TK KBS

Dnes je pondelok 22. 01. 2018   Meniny má Zora       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Pápež v Čile a Peru

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyvrcholí duchovné sprevádzanie relikvie svätého Cyrila na internete
P:3, 08. 09. 2013 08:00, DOMUSA 8. septembra (TK KBS) V zámorí budúci týždeň vyvrcholí okružná cesta bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka. V Kanade a v Spojených štátoch amerických strávil viac ako päť týždňov. So sebou niesol relikviu sv. Cyrila z Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Prostredníctvom internetu jeho putovanie duchovne sprevádzalo takmer 300 ľudí, ktorí dostali vyše 50 myšlienok e-mailom alebo sms-správou na rozjímanie, ako aj pravidelné pozdravy biskupa Haľka.

"Po piatich týždňoch cestovania po slovenských aj iných komunitách v Kanade a USA nemožem inak ako konštatovať, že práve odovzdanosť do tohto Božieho náručia je našou jedinou duchovnou pevninou v rozbúrených vodách modernej spoločnosti," odkázal biskup Haľko tým, čo ho duchovne sprevádzali, na sociálnej sieti. Za dar dôvery v Božiu pomáhajúcu prítomnosť pre nás všetkých bude obetovať poslednú svätú omšu, zakončenú požehnaním s relikviou, na americkom kontinente, a to v pondelok 9. septembra o 23:00 h stredoeurópskeho času. Na Slovensko sa vráti biskup Haľko budúci týždeň.

Biskup Haľko, poverený Konferenciou biskupov Slovenska starostlivosťou o zahraničných Slovákov, za oceán odcestoval posledný júlový deň. Krátko pred jeho odchodom spustili spolu s ním mladí dobrovoľníci internetový projekt, vďaka ktorému mohli jeho cestu duchovne podporiť ľudia zo Slovenska i zahraničia na internete. Do sprevádzania sa zapojili nielen veriaci zo Slovenska, ale aj z iných krajín, ako Spojené štáty, Kanada, Nový Zéland, Taliansko, Česká republika, Maďarsko či Rusko. Púť podporovali konkrétnymi skutkami, ako napríklad modlitbami. Odmenou pre nich boli zamyslenia vo forme e-mailu alebo sms-správy. Tých poslali dobrovoľníci vyše tritisíc. Išlo o úryvky pápežov a biskupov na Slovensku, ktoré týkajú relikvií a vierozvestcov.

Medzi pútnikmi, ktorí ho duchovne podporovali, boli nielen laici, ale aj množstvo rehoľníkov a kňazov. Nechýbal medzi nimi napríklad spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. "Každý deň som dostával zamyslenia pre pútnika. Aj cez sms-správu aj cez e-mail. Viem, že toto putovanie je náročné časovo, vzdialenosťami, ale aj duchovne. To, že som sa zapísal ako spolupútnik bola moja reakcia na citát z knihy, ktorú sme spolu s Mons. Pavlom Janáčom: Kresťan v službe novej evanjelizácie. Aj keď sú tisíce kilometrov vzdialení predsa môžeme spolupracovať aj to je nová forma evanjelizácie," hovorí biskup Sečka.

Registrovaní pravidelne dostávali aj správu o aktuálnej polohe relikvie a dianí na jednotlivých sláveniach. Biskup Haľko zavítal napríklad do Vancouveru, New Yorku, Toronta, Detroitu, Chicaga či Los Angeles. Na miestach slávil sväté omše, viedol adorácie a ďalší duchovný program. Registrovaní pútnici sa budú môcť po jeho príchode domov zúčastniť na svätej omši, ktorú biskup Haľko odslúži na ich úmysel. Čas oznámia dobrovoľníci po príchode biskupa Haľka domov. Projekt prebiehal v rámci slávenia Roka sv. Cyrila a Metoda na našom území. Nadväzuje na putovanie relikvie sv. Cyrila, ktorá putuje v diecézach Slovensku.( TK KBS, ml; ml ) 20130908001   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 772 x

[naspäť]

TV Lux | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola


(c) TK KBS 2003 - 2018