[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 29. 04. 2024   Meniny má Lea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove bola slávnostne prezentovaná kniha Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda
P:3, 03. 05. 2013 09:47, DOM

Prešov 3. mája (TK KBS) V rámci dvojdňovej medzinárodnej vedeckej konferencie Gréckokatolícka cirkev na Slovensku vo svetle výročí III. na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove sa 29. apríla uskutočnila slávnostná prezentácia knihy Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda. Vy ste chrám živého Boha. Ide o 1. diel edície Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorá začína vychádzať pri príležitosti blížiaceho sa 200. výročia zriadenia Prešovskej gréckokatolíckej eparchie, ktoré nás čaká v roku 2018. Edíciu bude tvoriť spolu 10 kníh. Nasledujúce budú viac vedecko-odbornými publikáciami a posledná, ktorá má vyjsť v roku 2018, bude prvá encyklopédia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Najprv sa prihovoril prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ, ktorý je autorom myšlienky spracovať takúto edíciu. Vyjadril presvedčenie, že prinesie aj nové poznatky a prehĺbi poznanie histórie i súčasnosti tejto miestnej cirkvi a ešte viac ju priblíži jej veriacim, ale aj všetkým, ktorú o ňu majú záujem.

Predseda komisie pre prípravu edície Peter Borza prítomných zoznámil s obsahom a zameraním jej nasledujúcich dielov. Editor prvého dielu Mons. Ľubomír Petrík predstavil prvú publikáciu a poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na jej príprave, predovšetkým redaktorom Danielovi Dzurovčinovi a Jurajovi Gradošovi, sedemnástim autorom textov, autorom fotografií, autorom grafického návrhu Dušane Guziovej a Dušanovi Guzimu, akademickému maliarovi Mikulášovi Klimčákovi za povolenie použiť reprodukcie jeho diel, ako aj viacerým ďalším za ich vklad pri vzniku knihy.

Dedičstvo sv. Cyrila a Metoda je farebnou reprezentačnou publikáciou, ktorá má 383 strán. Vydala ju Nezisková organizácia Petra s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Prostredníctvom výstižných textov a množstva fotografií a obrázkov mapuje históriu a súčasnosť Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku ku koncu roku 2012. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, ktorá bola v roku 2008 pápežom Benediktom XVI. povýšená na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, je dedičkou cyrilo-metodskej misie na našom území v plnej miere: je dedičkou katolíckej viery, spirituality Východu a byzantského obradu. Kniha vyšla v rámci Jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia ich príchodu na naše územie a Roka viery. Má jedenásť kapitol, ktoré sa venujú dejinám gréckokatolíkov na našom území pred vznikom Prešovskej eparchie v roku 1818, pôsobeniu biskupov, prenasledovaniu tejto cirkvi v rokoch 1950 – 1968 a jej následnému vzkrieseniu, jej rozkvetu po roku 1989, novej etape jej života po povýšení na metropolitnú cirkev sui iuris, predstaveniu rehoľných spoločenstiev. Nechýba v nej kapitola s názvom V duchu novej evanjelizácie, ktorá ponúka pohľad na prácu s deťmi a mládežou, cirkevné školstvo a katechizáciu v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, predstavuje pastoračné centrá Prešovskej archieparchie, cirkevné hnutia a nové spoločenstvá pôsobiace medzi gréckokatolíkmi. Čitateľa zoznamuje aj s jej pôsobením na poli charity, teologického vzdelávania a formácie budúcich kňazov. Hovorí aj o Spolku sv. Cyrila a Metoda, o časopise Slovo a iných médiách. Ďalšia kapitola je o pútnických miestach Prešovskej archieparchie, Košickej eparchie a Bratislavskej eparchie, potom kapitola predstavujúca osobnosti blahoslavených mučeníkov a Spravodlivých medzi národmi. Posledná kapitola s názvom Krása na Božiu oslavu pútavým spôsobom hovorí o byzantskom chráme a jeho architektúre, ikonografii, či byzantskom speve.

Grafickým leitmotívom celej edície je vinič – strapec hrozna, ktorý je častým motívom na ikonostasoch gréckokatolíckych chrámov, pretože pripomína Pánovu vinicu, do ktorej sme povolaní ísť pracovať, hovorí aj o eucharistickom tajomstve, ale je v ňom ukrytý aj obraz krstu, ktorým sme boli zaštepení do viničného kmeňa, ktorým je Ježiš Kristus.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, lp; pz ) 20130503017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]