[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František na SDM v Brazílii (1. deň)
P:3, 23. 07. 2013 23:00, ZAH

Vatikán. Svätý Otec František začal svoju prvú medzinárodnú apoštolskú cestu od svojho marcového zvolenia. Po približne dvanásťhodinovom lete pristál na medzinárodnom letisku v Rio de Janeiro. V krajine strávi týždeň na Svetových dňoch mládeže (SDM).

-----------------------------------------------------------------

1. Začiatok apoštolskej cesty pápeža Františka

2. Očakávanie Svätého Otca v brazílskom Riu

3. Príchod do Ria, privítanie u prezidentky

-----------------------------------------------------------------

ad 1. Krátko pred deviatou hodinou ráno začala prvá medzinárodná apoštolská cesta Františka do Brazílie. Jej hlavným dôvodom je účasť na 28. svetových dňoch mládeže v Rio de Janeiro. Potom, ako ho z Vatikánu priviezol vrtuľník Talianskej republiky, airbus talianskych aeroliniek Alitalia vzlietol z rímskeho letiska Fiumicino o 8:53 h. Na odletovej ploche sa s Františkom rozlúčil miestny biskup Gino Reali a taliansky premiér Enricho Letta.

Ako neuniklo prítomným novinárom, Svätý Otec si pri nástupe do lietadla sám nesiel pomerne veľkú čiernu príručnú aktovku, bez toho aby túto úlohu prenechal pápežskému komorníkovi. Hladký priebeh zhruba 12-hodinového letu zaisťovala štrnásťčlenná posádka talianskeho vlajkového dopravcu. Cestu so Svätým Otcom absolvovalo celkom 105 ďalších cestujúcich - 70 novinárov, zamestnanci Tlačového strediska Svätého Otca a spoločnosti Alitalia.

Osobný pápežov sprievod tvoria traja kardináli, jeden biskup, šesť kňazov a osemnásť laikov pod vedením štátneho sekretára kardinála Tarcsia Bertoneho. Kardinálsky zbor zastupujú Kanaďan Marc Ouellet, ktorým okrem úradu prefekta Kongregácie pre biskupov predsedá i Pápežskej komisii pre Latinskú Ameriku, a brazílsky kardinál João Braz de Aviz, prefekt Kongregácie pre spoločnosti zasväteného života a apoštolského života.

František krátko pred cestou oslovil mladých aj prostredníctvom sociálnej siete twitter: „O niekoľko hodín budem v Brazílii a moje srdce je plné radosti, že čoskoro budem s vami sláviť 28. SDM," uvádza tweet, ktorý bol zaslaný práve v deň odletu do Brazílie. Tradičný brífing na palube lietadla Svätý Otec nahradil osobným rozhovorom s jednotlivými zástupcami informačných prostriedkov. "Neposkytujem rozhovory. Je to pre mňa trochu únavné. Ďakujem vám ale za vašu spoločnosť."

Týmito slovami začal svoj krátky pozdrav František. Pripomenul, že počas svojej prvej medzinárodnej cesty chce vyhľadať mladých ľudí v konkrétnosti sociálneho kontextu, v ktorom žijú. Teda nie mládež odstrihnutú od svojho života, poznamenal Svätý Otec. "Pretože ak izolujeme mladých, konáme nespravodlivo: oberáme ich o príslušnosť," povedal František. "Mladí majú svoju príslušnosť: patria do rodiny, do vlasti, do kultúry a viery... Majú svoju príslušnosť a my ich nesmieme izolovať! Ale predovšetkým, neizolovať ich od celej spoločnosti!“

Podľa Svätého Otca sú mladí bohatstvom, ktoré predstavuje budúcnosť národa. Upozornil však na podstatnú rolu starších ľudí ako strážcov „múdrosti života, dejín, vlasti, rodiny“, ktorú potrebujeme: „Oni sú budúcnosťou národa, to je pravda! Ale nie iba oni. Oni sú budúcnosťou, pretože majú silu, sú mladí, idú dopredu." "Ale aj tí na druhom kraji života, starší, sú budúcnosťou národa. Národ má budúcnosť, ak ide dopredu v oboch častiach... Myslím, že sme nespravodliví k starším... oni nám nič neprestali dávať, oni majú múdrosť, múdrosť života, múdrosť histórie, múdrosť vlasti, múdrosť rodiny, a všetko toto potrebujeme. A preto hovorím, že idem navštíviť mladých, ale uprostred ich sociálnych vzťahov, a to najmä so staršími," upozornil František.

