[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František na SDM v Brazílii (2. a 3. deň)
P:3, 24. 07. 2013 23:00, ZAH

Rio de Janeiro/Aparecida. Utorok bol pre Svätého Otca dňom odpočinku. Na Copacabane sa konala otváracia svätá omša Svetových dní mládeže (SDM), na ktorej sa zúčastnilo 500-tisíc mladých veriacich. František dnes predpoludním slúžil svätú omšu v mariánskej svätyni v Aparecide za účasti približne 200-tisíc pútnikov.

-----------------------------------------------------------------

1. Otváracia svätá omša na pláži Copacabana

2. Návšteva Františka v mariánskej Aparecide

3. Začiatok katechéz biskupov a katolícky kongres

4. Monitoring mediálnych výstupov z prvého dňa

-----------------------------------------------------------------

ad 1. Svetové dni mládeže v Brazílii otvorila liturgická slávnost, ktorú za prítomnosti pápežského sprievodu slávil okolo polnoci nášho času arcibiskup Ria Mons. Orani Tempesta. Jej priebeh približuje korešpondent Vatikánskeho rozhlasu v Riu Roberto Piermarini:

Ani vytrvalý celodenný dážď nezabránil viac než pol miliónu mladých ľudí, aby v krásnej prírodnej scenérii pláže Copacabana slávili s arcibiskupom Rio de Janeiro inauguračnú svätú omšu svojho svetového stretnutia. Akonáhle sa zotmelo, rozžiarilo sa obrovské biele pódium, ktorému dominoval veľký kríž, všetkými farbami brazílskej štátnej vlajky. Živý spev, svetelné efekty a mávanie zástavkami však vystriedalo tiché uzobranie, keď k oltáru stúpala procesia mladých zástupcov z piatich svetadielov, nesúcicich mariánsku ikonu a kríž SDM.

Na začiatku svätej omše sa mladí ľudia modlili za brazílskych nezamestnaných, stovky obetí januárového požiaru na brazílskej diskotéke v meste Santa Maria i za študentku z Francúzskej Guyany, ktorá zomrela pri diaľničnom nešťastí cestou do Ria. Mons. Tempesta mladým ľuďom pripomenul ich misijné poslanie:

"Rio sa tento týždeň stáva centrom Cirkvi živej a mladej. Prišli ste z rôznych kútov sveta, aby ste mohli spoločne zdieľať vieru a radosť byť Kristovými účeníkmi a misionármi všetkých národov. (...) Všade vidíme tváre mladých kresťanov, ktorí chcú zlúčiť život rýdzej viery so sociálnou angažovanosťou. Sme povolaní k tomu, aby sme sa stali protagonistami nového sveta. Som si istý, že sa o to zasadíte vo svojich mestách a krajinách. Svet potrebuje mladých ľudí, ako ste vy."

František sledoval svätú omšu prostredníctvom televízneho prenosu z miestat svojho pobytu v Riu - rezidencie v Sumaré - a obrátili sa na mládeže twitterovou správou: "Drahí mladí, Kristus vám dôveruje a zveruje vám svoje vlastné poslanie: Choďte, získavajte učeníkov."

Ako povedal hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi, Svätého Otca ohromila masová účasť mladých ľudí. Ich počet pritom mohol byť ešte vyšší, keby výpadok elektrického prúdu v dôsledku daždivého počasia neochromil mestskú dopravu v Riu. Kvôli dvojhodinovej uzávierke metra mnohí mladí ľudí na otváraciu svätú omšu svetového stretnutia mládeže nemohli doraziť.

