[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ohliadnutie za niekoľkými stretnutiami Františka v Rio de Janeiro
P:3, 02. 08. 2013 12:25, ZAH

Rio de Janeiro. Hoci Krakovská arcidiecéza v rekordne krátkom čase spustila webové stránky budúcich Svetových dní mládeže 2016 (www.krakow2016.com), uplynul iba týždeň od otvorenia medzinárodného stretnutia mladých v Rio de Janeiro. Vatikánsky rozhlas sa pri tejto príležitosti vrátil k niektorým komorným udalostiam brazílskej apoštolskej cesty.

Prvá z nich sa odohrala na pôde chudobnej štvrti Varginha, kde pápež vošiel do jedného z obydlí. Vstúpili sme do malého domu rodiny, ktorá o našej návšteve predtým nevedela. Priestor bol skutočne stiesnený - tak štyrikrát päť metrov, a vo vnútri bolo najmenej 20 ľudí, od 15-dňového novorodenca až po 93-ročnú babičku. Všetci boli veľmi dojatí. Potom nastalo to najkrásnejšie - začali Svätému Otcovi vkladať do rúk všetky malé deti, ktoré tam boli, a on jednému po druhom žehnal. Nakoniec sa spolu pomodlili Otče nás a Zdravas Mária, hovorí hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi a dodáva, že vo favele došlo i na ekumenické kontakty - pápež František srdečne prehovoril s pastorom "Cirkvi Božej" a veriacimi tejto evanjelickej cirkvi ho požiadali o požehnanie vody.

Svätému Otcovi tiež veľmi záležalo na stretnutí s mladými väzňami. Bolo to šesť mladých chlapcov a dve dievčatá, všetci neplnoletí, každý z mladých sa tak dostal k slovu. Najmä najmladšie dievča toho mala veľa na srdci, prečítala pápežovi dlhý list svojich spoluväzenkýň a zaspievala mu vlastnú pieseň. Pápež požehnal predmety, ktoré si priniesli a podpísal sa im na fotografie. Mladí mu potom odovzdali zvláštny darček - obrovský ruženec z polystyrénu s krížom, ktorý niesol nápis Candelaria nunca mais! Už nikdy Candelaria!

Smutná spomienka na obete masakru pred kostolom Candelaria (teda Očisťovanie Panny Márie) sprevádzala konanie tohtoročných Svetových dní. Okolo pôvodnej katedrály Ria prespávala mládež z ulice, proti ktorej práve pred 20 rokmi (23. 7. 1993) streľbou zasiahla mestská polícia v snahe očistiť metropolu. Pápež sa pomodlil a pripomenul ďalšie obete násilia. Vyzval mladých väzňov, aby sa nedali odradiť, a niekoľkokrát opakoval: Violencia nunca mais! Už nikdy násilie! Niektorých z týchto mladých väzňov čaká v budúcich dňoch odpustenie zvyšku trestu. Myslím, že toto stretnutie je teda akousi predzvesťou nových možností v ich živote. Dúfajme, že ju dobre využijú, dopĺňa P. Lombardi.

Polhodinka s mladistvými väzňami prebehla bez prítomnosti televíznych kamier. Rovnako ako vysluhovanie sviatosti zmierenia v adoračnom stane mestského parku Boa Vista. Svätý Otec v ňom udelil sviatosť zmierenia piatim účastníkom Svetových dní - trom Brazílčanom, jednej Talianke a Venezuelčanke.

"Bol som veľmi nervózny. Keď sa ale môj pohľad stretol s jeho a on sa na mňa usmial, pripadalo mi, že hovorím s Otcom, že mám pred sebou Ježiša. Potom som sa už vôbec necítil nesvoj, naopak, bol som úplne pokojný. Bolo to celé spontánne - hovoril som po portugalsky a pápež mi odpovedal v španielčine. Som si istý tým, že môj život bude oddnes úplne iný," zveril sa po spovedi 21-ročný Renan Souza. Pápež František mal i ďalšiu možnosť k osobnému stretnutiu s mladými pútnikmi.

Dvanásť z nich pozval na obed - päť dvojíc zastupovalo päť svetadielov, šiesta potom hostiteľskú krajinu. O svoje zážitky sa mladí potom podelili na následnom brífingu, o ktorom referoval korešpondent Vatikánskeho rozhlasu Sergio Centofanti:

Paula z Kolumbie, ktorá ostatným tlmočila, hovorila o pápežovej výzve ku komunitnému životu. Nie ste ostrovy, povedal mladým ľuďom Svätý Otec a vyzýval ich, aby sa dávali druhým. Upozornil tiež, že by každý z nich mal mať duchovného otca a spovedníka, rovnako, ako ho má pápež. Pavlína z Ruska cíti po stretnutí s pápežom veľkú zodpovednosť - naplnilo ju vierou, energiou, nádejou a radosťou. teraýz chce ona sama tieto dary odovzdávať svojmu okoliu. A konečne Tompson z Nového Zélandu poukázal na výzvu Svätého Otca, aby sa stali živými svedkami Ježiša Krista. Ako? Tým, že budú i malé veci vykonávať s láskou.

Silné sociálne cítenie Františka sa prejavilo i v oficiálnych častiach programu. Pri piatkovej krížovej ceste vedľa seba posadil na pódium skupinku argentínskych cartoneros, teda ľudí živiacich sa zberom papiera na mestských perifériách. Pápež sa s týmito ľuďmi veľmi priatelí. Ich typické oblečenie sme si mohli všimnúť už na otváracej svätej omši pontifikátu. Svätý Otec ich pozval na Svetové dni mládeže a hneď po príchode chcel vedieť, kde sú. Nebolo ľahké ich 53-člennú skupinku nájsť medzi 1,5 miliónom ľudí, ale podarilo sa to, a doviedli sme ich až na pódium. Pápež si prial, aby na ňom zostali počas celého trvania krížovej cesty, hovorí hovorca Svätej stolice.

A ešte jeden príbeh silnej viery a odvahy, ktorý sprevádzal Svetové dni mládeže v Riu. Pápeža pred tamojšou katedrálou zastavila mladá manželská dvojica s novonarodenou dcérou, ktorá sa narodila bez mozgu. Hoci deti s podobnou vývojovou vadou sa často rodia mŕtve alebo umierajú krátko po pôrode, dievčatko doteraz žije. Jej rodičia naviac nepristúpili na možnosť potratu, ktorým im v tomto prípade zákon povoľoval. Ich voľba pápeža Františka hlboko zasiahla. Vyslovil prianie, aby mu mladá rodina stála v blízkosti pri záverečnej svätej omši, na znamení prijatia života i jeho odovzdania do Božích rúk.

( TK KBS, RV CZ; ml ) 20130802020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]