Svätý Otec potom upriamil pozornosť na celosvetovú ekonomickú krízu a neistotu práce pre mladých. V závere odznelo nasledovné upozornenie na dramatickú situáciu na trhu práce: „Riskujeme, že budeme mať generáciu bez práce. A práve z práce pochádza dôstojnosť človeka: možnosť zarobiť si na chlieb.“

Národy majú budúcnosť iba vtedy, ak ich nesie dopredu sila mladých a starých ľudí. To je zmysel, ktorý vidím v tejto návšteve mladých ľudí, uviedol Svätý Otec predtým, než prítomných novinárov osobne pozdravil. V samotnom závere sa potom k svojim spolucestujúcim obrátil s výzvou: "Prosím vás, aby ste mi počas tejto cesty pomáhali pracovať pre dobro. Pre dobro spoločnosti, ktorú vytvárajú mládež a seniori - nezabúdajte na to! (...) Tak som to prežil - ako prorok Daniel v jame levovej. Som ale trochu smutný, pretože levy neboli ani tak zúriví. Veľakrát vám ďakujem a všetkých vás objímam. Ďakujem!" Zažartoval si František cestou do Ria na konci nezvyčajného brífingu.

-----------------------------------------------------------------

Je už zvykom, že pápež počas letu pri príležitosti apoštolskej cesty, posiela pozdravné telegramy prezidentom, či hlavným predstaviteľom krajín, ponad ktoré lietadlo na svojej trase prelieta. Keďže Svätý Otec z Ríma, prvý adresoval talianskemu prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi. „Vo chvíli, keď sa chystám odísť do Brazílie,“ uvádza sa v telegrame, „aby som sa stretol s mladými pochádzajúcimi z celého sveta a povzbudil ich, aby boli svedkami nádeje a tvorcami pokoja, som potešený, že sa na vás, pán prezident a na všetkých Talianov, môžem obrátiť so srdečným pozdravom, spolu s vrúcnejším prianím pokoja a dôvery v budúcnosť.“

Taliansky prezident reagoval pozdravom, v ktorom vyslovuje želanie, aby „obnovujúci elán“, s akým pápež František vykonáva svoje pastoračné poslanie, „inšpiroval mysle a srdcia mnohých účastníkov“ Svetových dní mládeže a bol „rozhodným pozvaním čeliť dôležitým výzvam súčasnej spoločnosti v duchu jednoty, otvorenosti a entuziazmu“. Práve SDM podľa neho znamenajú pre chlapcov a dievčatá z celého sveta „príležitosť k výmene názorov pre napredovanie v dialógu medzi rozličnými kultúrami a tradíciami“. V závere taliansky prezident prejavuje pápežovi Františkovi svoju najhlbšiu úctu a ohľaduplnosť.

Ďalšie telegramy Svätého Otca boli zaslané prezidentovi Alžírska Abdelazizovi Bouteflikovi, prezidentovi Mauritánie Mohamedovi Ould Abdel Azizovi a prezidentovi Senegalu Mackymu Sallovi. Pápež František vyprosuje im, ako aj obyvateľom týchto krajín „hojnosť Božieho požehnania“.

-----------------------------------------------------------------

ad 2. Aká Cirkev očakáva v Brazílii Františka? Z Ria odpovedá korešpondent Vatikánskeho rozhlasu Roberto Piermarini: "Pápež priťahuje viac než futbal!" - táto veta znie na uliciach Ria medzi tisíckami mladých ľudí, ktorí prichádzajú nielen z Brazílie, ale z celého sveta. Očakáva sa, že ich príde viac ako dva milióny. Podľa jedného z organizátorov stretnutia, pomocného biskupa Ria, a podpredsedu organizačného výboru, Mons. Cesara Costu, je do príprav a organizácie zapojených tak veľa mladých ľudí, ktorí sa inak do života Cirkvi skoro nezápajajú. Zo 190 miliónov Brazílčanov je katolíkov 64 %, t. j. 123 miliónov, ale ešte v roku 1972 ich bolo 92 percent."

