[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 01. 03. 2024   Meniny má Albín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Národný pochod život má upozorniť, že ochrana rodiny je dôležitá
P:3, 20. 09. 2013 12:42, DOM

Košice 20. septembra (TK KBS) Poďme von a bojujme za život je heslom Národného pochodu za život, ktorý sa cez víkend uskutoční v Košiciach. Organizátori očakávajú 50.000 účastníkov. Pochodom chcú mobilizovať verejnosť a upozorniť mienkotvorcov a legislatívcov, že ochrana života a rodiny tvorenej manželstvom muža a ženy ako nenahraditeľného priestoru pre vznik a rozvoj života majú na Slovensku podporu verejnosti.

Pochod sa podľa organizátorov pripravoval viac ako rok. „Spolu s kolegami z prolife hnutia sme dospeli k presvedčeniu, že jediný účinný spôsob ako všetkých upozorniť na ochranu života je pochod, teda “hlasovanie nôh”,“ povedal tajomník prípravného výboru pochodu Marek Michalčík. Pochodom chcú organizátori upozorniť na dôstojnosť ľudského života a rodiny založenej manželstvom muža a ženy ako najlepšie miesto pre život. „Národný pochod za život je vyvrcholením dlhoročného úsilia za presadenie kultúry života a reakcia na rastúce spochybňovanie hodnoty ľudského života a rodiny ako ideálneho miesta pre prijatie života. Košice, európske hlavné mesto kultúry sú vhodným miestom na národný apel ochrany života, ako základného kultúrneho prejavu,“ povedal ďalší z organizátorov Dušan Škurla.

Program Národného pochodu za život začne už dnes o 18:00 h ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom chráme na Mlynskej ulici. Pokračovať bude v sobotu poobede od 13:00 workshopmi na rôzne témy ako: eutanázia, angažovanosť za ochranu života, antikoncepcia, presadzovanie ochrany života v politike, potratová tabletka, sexuálna výchova, gender ideológia, regulácia počatia a pod.

V nedeľu predpoludním od 9:00 budú v 16 kostoloch celebrovať 4 gréckokatolícki a 12 rímskokatolícki biskupi sväté omše s pro-life úmyslami a za Národný pochod za život. Počet celebrujúcich biskupov bude košickým historickým rekordom. Medzi cirkvami, ktoré podporujú pochod popri Katolíckej cirkvi sú aj cirkvi združené v Ekumenickom spoločenstve na území mesta Košice a Ekumenická rada cirkví v SR. Od 12:30 sa začnú ľudia zhromažďovať pred hlavným pódiom na Hlavnej ulici, na ktorom vystúpia rečníci z oblasti verejného života, kultúry, cirkvi, politiky na Slovensku i v zahraničí. Hudobný program zabezpečí skupina Komajota a ďalší.

Národný pochod za život začne o 14:30 po prečítaní Manifestu Národného pochodu za život. Účastníci pôjdu po trase Hlavná – Alžbetina - Šrobárova – Kuzmányho – Strojárenská - Nám. maratónu mieru - Hlavná. O 16:30 sa účastníci pochodu vrátia k pódiu na Hlavnej podujatie ukončia záverečnou „bodkou“.

Na pochode očakávajú organizátori 50.000 ľudí, ale sú pripravení flexibilne zareagovať aj na viac, preto vyzývajú ľudí, aby sa zaregistrovali na oficiálnom webe www.pochodzazivot.sk. Počas víkendu bude v Košiciach 700 dobrovoľníkov, 100 informačných tabúľ, 10 000 balónov, 100 000 letákov, organizátori použili 4 km bezpečnostnej pásky, 50 zdravotníkov a 4 sanitky ako aj skautské mestečko pre rodiny s deťmi. Parkovanie je pripravené pre 500 autobusov a 5000 áut. Do Košíc budú vypravené 3 špeciálne vlaky z Bratislavy a Žiliny. Takéto veľké stretnutie si vyžiada určité obmedzenia dopravy v centre mesta. Moyzesova ulica bude vyhradená pre výstup a nástup autobusov v nedeľu od 09:00 do 19:00. Kuzmányho ulica bude uzavretá v nedeľu od 14:00 do 17:00. Premávka MHD bude v centre mesta zastavená v nedeľu od 14:00 do 17:00 pričom celý deň je MHD v Košiciach zdarma. „Mojich spoluobčanov z Košíc prosím o strpenie jemného diskomfortu pri obmedzeniach, ktoré pochod v Košiciach spôsobí. Dúfam, že Vám to vynahradí hrdosť na Košice, ktoré sa stanú európskym hlavným mestom kultúry života,“ uzavrel spoluorganizátor Fabián Novotný.

TK KBS informoval Tomáš Kováčik

( TK KBS, tko; ml ) 20130920034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]