[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František schválil svätorečenie Jána Pavla II. a Jána XXIII.
P:3, 05. 07. 2013 14:54, ZAH

Vatikán. Pápež František prijal v piatok 5. júla na súkromnej audiencii prefekta Kongregácie pre kauzy svätých kardinála Angela Amata SDB. Počas stretnutia Svätý Otec autorizoval spomínané dikastérium k promulgovaniu dekrétov týkajúcich sa nových svätých a blahoslavených. Medzi nimi bude dekrét uznávajúci zázrak na príhovor blahoslaveného Jána Pavla II. (Karola Jozefa Wojtyłu).

Rovnako Svätý Otec schválil výsledok hlasovania kardinálov a biskupov počas riadneho zasadania kongregregácie v prospech svätorečenia blahoslaveného Jána XXIII. Pri tejto príležitosti pápež František zároveň rozhodol o zvolaní konzistória, ktoré sa bude týkať svätorečenia týchto pápežov.

Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho Svätý Otec rozhodol o svätorečení Jána XXIII. napriek chýbajúcemu druhému zázraku. V tomto prípade stačí jeden, ktorý bol uznaný pred jeho blahorečením.

Počas konzistória, ktorého dátum ešte nie je známy, sa rozhodne aj o dátumoch príp. dátume kanonizačných slávností oboch pápežov.

Ďalšie dekréty sa týkajú 49 nových blahoslavených pochádzajúcich z Talianska, Španielska, Francúzska, Portugalska a Venezuely, z ktorých je 42 mučeníkov z obdobia španielskej občianskej vojny. Okrem toho bol tiež uznaný zázrak na príhovor Božieho služobníka Alvara del Portilla Diez de Sollana, druhého generálneho predstaveného pápežskej prelatúry Opus Dei, ďalej na príhovor Božej služobnice, španielskej rehoľníčky, sestry Speranzy od Ježiša, zakladateľky Kongregácie sestier Služobníc milosrdnej lásky.

Ďalších 5 dekrétov sa týkalo uznania heroických čností: talianskeho amilina o. Nicola D´Onofria (zomrel v roku 1964), mexického rehoľného brata z Kongregácie kresťanských škôl Bernarda Filippa (vl. menom Giovanni Fromental Cayroche, zomrel v roku 1978), portugalskej rehoľníčky s. Isabelly od Najsvätejšej Trojice (vl. menom Marie Isabella Picão Caldeira, zomrela v roku 1962), venezuelskej rehoľníčky s. Marie Carmen Rendiles Martinezovej (zomrela v roku 1977) a talianskeho politika a rektora Katolíckej univerzity Giuseppa Lazzatiho (zomrel v roku 1986).

( TK KBS, RV js; jk ) 20130705004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23