Korešpondent Vatikánskeho rozhlasu hovorí, že mnohí mladí sa zúčastňujú na živote protestantských komunít, avšak počas posledných päťdesiatich rokov nastala v Brazílii, podobne, ako v ostatných latinsko-amerických krajinách, doslova invázia rôznych siekt letničného razenia financovaných väčšinou zo Spojených štátov. Ich pôsobenie má nezriedka neblahý vplyv na život tunajších obyvateľov, vedie ku krízam a rozpadu rodín, zvlášť medzi chudobnými. Pretože je významné, že prvú etapu návštevy Františka v Brazílii, okrem uvítacieho ceremoniálu, tvorí návšteva mariánskej národnej svätyne v Aparecíde, kde sa v roku 2007 konala V. konferencia episkopátov latinsko-americkej Cirkvi, v závere ktorej vznikal ako odpoveď na túto náboženskú situáciu za predsedníctva vtedajšieho kardinála Bergoglia, ktorý dokumentu vtlačil svoj charakteristický akcent, že šírenie viery je súčasťou jej praktizovania."

"František prichádza do Ria vyzvať mladých ľudí, aby sa stali Kristovými učeníkmi a boli Jeho misionármi. Tisíce rodín ponúkli v meste svoje domovy pre mladých pútnikov pochádzajúcich z celého sveta. Túto pohostinnosť prejavili i evanjelické či protestantské cirkvi," hovorí Piermarini.

Na stretnutí sa okrem celého brazílskeho episkopátu, ktorý tvorí štyristo biskupov, chystá zvyčajne i veľké množstvo biskupov prakticky zo všetkých reprezentovaných krajín. Očakáva sa účasť viac než 1000 biskupov, čo je štvrtina všetkých katolíckych biskupov celého sveta. Zo Slovenska je v Riu žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.

Arcibiskup usporiadateľského mesta, Mons. Orani João Tempesta, ktorý očakával Františka na letisku, priblížil špecifickosť stretnutia mládeže:

„Pápež František, vitaj v Riu! Vitaj v Brazílii, v Latinskej Amerike,“ takto ho chce pozdraviť arcibiskup Ria. „S veľkým vzrušením chceme privítať Svätého Otca tu v Riu de Janeiro. Či už z Ria, z Brazílie, my a všetci mladí z celého sveta, ktorí sa tu teraz nachádzajú, chceme povedať, že Svätého Otca máme veľmi radi a sme si istí, že sa mu medzi nami dostane veľmi dobrého prijatia. Vieme, že pápež príde, aby uistil všetkých svojich bratov vo viere a chceme, aby počas príchodu do Ria, cítil v každej chvíli našu radosť, našu vernosť Pánovi, naše hľadanie Ježiša Krista a život týchto dní spolu s ním.“

Arcibiskup Ria hovorí aj o nádeji mladých, ktorí prišli na Svetové dni mládeže, aby sa stretli s Františkom: „Tieto SDM sú SDM latinskoamerickými. Väčšina mladých, ktorí sa prihlásili, sú z Latinskej Ameriky. Tu v Riu de Janeiro je ich viac menej zo 180 krajín sveta, mohli by sme povedať, že z takmer všetkých krajín OSN. Tu v Riu počuť 55 rozličných jazykov. Myslím si, že mladí, ktorí privítajú Svätého Otca, chcú vedieť, ako žiť vieru, ako kráčať po ceste Ježiša Krista a ako byť ľuďmi, ako urobiť svet lepším.“

Pre všetkých však pôjde o neuveriteľný zážitok: „Myslím si, že my a všetci mladí, ktorí sú v tomto nádhernom meste – ktoré skrásnelo vďaka príchodu toľkých mladých – nikdy nezabudneme na túto chvíľu a nikdy nezabudneme na to, čo povie pápež nám všetkým o našej viere, o našom živote. Chceme nasledovať usmernenia Svätého Otca, jeho slovo. Potom sa vrátime do svojich domovov, do našich životov, obohatení o získané hodnoty a s novým srdcom, aby sme budovali nové ľudstvo.“

Medzi dvoma miliónmi mladých je tiež 60-tisíc dobrovoľníkov, ktorý tvoria usporiadateľskú službu. Sú medzi nimi i slovenskí pútnici. V Riu je takmer 300 mladých Slovákov. Na SDM sa predtým počas Misijného týždňa pripravovali v najväčšom brazílskom meste - v Sao Paole.

