[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ružomberok ožije od piatku Národným stretnutím mládeže R13
P:3, 25. 07. 2013 13:56, DOM

Ružomberok. Vyše dvetisíc mladých ľudí vo veku od 14 do 30 rokov dorazí v piatok 26 júla 2013 do Ružomberka na Národné stretnutie mládeže R13. Kresťanská akcia národného formátu sa koná v podobnom duchu po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska. Potrvá do nedele 28. júla. Do príprav sa zapojilo 300 dobrovoľníkov zo Slovenska i Čiech.

"Viac ako ročné prípravy sa dostávajú do finále. Sme radi, že sa takmer všetko podarilo pripraviť bez väčších ťažkostí s pomocou stoviek aktívnych a nadšených mladých ľudí," hovorí hlavný zodpovedný za R13 Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá stretnutie pripravuje. Na akcii, ktorá predstavuje alternatívu pre tých, čo nemohli pre akýkoľvek dôvod vycestovať na Svetové dni mládeže (SDM) do Ria de Janeiro, vystúpi vyše 250 účinkujúcich.

V sobotu čaká mladých účastníkov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Ukrajiny i Talianska Expo povolaní. Ide o originálnu myšlienku, ktorá sa po prvýkrát uskutočnila v roku 2002 na SDM v Toronte. Expo pavilón vtedy za týždeň navštívilo denne takmer 55-tisíc ľudí. Na Liptove sa predstaví 52 účastníkov. Spolu ide o približne 250 rehoľníkov. Na mieste bude fungovať i rehoľná kaviareň. Nebudú chýbať ani špeciálne vystúpenia rehoľníkov, modlitby, gregoriánsky chorál či maľby ornamentu a iné nápady.

Otvárací ceremoniál má názov Festa Brasialana. Po prvýkrát v ňom zaznie hymna SDM v slovenčine. Program vyvrcholí na svätej omši, krížovými cestami v meste a nočným programom s predsedom KBS Stanislavom Zvolenským. Sobotné a nedeľné ráno bude patriť katechézam a modlitbám podľa diecéz. Vrcholom každého dňa bude slávenie bohoslužieb, ako aj sobotná vigília so sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi Cyrilom Vasiľom a nedeľná bohoslužba s kardinálom Jozefom Tomkom. Prítomní budú i takmer všetci biskupi Slovenska.

"Nebude to to, čo mladí čakajú. Nebude to festival s rečníkmi a kapelami zvučných mien, ani trojdňové duchovné cvičenia. Na R13 prenesieme "kus Brazílie". Spojíme duchovný a umelecký program previazaný katechézami a svedectvami. Mladí zároveň zažijú silu spoločenstva i Expo povolaní," pozýva dramaturg a režisér R13 Pavol Danko, ktorý spolu s ďalšími 25 ľuďmi tvorí centrálny organizačný tím. Každý z nich má pod sebou desiatky mladých dobrovoľníkov, ktorí pracujú bez nároku na odmenu.

R13 pripomína mestá, v ktorých sa stretnutia uskutočnia – Rio de Janeiro aj Ružomberok a zároveň môžu mladí chápať písmeno R aj ako radosť z cesty za Ježišom. Číslo 13 vystihuje rok konania obidvoch akcií. Mladí ľudia budú na týchto stretnutiach hľadať a nachádzať morálne a duchovné hodnoty, ktoré sú veľmi potrebné pre nie vždy jednoduchý život. O to sa snažia aj počas prípravného týždňa, ktorý prebieha od pondelka v Ružomberku. Dobrovoľníci chystajú R13 a absolvujú i duchovný program.

Viac informácií je možné nájsť na adrese: www.rio13.sk alebo na nižšie uvedených kontaktoch:

TK KBS informoval Komunikačný tím SDM 2013

( TK KBS, kt sdm; ml ) 20130725022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]