Nepriazeň počasia zmenila i program prezentácie pamätnej medialy pri príležitosti apoštolskej cesty do Brazílie. Pôvodne sa mala konať na vrchu Corcovado, pod sochou Krista Vykupiteľa. Nakoniec medailu predstavil kardinál štátny sekretár Tarcisio Bertone v arcibiskupskom paláci: "Medaila zobrazuje usmievavého pápeža Františka, čo poukazuje na jeho blízkosť k ľuďom a jednoduchosť jeho gest, ktorými si od okamihu zvolenia za nového biskupa Ríma získal celý svet. Na druhej strane je vytlačený obraz katedrály sv. Šebastiána mesta Rio de Janeiro a baziliky Panny Márie z Aparecidy, dvoch miest, ktoré zdieľajú radosť z návštevy latinskoamerického pápeža.“

Po eucharistickej slávnosti bol deň zakončený vystúpeniami : Miguelito, Rex Bandom Eros Biondini, Francisco Avello a Celina Borgesa. Shalom Missionario Band, speváci Suelo Facanha, Davidson Silva, Cristiano Pinheiro, Ana Gabriela, Potters, Rodrigo Ferreira (MissãoLouvory Glória) a Barra Mansa Symphony Orchestra. Hudobné vystúpenia uzavrela ceremónia, kde na scéne inšpirovanej horami mesta dominoval Veľký kríž, od architekta Abela Gomesa.

-----------------------------------------------------------------

ad 2. Po utorkovom odpočinku sa František v stredu o 8:15 (u nás okolo 13:15 h) vydal na cestu z Ria de Janeira do 200 km vzdialenej Aparecidy, neveľkého mesta so 40-tisíc obyvateľmi, kde sa nachádza národná mariánska svätyňa, ktorú ročne navštívi 7 miliónov veriacich. Práve na tomto pútnickom mieste, ku ktorému sa viaže mariánska úcta už od roku 1717, chcel Svätý Otec začať svoju púť na rodný kontinent. Slávnosť Matky Božej z Aparecidy pripadá na 12. októbra, v deň výročia objavenia Ameriky.

História úcty k Božej Matke z Aparecidy siaha do roku 1717. Vtedy sa miestnym rybárom zachytila do siete soška Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorej však chýbala hlava. Znovu spustili sieť do rieky Paraíba a vylovil aj hlavu sošky. Pätnásť rokov stála soška „Nájdenej“ Panny Márie, podľa významu slova „aparecida“ v dome jedného z rybárov, susedia začali k nemu prichádzať a modliť sa pred ňou. Úcta k Panne Márii sa tu hlboko zakorenila. V roku 1929 pápež Pius XI. vyhlásil Pannu Máriu z Aparecidy za „Kráľovnú a patrónku Brazílie“.

O päť rokov (v roku 1834) tu bola postavená aktuálna „Stará bazilika“ a v r. 1955 sa rozhodlo o stavbe „Novej baziliky“, ktorá je dnes po Bazilike sv. Petra v Ríme druhým najväčším kresťanským chrámom sveta. Požehnal ju v roku 1980 Ján Pavol II. a udelil jej titul Basilica Minor. Od roku 1984 je bazilika v Aparecide národnou svätyňou. Ročne ju navštívi viac ako 7 miliónov pútnikov. Zaujímavosťou je, že soška Panny Márie má mestické (miešanecké) črty tváre, čiže ako typická obyvateľka Brazílie, a je znázornená ako žena v požehnanom stave, zaodetá plášťom, ktorý nosia indiánske ženy čakajúce dieťa.

Po Guadalupe je Aparecida druhé najznámejšie mariánske pútnické miesto Latinskej Ameriky. Leží medzi Riom de Janeiro a Sao Paulom. František veriacich oslovil počas návštevy aj tweetom: „Nikdy nezabudnime, milá mládež: Panna Mária je naša Mama a s jej pomocou môžeme zostať verní Ježišovi.“

Po prílete vrtuľníkom a presune autom Svätého Otca v bazilike svätyne privítal jej rektor. Prvé kroky pápeža viedli do Kaplnky 12 apoštolov, v ktorej je uchovávaná milostivá socha Panny Márie. Tu predniesol modlitbu za brazílsky ľud, za účastníkov SDM a odovzdal jej kyticu kvetov. Okolo 10.30 miestneho času (teda 15.30 nášho času) sa v bazilike, ktorá bola dostavaná v 80-tych rokoch minulého storočia a je len o niečo menšia než tá vatikánska, začala svätá omša, ktorú so Svätým Otcom koncelebrovali biskupi provincie. Pred bazilikou napriek dažďu očakávalo pápeža 200-tisíc pútnikov, ktorý potom sledovali bohoslužbu z veľkoplošných obrazoviek.