-----------------------------------------------------------------

ad 3. Lietadlo s Františkom na palube pristálo v Riu de Janeiro o 15.50 miestneho času (20:50 SELČ). Okolie medzinárodného letiska Galeão sa už niekoľko hodín vopred ozývalo hlasmi nadšených obyvateľov Ria a účastníkov SDM z rozličných krajín. O 16.00 sa vo východe z lietadla objavil aj František.

Pod schodíkmi ho privítali dievča a chlapec s kyticami kvetov. Prezidentka Dilma Rousseffová privítala Svätého Otca srdečným podaním ruky a sprevádzala ho po červenom koberci pri zvítaní sa so štátnymi a cirkevnými predstaviteľmi krajiny. Svätého Otca srdečne pozdravili arcibiskup Ria de Janeiro Orani João Tempesta, predseda Konferencie biskupov Brazílie kardinál Raymundo Damasceno Assis a niekoľko desiatok zástupcov mesta Ria de Janeiro i rovnomenného 15-miliónového štátu, ktorý je súčasťou Brazílskej federatívnej republiky. V priestoroch letiska sa nepočítalo so žiadnymi oficiálnymi prejavmi, keďže uvítací ceremoniál bol naplánovaný zhruba hodinu po prílete v sídle vlády spolkového štátu Rio de Janeiro, v paláci Guanabara, približne o 22:00 nášho času.

František potom nastúpil do osobného automobilu striebornej farby, ktorý ho odviezol smerom k centru mesta. Počas jazdy pozdravoval zástupy, lemujúce cestu. Na niektorých úsekoch nadšení ľudia celkom obklopili auto, ktoré miestami postupovalo takmer krokom, takže mnohí si mohli cez otvorené okno podať ruku s pápežom.

Rozhodnutím zájsť najprv do centra mesta a pozdraviť účastníkov Svetových dní mládeže, z ktorých mnohí sa už teraz nachádzajú v Riu, dal Svätý Otec najavo prvoradý cieľ svojej apoštolskej cesty. Automobil s pápežom prechádzal aj mimoriadne úzkymi cestami, pričom na viacerých úsekoch sa jeho pohyb celkom zastavil. Zo zadného sedadla cez stiahnuté okno František vytrvalo zdravil zástup uprostred ruchu a pohybu osôb takej intenzity, na akú najmä v našich zemepisných šírkach nie sme zvyknutí.

Svätý Otec sedel v šedom Fiate Idea (vyrobenom v Brazílii) so stiahnutým oknom, bez únavy zdravil veriacich a bozkával deti. Pripravil tak nie ľahké chvíle bezpečnostným službám i vatikánskej ochranke a čiastočne dezorientoval davy na uliciach, ktoré ho hľadali v elegantnejšom aute. Pred katedrálou presadol do otvoreného džipu, dopraveného z Ríma, ktorého sklenná stena ho aspoň trochu chránila pred drobným dažďom. Posledná časť cesty do vládneho paláca Svätý Otec absolvoval oproti plánovanému programu vládnym vrtuľníkom. Vyhovel tak žiadosti brazílskych úradov, aby sa zabránilo stretu s demonštrantmi, ktorí manifestovali proti vládnej sociálnej politike a nákladom pápežskej návštevy práve pred guvernérskym palácom.

Svätý Otec krátko pred 18:00 vstúpil do vládneho paláca Guanabara. Do sály zaplnenej predstaviteľmi vlády a verejného života vstúpil v sprievode prezidentky Dilmy Rousseffovej. Po odznení štátnych hymien Vatikánu a Brazílie nasledoval pozdravný príhovor najvyššej predstaviteľky hostiteľskej krajiny. Vyjadrila radosť z vzácneho hosťa, pápeža Latinskoameričana a okrem iného priblížila úsilie brazílskej vlády o prekonanie sociálnych rozdielov v krajine.

Vieme, že ako čelný náboženský predstaviteľ prejavujete zvláštnu vnímavosť v otázkach sociálnej spravodlivosti, reagovala na pápežove slova brazílska prezidentka. Ste nepriateľom nerovností a globalizovanej ľahostajnosti, podotkla ďalej Rousseffová. Priznala potom, že Brazília vykonala významné kroky v oblasti sociálneho rozvoja; veľa práce viacmenej ešte zostáva, čo dokazujú protesty posledných dní. Protivládne demonštrácie dosvedčujú túžbu brazílskeho národa po lepšom živote, nešetrila Rousseffová sebakritikou. Navrhla potom najvyššej hlave Katolíckej cirkvi spoločné vypracovanie stragégie, ktorá by viedla k prekonaniu ekonomickej kríze, xenofóbie a násilia. Poukázala zároveň na potenciál mladých ľudí, ktorých žije v Brazílii viac než 50 miliónov. Veselosť, optimizmus a odvaha mládeže nás opätovne upozorňujú na naše národné hodnoty, vyslovila sa brazílska veľvyslankyňa a vyjadrila nádej, aby plody SDM trvali dlhšie než jeden týždeň.

