TK KBS

Dnes je sobota 04. 04. 2020   Meniny má Izidor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kultúrna identita gréckokatolíkov témou konferencie v Bratislave
P:3, 23. 05. 2013 09:15, DOMBratislava 23. mája (TK KBS) - Gréckokatolícky biskupský úrad v Bratislave sa dnes stal dejiskom vedeckej konferencie o kultúrnej identite gréckokatolíkov vo svetle cyrilo-metodského dedičstva, ktorej cieľom je priblížiť vybrané okruhy výskumu duchovnej tradície spätej s týmto dedičstvom. V štyroch blokoch na nej počas dňa vystúpia takmer dve desiatky rečníkov, ktorí predstavia témy zamerané na vývin národného a liturgického jazyka a písomnú kultúru v jej historickom i aktuálnom prostredí miestnej cirkvi byzantského rítu. Na otvorení konferencie sa zúčastnili viacerí hostia, nechýbal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko, predseda Matice slovenskej Marián Tkáč, kňazi, rehoľníci a rehoľníčky, predstavitelia spoločenského života, odborná a laická verejnosť.

"Táto konferencia chce do istej miery definovať, rozdiskutovať práve to, čo nás gréckokatolíkov vo svetle cyrilo-metodského dedičstva identifikuje a spája a čoho by sme mali byť nositeľmi," povedal pre TK KBS bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák, ktorý konferenciu otvoril modlitbou k Duchu Svätému. Po nej začal prvý blok prednášok. Pozvanie prijali napríklad Peter Žeňuch a Jan Doruľa zo Slavistického ústavu Jána Stanislava Slovenskej akadémie vied, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Miloš Lichner SJ a ďalší hostia. Konferencia ukončí večerné slávenie Liturgie sv. Jána Zlatoústeho, ktoré sa začne o 17:00 h v katedrálnom chráme Povýšenia svätého Kríža.

Apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana ocenil, že Gréckokatolícka cirkev sa aj vďaka konferencii snaží o znovu objavovanie svojich vlastných koreňov a hodnôt, ktoré sú jej vlastné. "Svätí Cyril a Metod priniesli hodnoty, ktoré sú veľmi dôležité pre život človeka a Gréckokatolícka cirkev je ich nositeľom. Takým veľkým bohatstvom tejto cyrilo-metodskej tradície sú dve skutočnosti - prvá liturgia a druhá jazyk. Tým najväčším bohatstvom je viera, ktorú priniesli, ale tá viera sa vyjadruje práve prostredníctvom týchto dvoch spôsobov," povedal TK KBS arcibiskup Giordana.

Sympózium pripravili pri príležitosti 1 150. výročia príchodu svätých solúnskych bratov Cyrila a Metoda na naše územie Bratislavská gréckokatolícka eparchia, Slavistický ústav Jána Stanislava SAV, Teologická fakulta Trnavskej univerzity, Centrum spirituality Východ-Západ Michala Lacka a Pedagogicka fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Prebieha pod záštitou eparchu Rusnáka.

TK KBS vydala k správe ::AUDIO::( TK KBS, ml; ml ) 20130523015   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 845 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020