"Koľká radosť, že som mohol prísť do domu Matky každého Brazílčana, do Svätyne Našej Panej z Aparecidy! Deň po mojom zvolení za rímskeho biskupa som navštívil Baziliku Santa Maria Maggiore v Ríme, aby som Panne Márii zveril svoj úrad Petrovho nástupcu. Dnes som chcel prísť sem, aby som poprosil Máriu, našu Matku, za šťastný priebeh Svetových dní mládeže a aby som pod jej ochranu zveril život ľudu Latinskej Ameriky," začal svoju homíliu František.

Pripomenul potom svoju poslednú návštevu z roku 2007, kedy sa tu zúčastnil na Piatej generálna konferencia biskupov Latinskej Ameriky a Karibských ostrovov. Vtedajší kardinál Bergoglio predsedal komisii, ktorá redigovala záverečný dokument tohto mimoriadneho stretnutia, ktorá sa koná približne jedenkrát za desať rokov. Priblížil svoju vtedajšiu skúsenosť, keď videl, ako sa biskupi, "ktorí pracovali nad témou stretnutia s Kristom, apoštolátu a misie, cítili byť povzbudzovaní, sprevádzaní a istým spôsobom inšpirovaní tisíckami pútnikov, ktorí sem každodenne prichádzali zveriť svoj život Panne Márii."

Dokument, o ktorom hovoril Svätý Otec predstavuje zhrnutie záverov V. generálnej konference biskupov Latinskaj Ameriky a Karibiku (CELAM), ktorá sa konala 13. - 31. mája 2007 v brazílskej Aparecide. Tristostranový materiál vytýčil spoločné pastoračné priority pre latinskoamerický kontinent. Vychádza z Božieho slova a kvalitnej analýzy náboženskej, kultúrnej a sociálnej situácie kontinentu. Je rozdelený do troch častí podľa metodológie „vidieť, posúdiť, konať“. Jednotlivé časti nesú názvy „Život našich národov“, „Život Ježiša Krista v učeníkoch a misionároch“ a „Život Ježiša Krista pre naše národy“. Cieľ dokumentu vystihujú Kristove slová: „Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie“ (Jn 10,10). Dokument oficiálne potvrdil Benedikt XVI. 29. júna 2007. Redakčné spracovanie Dokumentu z Aparecidy je výsledkom práce vtedajšieho arcibiskupa Buenos Aires Jorgeho Bergoglia, ktorý k nemu napísal aj predslov. S koordinačným výborom CELAM, ktorý aktuálne presunul svoje každoročné zasadnutie práve do Ria de Janeiro sa pápež František stretne v záverečný deň svojej návštevy Brazílie. CELAM združuje 22 biskupských konferencií latinskoamerických krajín.

PLNÉ ZNENIE homílie je ::TU::

V rámci eucharistickej slávnosti predniesol modlitbu k Panne Márii z Aparecidy, ktorou vyprosil požehnanie pre Brazíliu a zasvätil jej svoj pontifikát:

PLNÉ ZNENIE modlitby je ::TU::

Po svätej omši potom Svätý Otec pozdravil z lodžie baziliky prítomných veriacich:

"Bratia a sestry, ja nehovorím po brazílsky. Prepáčte mi, že budem hovoriť po španielsky. Prepáčte. Veľmi ďakujem. Ďakujem, že ste tu. Zo srdca ďakujem a prosím Pannu Máriu, Našu Paniu z Aparecidy, nech žehná vám a vašim rodinám, nech žehná vašim deťom a vašim otcom, nech žehná celej vašej vlasti. Teraz poznám, či mi rozumiete. Spýtam sa vá: Zabudne matka na svoje deti? ... Ona na nás nezabúda, ale miluje nás a chráni. Prosme ju teraz o požehnanie."

