[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 05. 2024   Meniny má Lesana, Lesia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Viedni pripravili koncom minulého týždňa Dni sv. Cyrila a Metoda
P:3, 01. 07. 2013 17:48, ZAH

Viedeň. V priestoroch Slovenského inštitútu, Komenského školy vo Viedni a kostola Schottenkirch vo Viedni od 26. do 28. júna 2013 sa konali Dni sv. Cyrila a Metoda. Trojdňové podujatie zorganizoval Slovenský inštitút, cieľom bolo čo najviac oboznámiť verejnosť v Rakúsku s významom príchodu apoštolov na dnešné územie Slovenska.

Záštitu nad podujatím prevzala spolková ministerka pre vzdelávanie, umenie a kultúru Rakúska Claudia Schmied a minister kultúry SR Marek Maďarič. Dni sa začali slávnostnou vernisážou výstavy venovanej príchodu našich apoštolov a ich významu pre Veľkomoravskú ríšu doplnenú bronzovými plastikami Andreja a Márie Rudavskej s témou hlaholiky a monumentálnej poetiky byzantsko-veľkomoravskej epochy.

Výstavu otvorila 26. júna 2013 riaditeľka Slovenského inštitútu Alena Heribanová, s fotoprezentáciou a zaujímavými informáciami o ceste apoštolov zo Solúna až na územie Veľkej Moravy. Na podujatí vystúpil Pavol Demeš, skladbu Franza Liszta Slavimo Slavno Slaveni zahrala koncertná umelkyňa Zuzana Ferjenčíková a Proglas zaznel v slovenčine a staroslovenčine v podaní Jozefa Šimonoviča a v nemčine v interpretácii rakúskeho umelca Christopha Haackera. Na vernisáži sa zúčastnili aj hostia z Literárneho informačného centra zo Slovenska Daniela Humajová, Dana Podracká a prof. Zambor. Medzi stovkou hostí bol aj veľvyslanec Ukrajiny v Rakúsku B. Bereznyj, viacerí diplomati, riaditelia kultúrnych inštitútov.

Projekt pokračoval 27. júna 2013 predpoludňajšou návštevou školy Komenského vo Viedni, kde študenti diskutovali so slovenskými vedcami o sv. Cyrilovi a Metodovi, Veľkomoravskej ríši a najmä o Proglase.

Popoludní v rámci nového programového cyklu Čaj o piatej v priestoroch Slovenského inštitútu sa stretli poprední rakúski a slovenskí byzantológovia, orientalisti a študenti, ktorí diskutovali na tému Byzantská misia na Veľkej Morave. Rakúsku stranu zastupovali renomovaní vedci - prof. E. Kislinger, vedúci Inštitútu Byzantológie Univerzity Viedeň, prof. Gamillschek, šéf archívov rukopisov a starých faximilie Národnej knižnice vo Viedni a Dr. Mihailo Popovič, docent Rakúskej akadémie vied. Slovenskú stranu v živej diskusii do študentmi zastupovali osobnosti, ktoré pôsobia na pôde našej akademickej obce a zároveň aj v medzinárodných inštitúciách - prof. František Koli z Inštitútu slavistiky Univerzity Viedeň a profesor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Mgr. Vratislav Zervan, pedagóg UK v Bratislave a člen Rakúskej akadémie vied a doktorantka UK v Bratislave Mgr. Marianna Koliová. Podujatie zaujalo aj mnoho rešpektovaných vedcov a diplomatov, medzi diskutujúcimi bol aj profesor balkanistiky a starej filológie Heinz Miklas, ktorý spoluzakladal Inštitút Slavistiky na Viedenskej Univerzite.

Cyrilo-Metodské dni vyvrcholili 28. júna v kostole Schottenkirche nádherným koncertom bratislavského grécko-katolíckeho zboru Kyrillomethodeon, ktorý vystúpil po organovom veľkolepom úvode diela Modesta P. Musorgského Obrázky z výstavy/ Veľká brána Kyjevská/ v podaní hlavnej organistky kostola, koncertnej umelkyne a organizátorky medzinárodného organového festivalu vo Viedni Dialogue Mystique Zuzany Ferjenčíkovej.

TK KBS informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (www.mzv.sk)

( TK KBS, mzv; ml ) 20130701032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]