[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 09. 2021   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave na návšteve ekumenický patriarcha Bartolomej I.
P:3, 27. 05. 2013 12:00, DOM

Bratislava 27. mája (TK KBS) - Bratislavu dnes navštívil konštatinopolský arcibiskup a ekumenický patriarcha Bartolomej I., považovaný za najvyššiu autoritu Pravoslávnej cirkvi. Na trojdňovú návštevu prišiel uplynulú sobotu v rámci osláv 1 150. výročia príchodu vierozvestcov Cyrila a Metoda. Po Prešove a Košiciach zavítal do hlavného mesta, kde ho čakala séria prijatí.

-----------------------------------------------------------------

Bartolomej I. dostal od prezidenta SR Rad Bieleho dvojkríža II. triedy

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal v Prezidentskom paláci Bartolomeja I. Na úvod stretnutia podčiarkol význam jeho návštevy slovami: „Vaša návšteva je o to významnejšia, že sa uskutočňuje v období osláv výročia 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie Slovenska." Ivan Gašparovič pripomenul, že návšteva patriarchu sa uskutočňuje aj v období 20. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Náš najvyšší predstaviteľ na stretnutí s Bartolomejom I. zdôraznil, že našu novú štátnosť spájame aj s odkazom solúnskych bratov, ktorých odkaz je aj súčasťou preambuly Ústavy Slovenskej republiky. Vzácnemu hosťovi udelil prezident štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadny osobný prínos k porozumeniu medzi národmi a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Arcibiskup Bartolomej I.po prevzatí vyznamenania uviedol: "Som šťastný a mám radosť, že môžem priniesť túto česť - vyznamenanie, ktoré som od Vás dostal, do svojho konštantinopolského patriarchátu." Ako ďalej zdôraznil, s veľkou radosťou prijal pozvanie na oslavy 1150. výročia príchodu vierozvestcov na Slovensko. Pripomenul význam cyrilo-metodského dedičstva pre Európu a svet. "Vy ste vytvorili ohromnú kultúru," konštatoval. Bartolomej I. poďakoval prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi za dodržiavanie a rozvíjanie cyrilometodskej tradície. Zároveň zablahoželal Slovensku k jeho úspechom od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. "Slovensko je príkladom úspešného napredovania," povedal patriarcha na stretnutí.

Zároveň Bartolomej I. pripomenul záujem pravoslávnej cirkvi o ochranu životného prostredia a ekológiu. Prioritou patriarchátu je ekumenizmus a spájame kresťanských cirkví. "Veľmi tesné vzťahy nás spájajú s Rímom, o čom svedčí moja účasť na inaugurácii pápeža katolíckej cirkvi Františka," uviedol Bartolomej I. Bartolomej I. vyjadril presvedčenie, že pravoslávna cirkev na Slovensku šíri dobro a dôstojnosť medzi svojimi 50-tisíckami veriacich. "Vyjadrujem spokojnosť so situáciou dialógu a rozhovoru, ktorá vládne na Slovensku," povedal patriarcha. Ivan Gašparovič poďakoval za pozitívne hodnotenie pôsobenia pravoslávnej cirkvi na Slovensku. "Chcem Vám vysloviť veľký obdiv a poďakovať za vašu angažovanosť a otvorenú podporu ekumenizmu. Najmä pokiaľ ide o východné a západné cirkvi," prízvukoval prezident. "Vaša všesvätosť, my si vážime aj Vašu angažovanosť v oblasti ochrany ľudských práv a životného prostredia," uviedla hlava štátu podľa správy tlačového oddelenia Prezidentskej kancelárie.

-----------------------------------------------------------------

Bartolomeja I. prijali i ďalší štátni a cirkevní predstavitelia

Po prezidentovi prijal Bartolomeja I., arcibiskupa konštantinopolského a ekumenického patriarchu, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska, predseda vlády SR Robert Fico. "Témami spoločného rokovania boli 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie, možnosti zbližovania rôznych cirkví a úloha cirkvi pri prekonávaní krízy v Európe," informoval TK KBS Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Po premiérovi ho prijal i predseda Národnej rady SR Pavol Paška, predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský, a ďalší predstavitelia verejného života.

