[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 02. 08. 2021   Meniny má Gustáv       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Text buly o menovaní trnavského arcibiskupa Oroscha
P:3, 30. 08. 2013 13:00, DOM

Trnava. Slávnostnú inauguračnú svätú omšu slávil dnes v Trnave Mons. Ján Orosch, ktorého pred necelými dvomi mesiacmi Svätý Otec František vymenoval za nového trnavského arcibiskupa. Prinášame plné znenie pápežskej buly o ustanovení biskupa Jána za trnavského arcibiskupa. V latinčine ju prečítal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Maria Giordana, v slovenčine Pavol Šintál, riaditeľ Arcibiskupského úradu v Trnave. Preložený text poskytol novinárom hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík.

*

Biskup František Sluha Božích Sluhov

Ctihodnému bratovi Jánovi Oroschovi, dovtedy titulárnemu biskupovi seminskému a apoštolskému administrátorovi Trnavskej arcidiecézy, sede vacante, po odvolaní tejže Trnavskej arcidiecézy pozdrav a apoštolské požehnanie.

Keďže sme ustanovený na Katedru svätého Petra a máme na starosti dobro celého Pánovho stáda, chceme sa postarať o uprázdnenú Trnavskú arcidiecézu. Po porade s Kongregáciou pre biskupov sme presvedčený, že bude najlepšie, ak zveríme jej správu tebe, ctihodný brat, vynikajúcemu osvedčenými darmi ducha a srdca a nadostač znalému miestnych pastoračných pomerov.

Svojou najvyššou apoštolskou mocou ťa teda uvoľňujeme z miesta seminského titulárneho biskupa a zo spomenutého úradu a menujeme ťa za Trnavského arcibiskupa so všetkými právami a povinnosťami. A nariaďujeme, aby si sa postaral o prečítanie tejto listiny svojmu kléru a ľudu; ktorých povzbudzujeme, aby ťa ochotne sprevádzali a zostávali úzko spojení s tebou.

A napokon ti, ctihodný brat, na príhovor preblahoslavenej Panny Márie vyprosujeme prehojné dary Ducha Tešiteľa, Pána a Oživovateľa, aby si sa podporený ich pomocou usiloval o to, žeby veriaci, ktorí sú ti zverejní, vedení tvojím príkladom napredovali v zdravej viere, v radostnej nádeji a vo vytrvalej láske, vytrvalo sa zúčastňovali na stoloch Božieho slova a Eucharistie, a tak dosiahli nebeský chlieb života a oltár večnosti.

Kristov pokoj a svetlo nech sú stále s tebou a s vynikajúcim trnavským cirkevným spoločenstvom, ktoré nám je veľmi drahé.

Dané v Ríme u Svätého Petra jedenásteho dňa mesiaca júla v dvetisíc trinástom roku Pána, v prvom roku nášho pontifikátu.

František

František Ni Felice, Apošt. Prot.

*

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave

( TK KBS, abu, dk; ml ) 20130830025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]