Po prezidentke sa ujal slova Svätý Otec. Vo svojom príhovore, ktorý predniesol po portugalsky, vyjadril svoj srdečný vzťah k ľudu Brazílie. Predstavil duchovný cieľ svojej návštevy, ktorým je účasť na Svetových dňoch mládeže. Osobitne poukázal na mimoriadnu pozornosť, ktorú si zasluhuje zo strany spoločnosti mladá generácia, ktorú prirovnal k „zreničke našich očí“. Na záver všetkých zveril do ochrany Panny Márie z Aparecidy, ktorej svätyňu navštívi už v stredu 24. júla.

* *

PLNÉ ZNENIE príhovoru FRANTIŠKA (úvodné privítanie):

"Pani prezidentka, ctené autority, bratia a priatelia!

Boh vo svojej láskavej prozreteľnosti chcel, aby prvá medzinárodná cesta môjho pontifikátu mi ponúkla možnosť vrátiť sa do milovanej Latinskej Ameriky, konkrétne do Brazílie, národa, ktorý je hrdý na svoje pevné putá so Svätou stolicou a na hlboké prežívanie viery a priateľstva, ktoré ho vždy držali zjednotený jedinečným spôsobom s Petrovým nástupcom. Vzdávam vďaku za túto Božiu dobrotivosť.

Naučil som sa, že pre získanie prístupu k brazílskemu ľudu je potrebné vstupovať cez portál jeho obrovského srdca. Nech je mi teda v tejto chvíli dovolené citlivo zaklopať na túto bránu. Prosím o dovolenie vstúpiť a prežiť s vami tento týždeň. Nemám zlato, ani striebro, ale prinášam to najcennejšie, čo som dostal: Ježiša Krista! Prichádzam v jeho mene, aby som živil plameň bratskej lásky, ktorý planie v každom srdci. A prajem si, aby sa ku všetkým a ku každému jednému dostal tento môj pozdrav: “Kristov pokoj nech je s vami všetkými!”

S poklonou pozdravujem pani prezidentku a ctených členov jej vlády. Ďakujem jej za vrelé privítanie a za slová, ktorými prejavila radosť Brazílčanov z mojej prítomnosti medzi nimi. Pozdravujem aj pána guvernéra tohto štátu, ktorý nás láskavo hostí vo vládnom paláci a primátora Ria de Janeiro, ako aj členov diplomatického zboru akreditovaného pri brazílskej vláde, ďalších prítomných predstaviteľov a všetkých tých, ktorí pracovali na tom, aby sa táto moja návšteva stala realitou.

Vrúcnymi slovami sa chcem obrátiť aj na mojich bratov biskupov, na ktorých pleciach spočíva úloha viesť Božie stádo v tejto obrovskej krajine, a na ich milované partikulárne cirkvi. Touto mojou návštevou chcem pokračovať v pastoračnej misii vlastnej biskupovi Ríma utvrdzovať bratov vo viere v Krista, povzbudzovať ich v dosvedčovaní opodstatnenia nádeje, ktorá pramení z neho, a podnecovať ich, aby všetkým ponúkali nevyčerpateľné bohatstvo jeho lásky.

Ako je známe, hlavný dôvod mojej prítomnosti v Brazílii presahuje jej hranice. Prišiel som totiž kvôli Svetovým dňom mládeže. Prišiel som, aby som sa stretol s mladými, zídenými zo všetkých kútov sveta, ktorých pritiahla otvorená náruč Krista Vykupiteľa. Chcú nájsť útočisko v jeho objatí, priamo pri jeho srdci, a nanovo sa započúvať do jeho jasného a mocného volania: „Choďte a získavajte učeníkov zo všetkých národov”.

Títo mladí pochádzajú z rôznych kontinentov, hovoria rôznymi jazykmi, sú nositeľmi rôznorodých kultúr, a predsa nachádzajú v Kristovi odpovede na svoje najvyššie a spoločné ašpirácie. Tak môžu zasýtiť hlad po jasnej pravde a autentickej láske, ktoré ich zjednocujú napriek všetkým rozdielom.

