[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konferencia biskupov Slovenska udelila po štvrtýkrát cenu Fides et ratio
P:3, 19. 09. 2013 19:30, DOM

Bratislava 19. septembra (TK KBS) Traja noví laureáti dnes dostali ocenenie Fides et ratio za zásluhy o dialóg medzi vierou a vedou (rozumom). Za svoje celoživotné úsilie ju tento rok získali fyzik prof. Jozef Ďurček, psychológ PhDr. Michal Stríženec a RNDr. Imrich Staríček, in memoriam. Cenu im udelila počas slávnostného ceremoniálu v Bratislave Konferencia biskupov Slovenska (KBS). Urobila tak na návrh jej Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorej predsedá ordinár Mons. František Rábek.

Pamätný dekrét si laureáti a ich zástupcovia prevzali z rúk biskupa Rábeka. K blahoželaniu sa pridali ďalší hostia. V Primaciálnom paláci medzi nimi nechýbali žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, generálny vikár Spišskej diecézy Mons. Anton Tyrol či bývalý predseda SAV Štefan Luby. Na oceňovaní sa zúčastnili i ďalší zástupcovia vedeckej a akademickej obce, priatelia a rodinní známi laureátov, ktorých pripomenuli aj prostredníctvom fotografií.

Slávnostné laudatio k oceneniu prof. Ďurčeka predniesol prof. Eduard Bublinec. V prednáške prof. Ďurček priblížil zákulisie vzniku Katolíckej univerzity, na čele ktorej stál v jej začiatkoch ako druhý rektor. K Michalovi Strížencovi, ktorý sa vo svojej prednáške zameral na psychológiu religiozity, vystúpil s laudačnou rečou prof. Ján Grác. K oceneniu Imricha Staríčeka, za ktorého prevzal cenu jeho synovec Vlado Kohút, vystúpil s laudatiom prof. Jozef Tiňo.

KBS udelila ocenenie pri príležitosti výročia vydania encykliky pápeža Jána Pavla II. Fides et ratio (Viera a rozum). Katolícka cirkev ním vyjadruje úctu vedcom, ktorí svojím pôsobením a vedeckou činnosťou prispievajú k dialógu vedy a viery. Zmyslom je motivovať ich pre výnimočné kresťanské svedectvo v tejto oblasti a vyjadriť dialóg vedy a viery, či viery a rozumu, ako vyplýva z názvu pápežskej encykliky, podľa ktorej je ocenenie pre vedcov pomenované.

Ocenenie udelila po prvýkrát v roku 2010, keď ju prevzal vedec Július Krempaský. O rok neskôr ju získali fyzik Jozef Tiňo a filozof Ján Letz. Minulý rok získali ocenenie kardinál Jozef Tomko, biologička Oľga Erdelská a astronóm Anton Hajduk, in memoriam. Udeleniu ceny predchádzala svätá omša za vedcov v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa, ktorú celebroval ordinár Rábek a koncelebrovali biskup Haľko a ďalší kňazi vrátane riaditeľa Rádia LUMEN Juraja Spuchľáka. Slávnosť oceňovania sprevádzalo Dychové kvarteto Hudby Ozbrojených síl SR.

TK KBS vydala k správe ::FOTO::, ::AUDIO 1:: a ::AUDIO 2::

( TK KBS, ml; ml ) 20130919046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]