rozhovor, ktorý 1. októbra na viac ako troch stranách priniesla La Repubblica, vznikol počas Scalfariho návštevy u pápeža Františka, v stredu 24. septembra vo Vatikáne.

„Naším cieľom nie je prozelytizmus“, hovorí v rozhovore Svätý Otec. Nie obracanie iných na vieru, ale „načúvanie potrebám, túžbam a sklamaniam, zúfalstvu a nádeji“. Ideálom je pre neho taká Cirkev, ktorá by plnila misijnú funkciu a bola chudobná, a teda „dávala nádej mladým, pomáhala starším, bola otvorená pre budúcnosť a šírila lásku“. Vzorom takejto Cirkvi ostáva aj po 800 rokoch svätý František. Podľa Svätého Otca je nevyhnutné venovať sa najchudobnejším z chudobných a šíriť pokoj. Ako tvrdí, aj z tohto dôvodu Druhý vatikánsky koncil urobil rozhodnutie „otvoriť sa modernej kultúre“, čo znamená náboženský ekumenizmus a dialóg s neveriacimi. Pápež však skonštatoval, že v tomto smere sa odvtedy vykonalo len málo a má ambíciu to zmeniť.

Scalfari položil pápežovi Františkovi aj otázky týkajúce sa dobra a zla, autonómie svedomia či problému narcizmu. Práve ten pápež označuje za „druh duševnej poruchy“ najviac postihujúcej ľudí, ktorí majú v rukách veľkú moc. V tejto súvislosti hovorí aj o samotnej Cirkvi. Aj niektorí z jej vedúcich predstaviteľov boli podľa neho narcistami, vystavenými pochlebovaniu zo strany dvoranov. V súvislosti s Rímskou kúriou považuje za problém istý „vatikanocentrizmus“, zahľadenosť do vlastných záujmov a zanedbávanie sveta, ktorý nás obklopuje. „Nestotožňujem sa s takouto predstavou a urobím všetko možné preto, aby som to zmenil,“ hovorí Svätý Otec. Cirkev sa musí podľa neho opäť stať „spoločenstvom Božieho ľudu“, s kňazmi a biskupmi, ktorí sú v službe Božieho ľudu.

( TK KBS, RV, mf, jb; mk ) 20131001050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]