Kristus im ponúka priestor, pretože vie, že niet silnejšej energie ako tá, ktorá sa uvoľní zo srdca mladých, keď sú zachytení skúsenosťou priateľstva s ním. Kristus dôveruje mladým a zveruje im budúcnosť tej misie, ktorá je jeho vlastnou misiou: „Choďte a získavajte učeníkov“; choďte za hranice toho, čo je ľudsky možné a vytvárajte svet bratov. Ale aj mladí dôverujú Kristovi: nemajú strach riskovať život spolu s Ním, ten jediný život, ktorý majú, pretože vedia, že neostanú sklamaní.

Na začiatku mojej návštevy v Brazílii som si dobre vedomý, že keď sa obraciam na mladých, hovorím aj k ich rodinám, k ich cirkevným spoločenstvám, k národom, z ktorých pochádzajú, ku spoločnostiam, ktorých sú súčasťou, k mužom a ženám, od ktorých vo veľkej miere závisí budúcnosť týchto nových generácií.

Je u vás bežné, keď rodičia povedia: „Deti sú zrenicou našich očí.“ Aký krásny je tento výraz brazílskej múdrosti, ktorá používa na označenie mladých zrenicu oka, to okno, cez ktoré vstupuje do nás svetlo a darúva nám zázrak videnia! Čo z nás bude, ak sa nebudeme starať o naše oči? Ako budeme môcť kráčať vpred? Mojím želaním je, aby si počas tohto týždňa každý z nás položil túto provokujúcu otázku.

Mladí sú oknom, cez ktoré vstupuje do sveta budúcnosť, a preto nám predkladajú veľké výzvy. Naša generácia sa ukáže hodná veľkosti prísľubu, ktorý je v každom mladom človeku, keď mu dokáže ponúknuť priestor, zabezpečiť mu materiálne a duchovné podmienky pre plný rozvoj, dať mu pevné základy, na ktorých bude môcť vybudovať svoj život, zaručiť mu bezpečie a vzdelávanie, aby sa stal tým, čím sa môže stať, odovzdať mu trvalé hodnoty, pre ktoré sa oplatí žiť, zaistiť mu transcendentný horizont pre jeho smäd po autentickom šťastí a pre jeho kreativitu v konaní dobra, odovzdať mu ako dedičstvo taký svet, ktorý zodpovedá meradlu ľudského života, prebudiť v ňom najlepšie predpoklady k tomu, aby bol protagonistom vlastnej budúcnosti a spoluzodpovedným za osud všetkých.

Na záver prosím všetkých o ústretovosť, a ak sa to dá, o empatiu, nevyhnutnú na nadviazanie dialógu medzi priateľmi. V tejto chvíli sa pápežove ramená načahujú do diaľky, aby objali celý brazílsky národ v jeho mnohostrannej ľudskej, kultúrnej a náboženskej bohatosti. Od Amazónie až po pampu, od vyprahnutých regiónov až po Pantanal, od malých dediniek až po metropoly, nech sa nik necíti byť vylúčený z pápežovej lásky. Ak to bude Božia vôľa, napozajtra mám v úmysle vás všetkých spomenúť Našej Panej z Aparecidy, zvolávajúc jej materskú ochranu na vaše domy a rodiny. Už teraz vás všetkých žehnám. Ďakujem za privítanie!"

* *

Po uvítaní pokračoval program Františka súkromným stretnutím s brazílskou prezidentkou a predstaviteľmi miestnej správy v priestoroch vládneho sídla. Rozhovor s Dilmou Rousseffovou, 36. hlavou brazílskeho štátu, avšak prvou ženou v prezidentskou úrade a dcérou bulharského emigranta, trval asi 20 minút. Ako povedala tlači brazílska prezidentka, vyznačovalo sa maximálnou otvorenosťou a jednoduchosťou.

Krátko pred polnocou ukončil František svoj prvý deň medzinárodnej apoštolskej cesty večerou v rezidencii Sumaré, kde bude ubytovaní počas celej návštevy Brazílie. František v utorok strávi deň súkromným odpočinkom, aby sa vyrovnal s päťhodinovým časovým posunom.

