[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec nunciom - Buďte pastiermi, nepodliehajte buržoázii ducha
P:2, 21. 06. 2013 18:01, ZAH

Vatikán. Milovať Cirkev a krajinu, ktorej ste povolaní slúžiť, prostredníctvom sebaumŕtvovania, obety, odlúčenia od seba samých cez nepretržitý vzťah s Pánom. Takáto bola jedna z hlavných myšlienok príhovoru Františka k apoštolským nunciom, ktorých dnes prijal v Klementínskej sále Apoštolského paláca. Audienciou otvoril ich dvojdňové stretnutie, ktoré inicioval v roku 2012 pápež Benedikt XVI.

Svätý Otec dnes hovoril o poslaní apoštolských nunciov, o vydávaní svedectva o láske, ale aj potrebe uniknúť z toho, čo nazval „buržoáziou ducha a života“. „Váš život býva často ťažký, niekedy v oblastiach pretrvávajúcich konfliktov (...) Koľko bolesti, koľko utrpenia! Nepretržitá púť bez možnosti usadiť sa na jednom mieste, v jednej kultúre, v určitej cirkevnej realite. Ale je to život, ktorý napreduje smerom k prisľúbeniam a zdraví vás z diaľky. Putovný život, ale vždy s Ježišom Kristom, ktorý vás drží za ruku,“ uviedol pápež. Ako dodal, stabilita nespočíva vo veciach, vlastných projektoch alebo v ambíciách. Musia byť skutočnými pastiermi upierajúcimi pohľad na Krista.

Svätý Otec sa s „úprimným srdcom“ a „neformálnym spôsobom“ obracia na nunciov a nazýva ich sprostredkovateľmi, budovateľmi spoločenstva. V tejto súvislosti hovorí o dvoch prvkoch: o uponížení sa a obete „zrieknuť sa vecí, priateľov, pút a začínať vždy od znova“. „Nie je to ľahké. Znamená to žiť v provizórnych podmienkach, vyjsť zo seba samých, bez nejakého miesta, kde možno zapustiť korene, bez stabilného spoločenstva, a napriek tomu milovať Cirkev a krajinu, ktorej ste povolaní slúžiť.“ Pápež František zdôrazňuje aj potrebu profesionality, blízkosť ľuďom, dôveru v Pána, ktorý je skutočným prisľúbením. Ďalej však varuje: „Majetky, vyhliadky tohto sveta sa končia sklamaním, vedú k tomu, že nikdy nebudeme spokojní. Pán je ale dobro, ktoré nesklame. Jediný, ktorý nesklame. A toto si vyžaduje odstup od seba samých, ktorý možno dosiahnuť iba nepretržitým vzťahom s Pánom a zjednotením života s Kristom. Toto sa nazýva dôvernosť s Ježišom. Dôvernosť s Ježišom Kristom musí byť každodenným pokrmom zástupcu pápeža, pretože je pokrmom, ktorý sa rodí zo spomienky na prvé stretnutie s Ním a predstavuje aj každodenné vyjadrenie vernosti jeho volaniu.“

Ide o blízkosť s Ježišom v modlitbách, eucharistických sláveniach, charitatívnej činnosti. Dôležité je podľa pápeža nepoddať sa „duchu svetskosti“, ktorý vedie k činnosti pre vlastnú realizáciu a nie na slávu Božiu. „Robte vždy všetko s veľkou láskou! V láske, profesionálne. Snažte sa vždy o dobro, dobro pre všetkých, dobro Cirkvi a každého človeka,“ vyzval Svätý Otec. Pastieri musia byť nablízku ľuďom. Musia byť „otcami a bratmi, nežnými, trpezlivými a milosrdnými, ktorí milujú chudobu“.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20130621020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]