-----------------------------------------------------------------

Na Slovensko Bartolomej I. pricestoval v sobotu. Najskôr navštívil Prešov, neskôr Košice, kde ho prijal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Na osobnom stretnutí s arcibiskupom Boberom patrircha Bartolomej I. pripomenul, že zakladateľom konštatinopolského patriarchátu a sídla je sv. Ondrej, apoštol, čo vytvára akési bližšie prepojenia s Košickou arcidiecézou, ktorej patrónom je práve sv. Ondrej. Zo vzájomného dialógu bolo cítiť nielen zjednocujúcu duchovnosť, ale i úprimný prejav úcty k cirkevným spoločenstvám, ktoré sa v tomto duchu môžu rozvíjať a spolupracovať.

Pri oficiálnom stretnutí v košickej pravoslávnej katedrále patriarcha Bartolomej I. povedal: V Duchu svätom sa všetci stávame jednou cirkvou. Nachádzame sa v radostnom období, keď si pravoslávna cirkev pripomína Pánovu paschu. Nebeský Otec nás zahŕňa svojím požehnaním , keď sme sa my, ľudia rôznych rás , jazykov a kultúr , smeli stať údmi Tajomného tela zmŕtvychvstalého Krista. Ak používame všetky možnosti , ktoré nám cirkev predkladá , sú nám doširoka otvorené dvere, vedúce k osobnému zbožteniu .(osobnej svätosti) Tejto skutočnosti si boli dobre vedomí aj osvietitelia vo svojej úspešnej snahe o zjednotenie slovanských národov, pomocou spoločnej viery v Krista, písma , bohoslužby duchovnej a predovšetkým účasťou na spoločnom kalichu života. Stali sa tak tvorcami novej kresťanskej tradície a novej kultúry, ktorá bola v histórii tohto národa zlomová.

Príležitosti k osobnému zbožteniu sú darom ľudomilného Spasiteľa , ktorý v stal zmŕtvych a stal sa zakladateľom našej viery , keď nám práve v tretí deň otvoril dvere nebeského kráľovstva, keď sa po svojom utrpení 40 dní zjavoval svojím učeníkom a hovoril o božom kráľovstve. Podľa vzoru týchto 40 dní, keď bol Pán neustále so svojimi učeníkmi, a vysvetľoval im tajomstvá božieho kráľovstva , naša cirkev ustanovila Popaschálne obdobie Kvetnej triódy počas ktorého je až do ukončenia sviatku paschy všetko naplnené svetlom Pánovho zmrtvýchvstania. Nech každý z nás pokračuje v Kristovom mene v úsilí o osobné posvätenia a uzdravenie sa z vášní. Keď žijeme s Kristom , nikdy neostaneme sami a bez pomoci. Aj vy tu máte ochrancu cností , v príklade sv. Jána Milostivého (Almužníka), ktorý ozdobený cnosťou milosrdenstva až do krajnosti vydal svojím životom svedectvo o tom , aký dobrý a milosrdný je náš vládca Ježiš Kristus.

Radujeme sa oslavujeme zmrtvychvstalého Pána , ktorý nás učinil hodnými , aby sme dnes mohli navštíviť tento katedrálny chrám tu v Košiciach pri príležitosti 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu Vďaka bohumilej starostlivosti, charakteristickej pre bytostne kresťanský a pravoslávny byzantský štát, naplnený pokrokovým všeobjímajúcim duchom svätých bratov Cyrila a Metoda , sme dnes členmi nerozdeleného tela Kristovho , teda jeho jednej svätej , všeobecnej a apoštolskej cirkvi .

