[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Národný pochod za život (3) - Za dar života ďakujú ľudia v Košiciach
P:3, 21. 09. 2013 22:30, DOM

Bratislava/Košice 21. septembra (TK KBS) V Košiciach sa dnes začal otvárací program historicky prvého Národného pochodu za život na Slovensku. Do metropoly východu zavítal i špeciálny vlak z Bratislavy. Viacerí účastníci absolvovali sprievodné aktivity a zúčastnili sa úvodnej svätej omši.

1. Maratón aktivít pred Národným pochodom za život

2. Do Košíc dorazil špeciálne vypravený vlak z Bratislavy

3. Organizátori sa dištancujú od extrémistických prejavov

4. Sobotný program vyvrcholil Life celebration večerom

ad 1. Oficiálny program Národného pochodu za život odštartoval piatkovou ekumenickou bohoslužbou slova „na poďakovanie Bohu za dar ľudského života“ v Evanjelickom chráme na Mlynskej ulici. Celebroval ju emeritný košický arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. Kazateľom bohoslužby bol zástupca biskupa reformovanej cirkvi na Slovensku Marián Hamari. Ďalšie sprievodné akcie, ktoré propagovali pochod i rôzne pro-life témy, prebiehali v uplynulých dňoch na rôznych miestach Košíc.

Jednou z aktivít bola aj zbierka potravín pre osamelé matky s deťmi s názvom Kilo. "Zúčastnili sa na nej pracovníci a dobrovoľníci Arcidiecéznej charity Košice spolu so sestrami Vincentkami a mladými dobrovoľníkmi zo Združenia mariánskej mládeže," informovala TK KBS Marta Krištofová, odborná referentka Arcidiecéznej charity Košice, ktorá akciu zastrešovala. Zbierka sa konala v piatok v šiestich predajniach Fresh a jednej predajni Milk Agro v centre Košíc.

"Podarilo sa nám vyzbierať potraviny v celkovej hodnote 1 600 eur rôznych druhov, ktoré organizátori rozdelia pre osamelé matky s deťmi a pre viacpočetné rodiny, ktoré sa nachádzajú v sociálnej núdzi. Môžeme konštatovať, že zákazníci na zbierku, ktorá bola sprievodným podujatím Národného pochodu za život, reagovali pozitívne. Ďakujem všetkým darcom i dobrovoľníkom, ktorí venovali kus svojho srdca pre blížnych," dodáva Krištofová.

Akcia Kilo bola jednou z viacerých sprievodných aktivít pred pochodom. Originálnym spôsobom sa zapojili do jeho propagácie i mladí prostredníctvom živej pro-life reťaze. "Hlavným cieľom živých reťazí bolo poukázanie na počatie, ako moment, ktorým vzniká život, vodičom motorových vozidiel," informovali dobrovoľníci z press centra pochodu. Účastníkmi reťaze boli košickí pedagógovia Strednej zdravotníckej školy sv. Alžbety. Ďalšími členmi prezentácie boli študenti Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach.

Ďalšia sa uskutočnila v centre Košíc, kde sa na nej zúčastnilo okolo 300 mladých ľudí. "Živá reťaz sa tiahla od Ústavného súdu k Dómu sv. Alžbety. Dobrovoľníci pro-life filozofiu prezentovali heslami, napr. „Chráňme každý počatý život“. „Vždy je to chlapec alebo dievča. Od počatia.“ „Keď nekričím, myslíš, že ma to nebolí?“," uviedlo press centrum, ktoré informuje o aktivitách pred pochodom na oficiálnej stránke pochodzazivot.sk.

ad 2. Po sérii sprievodných aktivít prišli od dnešného rána do Košíc prví účastníci Národného pochodu za život. Približne 800 účastníkov priviezol prvý špeciálny vlak (do Košíc budú vypravené ešte ďalšie dva), ktorý vyrazil dnes ráno z Bratislavy. V jednom z kúpe sa viezol i bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Väčšina z tých, ktorí dnes dorazili do mesta, sa potom ubytovala a popoludní zúčastnila na workshopoch, prednáškach a diskusiách zameraných na ochranu života, ľudskej dôstojnosti a rodiny.

Organizátori pripravili paletu 28 rôznych ponúk. Medzi prednášajúcimi boli aj známe osobnosti z oblasti ochrany života. Poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská debatovala na tému presadzovania ochrany ľudského života a dôstojnosti v politike s poslancom Národnej rady SR Richardom Vašečkom. O možnostiach angažovanosti za ochranu života informovala predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Koordinátorka projektu Zachráňme životy Mária Demeterová so Zuzanou Kiňovou z Poradne Alexis hovorili na tému pomoci ženám, ktoré riešia svoje neplánované tehotenstvo. Vlastné worskhopy mali aj Eva Grey z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Marek Iskra z Centra pre rodinu z Banskej Bystrice, novinár Martin Hanus, lekári z rôznych odborov medicíny, pro-life aktivisti, vedci, právnici, zástupcovia neziskových organizácií, rodičia, informoval Tomáš Kováčik, hovorca pochodu.

ad 3. Hoci organizačná príprava Národného pochodu za život vrcholí, organizátori krátko pred jeho záverom vydali vyhlásenie, v ktorom hovoria, že získali niekoľko informácii o plánovanom zúčastnení sa členov viacerých organizácií a hnutí smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd. Dôrazne sa preto od nich dištancovali. Vo vyhlásení, ktoré prinášame v plnom znení, ich vyzvali, aby sa pochodu nezúčastňovali:

"Organizátori Národného pochodu za život v posledných dňoch získali niekoľko informácií o plánovanom zúčastnení sa členov viacerých organizácií a hnutí smerujúcich k potláčaniu ľudských práv a slobôd, ktoré sú verejnosti známe aj z rôznych násilných incidentov z minulosti. Dôrazne sa od nich dištancujeme a vyzývame ich, aby sa pochodu nezúčastňovali, alebo sa ho zúčastnili pokojným spôsobom ako súkromné osoby bez akýchkoľvek extrémistických prejavov.

