[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 10. 05. 2021   Meniny má Viktória       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

CCEE: Komuniké zo stretnutia generálnych sekretárov vo Varšave
P:3, 01. 07. 2013 17:24, ZAHVaršava. „Neboj sa! Evanjelium nie je proti tebe, ale je v tvoj prospech... Evanjelium nádeje nesklame!“ Týmto posolstvom nádeje, adresovaným Cirkvi pápežom Jánom Pavlom II. v Posynodálnej apoštolskej exhortácii „Cirkev v Európe“ sa v nedeľu 30. júna 2013 skončilo vo Varšave 41. stretnutie generálnych sekretárov biskupských konferencií.

Ako informovala agentúra Sir, základnou témou stretnutia, z podnetu predsedu Konferencie biskupov Poľska a podpredsedu Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Mons. Józefa Michalika, bola nová evanjelizácia desať rokov od vydania tejto exhortácie, a to v aktuálnom kontexte Roka viery. Jubilujúci dokument, darovaný Cirkvi 28. júna 2003, na vigíliu sv. apoštolov Petra a Pavla, sa zaoberal prioritami nového ohlasovania evanjelia na starom kontinente.

Bilanciu desiatich rokov novej evanjelizácie s názvom „Od Cirkvi v Európe po Rok viery” predstavil viceprezident Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) Mons. Virgil Bercea, ktorý sa zúčastnil aj na Mimoriadnom zhromaždení biskupskej synody o Európe v roku 1999, ako ja na synode o novej evanjelizácii v roku 2012. Podľa gréckokatolíckeho biskupa Oradea (Rumunsko), Mons. Virgila Berceu, napriek „sociálnym a kultúrnym zmenám“, ktoré spôsobili dezorientáciu,

„Cirkev je na svete a je povolaná byť znamením Boha, vykúpenia a nádeje“, uvádza sa vo vyhlásení CCEE z 1. júla. Od Paula H. Dembinskieho, európskeho finančného pozorovateľa zo Ženevy, zaznelo na stretnutí pozvanie „ísť v živote nad rámec výhradne finančný“, zatiaľ čo Mons. Juan Antonio Martinez Camino, sekretár Konferencie biskupov Španielska, vyzýva „pozrieť sa na krízu hlbšie“. „Duchovná kríza,“ ako tvrdí, „má rozhodujúcu úlohu v súčasnej situácii, v ktorej Európa žije“.

Starý kontinent však „okrem hospodárskej a duchovnej krízy“ – uvádza sa ďalej vo vyhlásení – „je plný znamení nádeje“, o čom svedčia správy prednesené sekretármi. „Znamením nádeje“, ako sa na stretnutí zdôraznilo, je napr. významná mobilizácia občanov prostredníctvom kampane „Jeden z nás“ na ochranu ľudského embrya, ktorá bola podpísaná mnohými biskupskými konferenciami.

V súvislosti s prípravami Poľska na oslavy 1050. výročia Pokrstenia národa (966-2016) sa hovorilo o procese zmierenia prebiehajúcom medzi Poľskom a Ruskom, o podpísaní spoločného vyhlásenia 28 júna, ktoré otvorí cestu dialógu a odpusteniu medzi národmi Poľska a Ukrajiny. V piatok 28. júna bola súčasťou podujatia modlitbová vigília za Európu, následne v sobotu sa uskutočnila tlačová konferencia. 41. stretnutie generálnych sekretárov bolo ukončené svätou omšou vo varšavskej katedrále v nedeľu 30. júna, ktorú celebroval apoštolský nuncius Mons. Celestino Migliore.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20130701031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]