[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Duchovenstvo a veriaci Prešovskej archieparchie na pochode za život
P:3, 24. 09. 2013 13:56, DOM

Košice 24. septembra (TK KBS) Pred hlavnou tribúnou Národného pochodu za život 2013 sa nad hlavami prítomných týčil aj veľký transparent so slovami Gréckokatolíci sú za život. Do tejto akcie, ktorú prešovský arcibiskup a metropolita nazval najväčšou a najdôležitejšou akciou a púťou nielen tohto roka, ale tejto doby u nás, sa s veľkým entuziazmom zapojilo aj množstvo gréckokatolíckych kňazov, bohoslovcov, rehoľníc a veriacich laikov z Prešovskej archieparchie, ako aj z Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, a to so svojimi biskupmi, a aj sekretár Kongregácie pre východné cirkvi arcibiskup Cyril Vasiľ SJ z Ríma.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ predsedal archijerejskej svätej liturgii v Chráme sv. apoštolov Petra a Pavla v Košiciach-Terase, kde ho a takmer 20 kňazov z Prešovskej archieparchie a Košickej eparchie, ako aj diakona Rudolfa Hreňa a veriacich privítal miestny farár otec Jozef Miňo. V homílii vladyka Ján vychádzal z nedeľného evanjelia, kde si všimol predovšetkým slová sv. Petra: „Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny.“ Ježiš ho však neopustil, ale zostal s ním a zostáva aj s nami hriešnymi. Preto ho prosíme, aby nám dal milosť efektívne chrániť život a prirodzenú rodinu, povedal metropolita. „Manifestujeme za život, ktorý je dnes ohrozovaný z mnohých strán a čuduj sa svete samotnými ľuďmi, pretože ľudia sa stali egoistami. Len si spomeňme na umelé potraty, na eutanázie. Ale vieme všetci, kde sa také počínanie človeka zastaví. Zastaví sa až pri vlastnom seba zničení. Život človeka je posvätný dar Boží a nik nemá právo tento dar ničiť, ale máme ho všemožne chrániť.“ Zároveň poďakoval všetkým za zapojenie sa do tohto Národného pochodu za život a za každodennú ochranu života a prirodzenej rodiny. Miestna farnosť pre pútnikov z Prešovskej archieparchie a iných častí Slovenska pripravila milé agapé.

Pomocný prešovský biskup Milan Lach SJ bol hlavným slúžiteľom archijerejskej svätej liturgii v Chráme Ochrany Presvätej Bohorodičky v Košiciach-Nad jazerom, kde ho privítal miestny farár otec Vladimír Varga. Koncelebrovalo osem kňazov. V homílii vladyka Milan Lach SJ vychádzal z nedeľného evanjelia, obzvlášť z vety, ktorú povedal Ježiš Petrovi: „Neboj sa, odteraz budeš loviť už ľudí.“ V gréčtine to znamená loviť živých, pre život. Toto hovorí o tom, že Peter dostal, tak ako všetci učeníci, poslanie privádzať ľudí k spáse, k večnému životu. „Teda každý z nás je povolaný loviť pre život, nie pre smrť.“ Vladyka položil otázky, ako podporujeme viacdetné rodiny, či chudobné matky. Tieto myšlienky prepojil s Národným pochodom za život. Aj v tejto farnosti pripravili pútnikom agapé.

Poobede sa všetci zapojili do samotného Národného pochodu za život.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, ľpe; ml ) 20130924038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]