Akákoľvek snaha o prezentáciu rasistických, či iných extrémistických postojov či už formou vizuálnou, hlasovou alebo akoukoľvek inou bude považovaná za narušenie bezpečnosti pokojných účastníkov. V priestore, v ktorom je ohlásené konanie pochodu je zakázaná akákoľvek vizuálna, či zvuková forma propagácie násilia, rasizmu a extrémizmu. Budeme po celý čas trvania úzko spolupracovať s Policajným zborom Slovenskej republiky v snahe zaručiť bezpečnosť účastníkov a sme pripravení kedykoľvek

požiadať PZ o vyvedenie týchto osôb z priestorov konania.

Pochod za život je pokojnou oslavou života a nesmie sa stať miestom, kde budú prezentované myšlienky smerujúce k násiliu a nenávisti," uviedol pre médiá Kováčik.

ad 4. Sobotná spoločná oslava života vyvrcholila programom "Life celebration" v košickej Infinity aréne. Začal pásmom chvál a svedectiev v podaní spoločenstva detí, mládeže a dospelých Maranatha, pokračovala pro-life ružencom, ktorý viedli zástupcovia viacerých košických farností. Krátko pred večernou otváracou svätou omšou, na ktorej sa zúčastnili aj predstavitelia politického a spoločenského život, prítomných privítal jeden z hlavných organizátorov Národného pochodu za život Dušan Škurla.

"Je nám veľkou cťou a potešením, že vám môžeme vytvoriť útočisko," povedal otec Škurla, ktorý stojí v pozadí košických pochodov za život. V aréne, ktorá bola úplne zaplnená, zdôraznil, že spolu s ďalšími členmi tímu sa počas roka snažili mobilizovať, aby dali silný odkaz do Cirkvi i spoločnosti. "Nemôžeme povedať, že my to pripravujeme pre vás, my sme všetci dobrovoľníci za kultúru života," povedal Škurla. Dodal, že všetci spolu "chceme vyjadriť" pochodom "vďačnosť za dar života".

Po jeho slovách vyšli na pódium, ktoré slúžilo v aréne ako oltár, v liturgickom sprievode desiatky kňazov - z obidvoch obradov, východného i západného a viacerí biskupi. Za organizátorov privítal všetkých prítomných v Európskom hlavnom meste kultúry, dejisku prvého Národného pochodu za život, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, ktorý zároveň predsedá Organizačnému tímu Národného pochodu za život.

"Táto svätá omša je úvodná k zajtrajšiemu dňu, a preto, všetko to, čo predchádzalo a čo teraz bude nasledovať v tejto svätej omši a po nej, vložme ako prvý kapitál do toho, čo chceme dosiahnuť. Aby život bol ctený. Aby sme touto púťou a týmito aktivitami, ktoré vyvrcholia zajtra, ukázali tu na Slovensku, že si život ceníme a zaňho vieme aj takýmto spôsobom týmto Národným pochodom za život zabojovať," povedal metropolita Bober.

Otváraciu liturgickú slávnosť celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. V homílii okrem iného povedal, že Národný pochod za život je nádhernou príležitosťou, aby sme v pravdivosti a skromnosti vyjadrili radosť nad tým, že sme Boží. "Že sme Boží synovia a dcéry, že patríme Bohu a z toho dôvodu si ctíme vlastný život ako dar a život aj všetkých ostatných," povedal arcibiskup Zvolenský, ktorý zároveň prítomných požiadal, aby nedeľný pochod prežívali v duchu radosti.

Za slávenie svätej omše poďakoval o. Dušan Škurla. Predstavil dary organizátorov účastníkom, medzi ktorými dominovalo plátno s dĺžkou niekoľko stoviek metrov, ktorým organizátori Národného pochodu za život prekonali vlastný slovenský rekord v najväčšom nápise na plátne. Na plátne je prepísaná celá encyklika Evangelium vitae od Jána Pavla II., ktorú prepisovali počas leta desiatky mladých dobrovoľníkov. Po sv. omši organizátori prevzali od jedného z partnerov darované súsošie vyobrazujúce mamu s priehľadným dieťaťom, ktoré jej odpúšťa.

Program pokračoval večerný program pásmom Áno za život v podaní zoskupenia Poetica Musica. Ide o tvorivú skupinu mladých veriacich ľudí, ktorá sa prostredníctvom slova a hudby venujú rôznym témam a udalostiam. Počas večera predstavili symbolických "päť zastávok", ktoré sa týkali celej myšlienky ochrany života a zvlášť pochodu za život. Bodkou bol záverečný koncert pre nenarodených v podaní skupín Kerygma a Milenky band. Po nich nasledovalo vystúpenie košického spoločenstva Maják a večer ukončila kapela eSPé. V noci je naplánovaná modlitbové bdenie. Program vyvrcholí nedeľným pochodom.

TK KBS vydala k správe ::AUDIO::

( TK KBS, ml; ml ) 20130921003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]