[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 05. 2021   Meniny má Svetozár       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na stretnutie Evangelium vitae v Ríme zavítajú i slovenskí pútnici
P:3, 03. 06. 2013 10:02, DOMBratislava. Evangelium vitae je názov dvojdňového stretnutia, ktoré sa uskutoční 15. a 16. júna 2013 v Ríme. Ide o udalosť Roku viery, v počas ktorého budú jeho účastníci sláviť aj spoločnú eucharistiu so Svätým Otcom Františkom. Kým nedeľný program bude venovaný najmä spoločnému sláveniu, sobotný bude spojený s púťou k hrobu sv. apoštola Petra, katechézou pre rôzne vekové skupiny a večernou tichou svetelnou procesiou, ktorú na Svätopeterskom námestí uzavrie duchovný program tvorený zaujímavými svedectvami. Zo Slovenska sa na podujatí zúčastní aj podpredseda Fóra života Marek Michalčík, s ktorým prinášame rozhovor.

TK KBS: Z akého podnetu ste sa rozhodli cestovať do Ríma?

Zvolanie takéhoto stretnutia pápežom je niečím výnimočným. Do Ríma tak smerujú cesty zástupcov hnutia za život z celého sveta, aby spoločne a verejne dali najavo vďaku za významnú encykliku Jána Pavla Evangelium Vitae a vyjadrili chuť a odhodlanie preniesť jej princípy a odporúčania do praxe. Okrem vyjadrenia vďaky a spolupatričnosti si od stretnutia sľubujem, že bude povzbudením do angažovanosti sa pre ochranu života nielen pre nás, čo prídeme do Ríma, ale pre všetkých kresťanov na svete. Pocestujem s manželkou a viem, že sa chystá aj niekoľko kolegov z Fóra života.

TK KBS: Aký vás tam čaká program?

Okrem nedeľnej svätej omše nás čaká sobotný skôr pracovný program. Ako národný koordinátor európskej iniciatívy občanov Jeden z nás sa zúčastním plenárneho zasadania k tejto iniciatíve, ktoré sa bude konať v Ríme. S kolegami z centrálnej kancelárie a vyše dvadsiatich krajín Európy sa budeme tiež zdieľať z našimi skúsenosťami s organizovaním zberu v jednotlivých krajinách a budeme dohadovať ďalší postup, aby sa nám podarilo splniť cieľ - milión podpisov. Na uvedenom stretnutí budem referovať o zbere podpisov pod iniciatívu na Slovensku.

TK KBS: Čo si od účasti sľubujete a ako vnímate túto aktivitu v rámci Roka viery?

Viacerí v cirkvi vnímajú potrebu šírenia kultúry života za jednu z kľúčových výziev našej epochy. Ako takú, teda ako súčasť evanjelia, ktoré sme povolaní hlásať, by ju ale mali vnímať všetci

kresťania-katolíci. Deň Evanjelia života by mohol prispieť k takémuto vnímaniu.

Viera bez aplikácie v konkrétnom živote sa stáva nedôveryhodnou. Učenie o dôstojnosti ľudského života je integrálnou súčasťou našej viery a vyžaduje si prejavy viery v každodennom živote, napríklad obhajobou práva na život počatých detí alebo prežívaním manželstva v duchu katolíckeho učenia. Preto sa teším, že v Roku viery pápeži upriamili pozornosť aj na tento moment našej viery a vyzývajú tým k jej prehĺbeniu.

( TK KBS, mmi; ml ) 20130603022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]