Svätí bratia prešli celú túto zem, aby v nej upevnili pravoslávnu duchovnosť a aby jej priniesli svetlo zmrtvychvstalého. Ich úsilie bolo korunované úspechom ako o tom svedčia prví svätci, ktorí zažiarili v stredoeurópskom priestore sv. Ivan, sv. Václav , sv. Ľudmila a ctihodný Prokop Sázavský. Ďakujeme Bohu v týchto dňoch , že máme možnosť a požehnanie bližšie sa zoznámiť so zbožným národom , ktorý tvorí spoločenstvo početne neveľkej pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska , ktorej dejiny sú dejinami mučeníctva. Je skutočným zázrakom za ktorý oslavujem Boha , že toto malé duchovné stádo veriacich vytrvalo až do dnešných dní .Chrámy, kaplnky a kríže , ktorými je posiata Vaša zem prinášajú svedectvo o bohatých plodoch diela sv. apoštolov do dnešných dní . Práve preto , bratia a sestry nech sa aj my nevzdiaľujeme z duchovného Jeruzalema , ktorým je Kristova cirkev, ale zúčastňujme sa jej posväcujúceho života. Zostávajme v cirkvi a očakávajme otcovo zasľúbenie, príchod Ducha Svätého, ktorý na nás zostupuje vo sviatostiach našej cirkvi a posväcuje celé naše bytie.

Keď žijeme v s duchu svätom , žijeme aj so synom aj s Otcom a tak sa tajomným spôsobom stávame jedným telom so svätou Trojicou. To však predpokladá, že osobná naša vôľa a chcenie musia byť totožné so chcením a vôľou sv. trojice a cirkvi , tak ako tomu bolo u sv. Cyrila a Metoda. Toto chcenie je však vo svojej podstate v plnosti slobodné . Pretože cnosť bez slobody nemôže existovať. Naša poslušnosť Božej vôli nemá žiadnú hodnotu , ak nie je slobodná a nepramení z nášho vnútorného chcenia a rozhodnutia . No ani naša sloboda nemá vôbec žiadnú cenu , ak nie je poslušnosťou voči Bohu a ak nie je prejavom jednoty nášho zmýšľania a vôle so zmýšľaním a vôľou sv. Ducha teda Cirkvi .

Keď dokážeme zjednocovať svoju slobodu s poslušnosťou cirkvi , teda ak dokážeme ono evanjeliové „zaprieť sám seba „ a ak sa budeme usilovať o rozvíjanie našej osobnosti v Kristu , potom sa v duchu svätom stávame skutočnými ľuďmi. Iba tak môžeme milovať Boha , Cirkev a svoju vlasť v súlade s láskou medzi božskými osobami, ktorá panuje vo vnútri sv. Triojice. Len vtedy si u nás sv. trojica učiní príbytok , ako pravdivo povedal Pán : „Budem v nich prebývať a medzi nimi prechádzať sa a budem ich Bohom a oni budú mojím ľudom „ (Kor. 2, 6. 16). Takéto slobodné sebazaprenie vlastnej vôle bolo charakteristické i pre našich dvoch svätých apoštolov Cyrila a Metoda. Nebrali ohľad na ťažkosť cesty , zvíťazili nad strachom z neznámeho , zriekli sa svojej vôle, ktorú plne odovzdali Kristu, preto bolo ich dielo úspešné.

S týmito myšlienkami zvolávam bohaté požehnanie oboch svätých bratov na košickú farnosť, aby posväcovala svoje deti a aby ich viedla do nového života v sile zmŕtvychvstalého, ktorý je vzdialený od vášní, nenávisti a ľudskej zloby . Nech s na ich príhovor košickí veriaci zakúsia už na tejto pozemskej púti žiaru bezvečerného dňa nebeského kráľovstva , kde je všetkým a vo všetkom Kristus.

Košický pomocný biskup Stanislav Mons. Stanislav Stolárik pripomenul, že je to významná návšteva v roku sv.. Cyriala Metoda, ktorá podporuje medzináboženský a ekumenický dialóg, a je to aj určité vyznačenie miestnej pravoslávnej cirkvi, ktorá potrebuje aj takúto podporu, „takže je potrebné podakovať patriarchovi za návštevu a naším pravoslávnym bratom popriať, aby ich katedrálny chrám v Košiciach sa im podarilo čím skôr dokončiť.“ /Spracoval: Jaroslav Fabian/

-----------------------------------------------------------------

Bartolomej I. je príslušníkom gréckej menšiny žijúcej v Turecku. Na čele pravoslávnej cirkvi stojí od novembra 1991. Tento rok v marci sa ako prvá hlava pravoslávnej cirkvi v histórii zúčastnil na inauguračnej svätej omši nového Svätého Otca Františka.

( TK KBS, to, pk, uv; ml ) 20130527026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]