Po požehnanie ešte dodal: "Prosím vás ešte, aby ste sa za mňa modlili. Modlite sa za mňa, je to potrebné. Nech vás Boh žehná a Naša Pani z Aparecidy nech vás ochraňuje. A dovidenia v roku 2017, keď sa vrátim..." Ako počas stretnutia s novinármi vysvetlil hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi SJ, pápež chce v roku 2017 opätovne navštíviť svätyňu pri príležitosti 300. výročia nájdenia sošky Panny Márie v rieke Parnaíba. Podľa slov P. Lombardiho tak o štyri roky pápež pravdepodobne navštívi dve miesta mariánskeho kultu. Okrem Aparecidy bude sláviť výročie aj portugalská Fatima, ktorá si pripomenie sto rokov od zjavenia Panny Márie trom malým pastierikom – Lucii, Hyacinte a Františkovi.

František po svätej omši navštívil neďaleký arcidiecézny seminár, kde zotrval až do popoludnia. Tu ešte pred obedom s biskupmi provincie a seminaristami požehnal obraz sv. Antona de Santana Galvãa, františkánskeho brata, kanonizovaného Benediktom XVI. v São Paole v máji roku 2007. Obraz bude umiestnený v meste Guaratinguetá, rodisku svätca, ktoré je dnes pútnickým miestom štátu Brazília.

„Seminár Bom Jesús“ (Seminár Dobrého Ježiša), známy ako Kolégium, je vzdialený asi 3 km od národnej svätyne v Aparecide. S jeho výstavbou sa začalo v roku 1894 na pozemku, ktorý podaroval kňaz Lourenço Marcondes de Sá. Podľa návrhu architekta Francisca Carlosa da Silvu ide o komplex v renesančnom štýle. Má tvar písmena E, v strednej časti budovy je umiestnený kostol a šírka priečelia je 200 metrov. V roku 1919 slúžila jedna časť budovy ako Pútnický dom našej Panej z Aparecidy. Zverený bol Kongregácii malých sestier Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, ktorých zakladateľkou je sv. Paolina, prvá svätá Brazílie, ktorú kanonizoval Ján Pavol II. v roku 2002. Brat Galvão je druhým brazílskym svätcom. V roku 1929 tu otcovia redemptoristi otvorili seminár sv. Alfonza. Od roku 1952 objekt slúži ako Malý a veľký seminár arcidiecézy São Paulo. V súčasnosti kolégium pripravuje kandidátov na kňazstvo z rôznych častí Brazílie v odbore filozofie a teológie. Seminár v júli roku 1980 hostil pápeža Jána Pavla II. počas jeho prvej apoštolskej cesty do Brazílie.

Návrh do Ria je naplánovaný na pol jedenástu nášho času. Hneď potom sa pápež vydal na návštevu tamojšej nemocnice sv. Františka z Assisi, ktorá poskytuje špecializovanú pomoc drogovo závislým, ako aj bezplatnú zdravotnú starostlivosť chudobným obyvateľom mesta.

-----------------------------------------------------------------

ad 3. Oddnes do piatku budú biskupi jednotlivých jazykových komunít prednášať katechézy, na ktoré sa mladí pútnici budú schádzať na viac než 300 rôznych stanovištiach. Katechéza zaznie v päťdesiatke rôznych jazykov, pričom vedie portugalčina. Slovenské povedie žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.

Deň pred príchodom Svätého Otca do Brazílie zas v brazílskom Belo Horizonte v rámci Misijných dní SDM 2013 vyvrcholil Svetový kongres katolíckych univerzít (WCCU). Od 18. júla bola jeho dejiskom Pápežská katolícka univerzita Minas. Vystúpili na ňom viaceré osobnosti. Kardinál Peter Turkson z Ghany pri téme „Povolanie a profesionálny život“ predstavil aj nový dokument Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj „Povolanie manažéra podniku“.

