[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 06. 2023   Meniny má Stanislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

František: SDM nie sú ako ohňostroj, sú etapou na dlhej ceste
P:3, 04. 08. 2013 13:03, ZAH

Vatikán. Po týždňovej prestávke sa dnes Námestie sv. Petra vo Vatikáne opäť zaplnilo veriacimi, ktorí prišli, aby si vypočuli príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána. František sa v nej venoval svojím dojmom z cesty do Brazílie, ale tiež biblickým čítaniam z dnešnej nedeľnej liturgie:

"Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Minulú nedeľu som sa nachádzal v Riu de Janeiro. Končila sa svätá omša a Svetové dni mládeže. Myslím si, že by sme sa mali všetci spoločne poďakovať Pánovi za veľký dar, ktorý znamenala táto udalosť pre Brazíliu, Latinskú Ameriku a pre celý svet. Bola to nová etapa na púti mladých naprieč kontinentmi s Kristovým krížom.

Nesmieme nikdy zabudnúť, že Svetové dni mládeže nie sú ako „ohňostroj“, ako nejaké samoúčelné okamihy nadšenia; sú to etapy na dlhej púti, ktorá sa začala v roku 1985 vďaka iniciatíve pápeža Jána Pavla II. On zveril mladým kríž a povedal: choďte a ja pôjdem s vami! A tak sa aj stalo.

Táto púť mladých pokračovala s pápežom Benediktom XVI. a vďaka Bohu som aj ja mohol zažiť takúto nádhernú púť v Brazílii. Vždy si pamätajme: mladí nenasledujú pápeža, nasledujú Ježiša Krista, nesúc jeho kríž. Pápež ich na tejto púti viery a nádeje vedie a sprevádza.

Preto ďakujem všetkým mladým, ktorí sa na nej zúčastnili, a to aj za cenu obetí. Ďakujem Pánovi aj za ďalšie stretnutia s pastiermi a ľuďmi takej veľkej krajiny, akou je Brazília, ako aj s autoritami a dobrovoľníkmi. Nech Pán odmení všetkých tých, ktorí pracovali na tejto veľkej slávnosti viery.

Chcem rovnako zdôrazniť moje poďakovanie, moju veľkú vďaku Brazílčanom. Akí dobrí sú títo Brazílčania, tento národ s veľkým srdcom! Nezabudnem na ich vrelé prijatie, ich pozdravy, pohľady, na toľkú radosť. Je to veľkorysý ľud; prosím Pána, aby ich požehnal!

Chcel by som vás poprosiť, aby ste sa spolu so mnou modlili, aby mladí, ktorí sa zúčastnili na Svetových dňoch mládeže, mohli tlmočiť ďalej túto skúsenosť na ich každodennej púti, prostredníctvom svojich postojov; a aby ju mohli uplatňovať aj pri dôležitých životných voľbách, odpovedajúc na Pánovo osobné pozvanie. V liturgii dnes zaznieva Kazateľovo provokujúce zvolanie: «Márnosť nad márnosť a všetko je márnosť» (Kaz 1, 2). Mladí sú obzvlášť citliví na prázdnotu zmyslu života a hodnôt, ktorá ich často obklopuje. A žiaľ, platia aj jej následky. Naopak, stretnutie so živým Ježišom, v jeho veľkej rodine, ktorou je Cirkev, napĺňa srdce radosťou, pretože ho napĺňa pravým životom, dobrom tak hlbokým, že sa neminie a nezhnije: videli sme to na tvárach mladých v Riu.

Táto skúsenosť však musí čeliť každodennej márnosti, jedu prázdnoty, ktorý sa vkráda do našej spoločnosti založenej na zisku a vlastníctve, ktorá omamuje mladých konzumizmom. Evanjelium tejto nedele nám pripomína práve absurditu založiť si svoje šťastie na majetku. Bohatý hovorí sám sebe: «Duša moja, máš veľké zásoby… odpočívaj, jedz, pi a veselo hoduj! Ale Boh mu povedal: Blázon! Ešte tejto noci požiadajú od teba tvoj život a čo si si nahonobil, čie bude? » (por. Lk 12, 19-20).

Drahí bratia a sestry,

skutočné bohatstvo je Božia láska, o ktorú sa delíme s bratmi. Tá láska, ktorá pochádza od Boha, a ktorá nám umožňuje deliť sa o ňu medzi sebou a pomáhať si navzájom. Kto také niečo zažije, nemá strach pred smrťou a získa pokoj srdca. Zverme tento náš zámer, zámer prijať Božiu lásku a deliť sa o ňu s bratmi, príhovoru Panny Márie."

V pozdrave po modlitbe sa potom obrátili Svätý Otec k niekoľkým skupinám pútnikov, najmä z Talianska, ale i z Chorvátska, a zastavil sa pri tom, že i napriek veľmi teplému počasiu je na námestí veľa mladých ľudí: "Vypadá to tu ako v Rio de Janeiro," povedal František nadšene.

Zároveň ubezpečil o svojej modlitbe za všetkých kňazov a farárov z celého sveta, pretože práve na dnešný deň pripadá pamiatka ich patróna, sv. Jána Maria Vianneyho: „Chcel by som uistiť o osobitnej spomienke farárov a všetkých kňazov na svete, pretože dnes si pripomíname ich patróna: sv. Jána Maria Vianneyho. Drahí bratia, spája nás modlitba a v pastoračná láska," povedal Svätý Otec. Sv. Ján Maria Vianney (1786 - 1859), všeobecne známy ako farár z Arsu. Jeho 40-ročná pastoračná činnosť v malej dedinke vo Francúzsku sa stala vzorom kňazskej svätosti. Práve tejto postave svätca a jeho ochrane pápež Benedikt XVI. zveril v roku 2009 Rok kňazov.

Obyvateľom Ríma František pripomenul, že v pondelok slávia hlavný mariánsky sviatok ich mesta, titulárnu slávnosť Baziliky Santa Maria Maggiore - Panny Márie Snežnej. Nakoniec si s úctou a vďačnosťou spomenul na svojho predchodcu na stolci, pápeža Pavla VI. Ten zomrel pred 35 rokmi v roku 1978 a výročie jeho smrti sa bude pripomínať v utorok 6. augusta na sviatok Premenenia Pána.

( TK KBS, RV SK mf; ml ) 20130804002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]