[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 04. 2024   Meniny má Rudolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec povzbudil účastníkov Národného pochodu za život 2013
P:3, 22. 09. 2013 14:30, DOM

Košice 22. septembra (TK KBS) Svätý Otec František povzbudil účastníkov historicky prvého Národného pochodu za život na Slovensku. Pozdrav a apoštolské požehnanie tlmočil prítomným apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana. Príhovor prinášame v plnom znení.

"Excelencia Mons. Bober, košický arcibiskup a metropolita,

drahí spolubratia v biskupskej službe,

kňazi, rehoľníci a rehoľné sestry,

otcovia a matky rodín,

milí mladí priatelia,

členovia rôznych “pro-life” organizácií a sympatizanti Hnutia za život,

milovaní bratia a sestry v Kristovi,

pri príležitosti konania “Národného pochodu za život”, by som rád odovzdal všetkým vám: biskupom, kňazom, zasväteným osobám, veriacim i všetkým ľuďom dobrej vôle, pozdrav, povzbudenie a apoštolské požehnanie Svätého Otca Františka.

Terajší Svätý Otec, ešte ako arcibiskup Buenos Aires v Argentíne, v jednej zo svojich homílií zameraných na ochranu života, sa obrátil k svojím poslucháčom týmito slovami: “Chráňte ľudský život! Nedajte sa od toho ničím a nikým odradiť. Stojí to za to”.

Citujem tieto slová Svätého Otca z dvoch dôvodov: prvý je ten, že poukazujú na hodnotu ľudského života, ktorý je vždy božím darom a ako taký si zaslúži, aby sme nad ním držali ochrannú ruku v každej etape jeho vývoja a rastu.

A druhý dôvod je ten, aby sa zdôraznilo, že každá iniciatíva, ktorá sa koná na ochranu ľudského života, okrem toho, že je správna a legitímna, je predovšetkým dobro, ktoré prináša svoje ovocie v živote jak jednotlivých ľudí, tak rodín i celej spoločnosti. Toto je dôvod, prečo sa nemáme dať odradiť a podporovať každú takúto iniciatívu.

Dnes totiž spoločnosť, v Európe i vo svete, presiaknutá duchom laicizmu, bojujúceho proti viere a jeho kresťanskému posolstvu, ktoré sú svetlom pre každého človeka, stráca dokonca zmysel pre prirodzené ľudské hodnoty a odmieta ich považovať za normy svojho konania. Sám človek sa stavia do úlohy najvyššej autority, ktorá – úplne subjektívne – chce určovať, čo je dobré a čo zlé.

Preto stojí za to – ako vraví Svätý Otec – nedať sa nikdy odradiť od šírenia kultúry života, od jeho ochrany a od toho, aby sme v našej spoločnosti prispeli ku klíme, ktorá bude naklonená základným ľudským a kresťanským hodnotám - tak potrebným pre harmonický ľudský rozvoj i rozvoj spoločnosti, v ktorej žije.

Preto by som sa rád poďakoval Konferencii biskupov Slovenska, mnohým Cirkvám, rehoľným spoločnostiam, Fóru života a ostatným “pro-life” združeniam i mimovládnym organizáciám za takú chvályhodnú iniciatívu, akou je “Národný pochod za život”, obohatený zároveň o rôzne sprievodné programy s touto tematikou.

Želám tejto iniciatíve ešte úspešné pokračovanie a nech vás Panna Mária, Patrónka Slovenska i vaši svätí patróni sprevádzajú vo vašom živote viery i pri všetkých vašich aktivitách, ktoré v budúcnosti ešte budete konať na ochranu ľudského života. Amen."

( TK KBS, ap; ml ) 20130922010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]