[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 12. 2023   Meniny má Oto      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V nedeľu bude eucharistická adorácia vo všetkých kostoloch sveta
P:3, 28. 05. 2013 16:02, ZAH

Vatikán 28. mája (RV) - Arcibiskup Salvatore Fisichella a jeho spolupracovníci dnes v Tlačovom stredisku Svätej stolice predstavili nadchádzajúce udalosti Roku viery. Ide o adoráciu, ktorá spojí v jednom momente celý svet a podujatie Evangelium vitae.

Predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie pritom zdôraznil, že na doterajšie stretnutia Roku viery prišlo viac než štyri milióny veriacich (približne 4,3 mil.). Počty pútnikov sú veľavravné, ešte viac však oslovuje ich živá účasť a duchovná zrelosť, podotkol Mons. Fisichella.

"Dnes predstavujeme ďalšie dve udalosti, ktoré budú sprevádzať budúci priebeh Roku viery. V prvom rade je to eucharistická adorácia, ktorá sa bude konať v Bazilike sv. Petra v nedeľu 2. júna od 17:00 do 18:00 h. (...) Cirkev zažije vo svojich dejinách podobnú udalosť vôbec po prvýkrát, môžeme ju preto označiť za historickú. Katedrály z celého sveta sa v túto hodinu synchronizujú s rímskym časom, aby prežili spoločenstvo v eucharistickej adorácii so Svätým Otcom."

„Pri tejto iniciatíve sa nám dostalo obrovskej podpory, ktorá prekračuje hranice katedrál, a do ktorej sa zapojili konferencie biskupov, farnosti, rehoľné kongregácie, osobitne klauzúrne kláštory a združenia. Je ťažké stanoviť ich presný počet, ale sú ich určite tisíce a tisíce. Tento okamih svedčí o hlbokej zbožnosti, ktorá je v Cirkvi prítomná pokiaľ ide o Eucharistiu, ktorej tajomstvo je zdrojom a vrcholom života Cirkvi,“ uviedol Mons. Fisichella.

Veriaci mnohých krajín sa do adorácie zapoja v reálnom čase, teda krajiny ako Honolulu, Cookove ostrovy a súostrovie Samoa sa budú modliť s celým svetom ráno o 5:00 h ráno. Pri adorácii budú veriaci uvažovať nad témou Jeden Pán, jedna viera.

František už stanovil dva hlavné úmysly modlitieb: „za Cirkev na celom svete“, aby ju „Pán robil poslušnou v počúvaní svojho Slova“ a za „rôzne časti sveta, ktoré zažívajú utrpenie nového otroctva, sú obeťami vojen, obchodovania s ľuďmi, obchodovania s drogami, otrockej práce, tiež za deti a ženy, ktoré trpia akoukoľvek formou násilia“. Modlitby budú aj za tých, ktorí sa nachádzajú v ekonomickej neistote, predovšetkým nezamestnaných, starších, migrantov, bezdomovcov, väzňov a marginalizovaných.

Ďalšia udalosť Roku viery sa uskutoční 15. a 16. júna a nesie názov "Ak uveria, budú mať život". "Pomenovali sme toto stretnutie Evangelium vitae, aby sme do neho zahrnuli rozsiahlu tematiku obrany ľudského života, jeho podpory a úcty voči nemu. (...) Pápež František bude sláviť nedeľnú eucharistiu (v nedeľu 16. júna o 10:30 h) spoločne s "národom života" - teda najmä katolíckymi hnutiami za život, ale tiež rodinami alebo ošetrovateľskými a špitálnymi rádmi. Na Námestí sv. Petra budú prítomní tiež mnohí chorí, ktorým Svätý Otec vyhradí zvláštnu pozornosť. Sobotný program otvorí púť k hrobu sv. apoštola Petra a popoludní bude pokračovať katechézou pre rôzne vekové skupiny. Večer prejde po Via della Conciliazione tichá svetelná procesia, ktorú na Svätopeterskom námestí uzavrie duchovný program tvorený zaujímavými svedectvami." Na túto iniciatívu sa prihlásili skupiny z celého sveta, potvrdil na dnešnej tlačovej konferencii Mons. Salvatore Fisichella.

( TK KBS, RV CZ, RV SK; ml ) 20130528021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]