Po pondelkovom uvítaní pokračoval program Františka súkromným stretnutím s brazílskou prezidentkou a predstaviteľmi miestnej správy v priestoroch vládneho sídla. Rozhovor s Dilmou Rousseffovou, 36. hlavou brazílskeho štátu, avšak prvou ženou v prezidentskou úrade a dcérou bulharského emigranta, trval asi 20 minút. Ako povedala tlači brazílska prezidentka, vyznačovalo sa maximálnou otvorenosťou a jednoduchosťou.

"Pani prezidentka v osobnom rozhovore ocenila úsilie, ktoré pápež venuje otázkam sociálnej spravodlivosti. Pripomenula najmä jeho homíliu v Lampeduse, ktorú označila za mimoriadne významnú. Dosvedčila tak, že pápež z malého stredomorského ostrova dokázal osloviť srdce celého sveta, a že je jeho príhovor je prijímaný. Tiež pápežove slová o kultúre začlenenia, a nie vyraďovania a marginalizácie, zasahujú v hĺbke srdca a doliehajú tiež na zodpovedných politikov," dopĺňa hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi.

Utorkový deň teda venoval František odpočinku. Ozval sa iba krátkou twitterovou správou, v ktorej ďakuje za "veľkolepé prijatie" v druhom najväčšom brazílskom meste. Ešte v pondelok napísal na tejto sociálnej sieti, že ho spolu s mladými čaká jeden nádherný týždeň v Riu, ktorý môže byť "príležitosťou na prehĺbenie nášho priateľstva v Ježišovi Kristovi." V stredu čaká Svätého Otca púť do národnej mariánskej svätyne v Aparecide, vzdialenej od Sumaré asi 200 km.

Po svätej omši v Bazilike Nepoškvrnenej Panny Márie, patrónky Brazílie sa v miestnom seminári stretne s biskupmi a po návrate do Ria navštívi vo večernýc hodinách Nemocnicu sv. Františka Assiského, ktorá sa venuje závislým na alkohole a drogách. Zmenou vo štvrtkovom programe pápeža Františka bude osobitné stretnutie s Argentínčanmi, ktorých prišlo do Ria už vyše 42-tisíc. S mladými účastníkmi SDM sa po prvýkrát stretne vo štvrtok.

Nie sú vylúčené i ďalšie zmeny. "Pápež je však schopný vždy niečo nové si vymyslieť. Nemôžem vám teda úplne zaručiť, že nepodnikne nič nečakané. Možno sa stretne s nejakým známym alebo sa s niekým porozpráva," povedal P. Lombardi, podľa ktorého dôležitou udalosťou utorkového programu je svätá omša, ktorá otvára Svetové dni mládeže, ale koná sa bez prítomnosti Františka. "Mladí tak vlastne pápeža vítajú, čo je prvá veľká udalosť ich stretnutia."

Svetové dni mládeže sleduje viac akreditovaných novinárov než posledné rímske konkláve či posledné stretnutie mladých v Madride, potvrdil Vatikánskemu rozhlasu Mons. Marcio Queiroz. Farár chudobnej štvrti Varingha, kam sa pápež vydá vo štvrtok, vedie komunikačnú agendu svetového stretnutia. "Doteraz sa akreditovalo 6 100 novinárov, najmä z Brazílie a Latinskej Ameriky. Ich postoj je zatiaľ výnimočný - vnímam snahu naslúchať Svätému Otcovi, prežívať spoločenstvo. Samozrejme existujú takí, ktorí vypúšťajú neoverené čísla o nákladoch stretnutiach. Pritom bolo opakovane povedané, že v rozpočte Svetových dní nikdy nefigurovali peniaze verejných daňovníkov."

Pápež nastolil svoj typický osobný vzťah i vo vzťahu k informačným prostriedkom, hodnotí mediálnu stránku P. Lombardi. "Nepovažujem za dôležitú iba pápežov krátky príhovor na palube lietadla, ale nadviazanie úplne osobného vzťahu. Pozdravil každého z viac než 70 novinárov, televíznych zamestnancov a fotografov. So všetkými sa pozdravil, každý mu mohol dať informácie o svojej rodine a požiadať o požehnanie náboženských predmetov. Všetci novinári mali možnosť zažiť toto jednoduché a ľudské stretnutie s pápežom, ktoré vyjadruje jeho srdečný osobný vzťah."

-----------------------------------------------------------------

Zdroje: VR SK / VR CZ

( TK KBS, VR SK, VR CZ; ml ) 20130723012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]