[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec poskytol interview pre brazílsku televíziu i rádiu Cattedrale
P:3, 02. 08. 2013 09:08, ZAH

Vatikán/Rio de Janeiro. Pri svojej minulotýždňovej návšteve Brazílie František poskytol rozhovor tamojšej televíznej stanici Rede Globo. Navštívil i redakciu katolíckeho radia Cattedrale v Rio de Janeiro (sobota, 27. júla), kde okrem iného hovoril o pozitívnom význame spoločenských komunikačných prostriedkov.

Interview, ktoré televízia odvysielala posledný deň jeho návštevy v Brazílii, vo štvrtok v prepise zverejnil denník L´Osservatore Romano. Okrem tém, ku ktorým sa pápež vyjadril i počas tlačovej konferencie počas letu na palube lietadla, stojí za pozornosť najmä otázka, ktorá si všíma nespokojnosť a protesty, ktoré ovládajú brazílsku spoločnosť. Pápež sa najskôr priznal, že nepozná podstatu tejto nespokojnosti. Vyjadril sa ale k tendencii mladých protestovať z obecného hľadiska: "Mládež, ktorá neprotestuje, sa mi nepáči. Mladý človek býva plný utopických snov, na nich ale nemusí byť vôbec nič zlého. Utópia totiž znamená dýchať a hľadieť dopredu. Je pravda, že mladý človek má viac úprimnosti, než životnej skúsenosti. Ale životná skúsenosť nás niekedy skôr brzdí. Mladý človek je zo svojej podstaty nekonformný, a ja to považujem za krásne. Povedal by som, že všeobecne sa potrebujeme naučiť mladým ľuďom načúvať, dať im možnosť sa vyjadriť. A zároveň sa musíme postarať o to, aby nimi v ich snoch nikto nemanipuloval. Pretože existujú ľudia, ktorí radi tieto utopické nádeje mladých zneužívajú, a tam im ničia život."

Ďalšie zaujímavé vyjadrenie sa týkalo ekumenického a medzináboženského dialógu. Jeho východiskom je pápežovo presvedčenie, že zástancovia všetkých náboženstiev majú pracovať v prospech druhých ľudí. To je podľa pápeža miesto, kde sa môžu stretávať: "Pokiaľ existuje dieťa, ktoré má hlad a nemá možnosť chodiť do školy, to, čo nás má zaujímať, je, aby dostalo najesť a dostalo vzdelanie. Nemá byť dôležité, či mu ich dajú katolíci, protestanti, pravoslávni alebo židia. Na tom nezáleží. Dnešná situácia je tak naliehavá, že nie je možné sa vzájomné prieť na úkor druhých. Najskôr musíme každý pracovať pre blížneho v núdzi, až potom môžeme spolu hovoriť o svojej viere a snažiť sa vzájomne pochopiť," povedal František pre brazílsku televíziu Rede Globo.

V katolíckou rádiu Cattedrale oslovil František v priamom prenose. Vyzdvihol úlohu katolíckych rádií vo svete: „Vidím, že médiá sú dnes veľmi dôležité. Povedal by som, že rádio, zvlášť katolícke, je pre nás dnes tou najbližšou kazateľnicou, akú máme - odkiaľ môžeme ohlasovať hodnoty všeľudské, hodnoty náboženské, a predovšetkým ohlasovať Ježiša Krista, nášho Pána, aby sme pre neho vytvorili priestor uprostred našich vecí.“

Svätý Otec poslucháčov poprosil, aby sa modlili za neho, ako aj za spomínané rádio, no predovšetkým za humánnejšiu kultúru, ktorá by bola bohatšia na hodnoty a nevyraďovala by nikoho. Poukázal aj na nevyhnutnosť pracovať na solidarite, ktorá podľa neho v súčasnosti nie je veľmi populárna: „Je to slovo, pri ktorom stále existujú snahy odstaviť ho bokom, pretože je nepríjemné. No predsa len odráža ľudské a kresťanské hodnoty, ktoré od nás dnes vyžadujú, aby sme išli proti kultúre vyraďovania, podľa ktorej možno vyradiť všetko. Kultúre, ktorá neprestajne vyraďuje ľudí, ktorí sa jej nehodia: vzdáva sa detí, vzdáva sa mladých, vzdáva sa starších, vzdáva sa všetkých, ktorí nie sú potrební, ktorí nie sú tak produktívni. Toto tak predsa byť nesmie! Naopak, solidarita všetkých zahŕňa. Musíte naďalej pracovať v prospech tejto kultúry solidárnosti a evanjelia!“

V závere ešte pripomenul dôležitosť rodiny v súčasnej spoločnosti: „Nielenže poviem, že rodina je dôležitá pre evanjelizáciu nového sveta. Rodina je dôležitá a je priam potrebná pre prežitie ľudstva. Ak nebude existovať rodina, ohrozené bude kultúrne prežitie ľudstva. Rodina, či sa nám to páči alebo nie, je základom.“

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20130802016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]