V rámci témy Kríž a očistenie hovorili o viere v súčasnom svete arcibiskup Bruno Forte z Talianska a Joao Batista Libanio SJ, ktorý pôsobí na univerzite Minas. Integrálnosť, láska a rodina bola témou Josého Tolentina de Mendonca z Lisabonu. O globalizácii a postojoch mladých ľudí k nej hovorili vo svojom príspevku Monserrat Alom Bartoli zo Španielska a Walter Prysthon z Brazílie. Aktivity ekumenické, kultúrne a hudobné predstavili regióny Latinskej Ameriky i Mexika v rámci programu Kultúrne večery Latinoamericano.

Zo Slovenska v rámci podujatia vystúpil zástupca Fraternity Jeruzalem Dr. Gerhard Weag, ktorý na workshope „Pastorácia študentov a pedagógov na univerzitách“ priblížil situáciu v strednej Európe. V rámci Misijného týždňa SDM sa v sobotu 20. júla konal v uliciach mesta Belo Horizonte „Pochod pre Ježiša“ s účasťou mladých z 24 krajín. Zapojili sa doň aj účastníci zo Slovenska spolu s Fraternitou Jeruzaelem. V programe vystúpili evanjelizačné skupiny a hnutia arcidiecézy Belo Horizonte.

-----------------------------------------------------------------

ad 4. Odlet Svätého Otca, stretnutie s novinármi na palube lietadla, presun k palácu Guanabara, uvítací príhovor a informácie z brífingu s P. Lombardim, hovorcom Svätej stolice. Taký je hlavný obsah spravodajstva na celom svete po prvom dni návštevy pápeža Františka v Brazílii.

V súvislosti s odletom médiá informovali o jednoduchej rozlúčke na letisku, pozdrave talianskeho premiéra Lettu a výmene telegramov s prezidentom Napolitanom. „Novinári nie sú tak zlí“ – toto konštatovanie pápeža v závere stretnutia so sedemdesiatkou z nich na palube lietadla sa objavilo vo viacerých médiách. Rovnako aj jeho upriamenie pozornosti na mladých a nezamestnanosť.

Nechýbali však ani kritiky, čo sa týka zmeny programu. Pápež sa totiž rozhodol pred prijatím v Guanabare pozdraviť ľudí v centre. Bezradnosť a zmätok vyjadrili novinári, ktorí spočiatku zmene nevenovali pozornosť, a tak museli dodatočne uvádzať informácie na správnu mieru. Reagovali aj na zmätok, ktorý nastal potom, ako auto s pápežom uviazlo na pár minút v zápche v uliciach Ria.

„Žehnám vám všetkým. Ďakujem za privítanie!“, „Pár láskavých slov aj mojim bratom biskupom“, „Deti sú zrenicou našich očí“, „Mladí sú oknom, cez ktoré vstupuje do sveta budúcnosť“. Také sú najviac citované slová pápeža Františka, ktoré médiá ponúkli po jeho prejave v paláci Guanabara. Niektoré dokonca publikovali aj jeho celé znenie, pričom ho definujú ako „pekný, miestami poetický, zreteľný a odvážny“, „majstrovsky vyvážený v oblasti náboženských a sociálno-politických otázok“.

Hoci pozornosť médií priťahovalo aj narodenie kráľovského dieťaťa, syna britského princa Williama a jeho manželky Kate, správy o pápežovi zaplnili popredné miesta nielen v televíziách, ale aj v spravodajských agentúrach či novinách. Priamy prenos z príchodu pápeža ponúkli na poslednú chvíľu aj tie televízie, ktoré to na programe nemali. Prekvapivo málo informácií však poskytli európske médiá.

-----------------------------------------------------------------

Zdroje: VR SK / VR CZ

( TK KBS, VR SK, VR CZ; ml ) 20130724016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]