[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 07. 06. 2023   Meniny má Róbert      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Druhá púť gréckokatolíkov na Devín
P:3, 02. 05. 2013 08:41, DOM

Devín 2. mája (TK KBS) V sobotu 27. apríla sa v rámci dvojdňovej Národnej slávnosti na Devíne uskutočnila Druhá púť gréckokatolíkov na Devín, a to ako súčasť slávení Jubilejného roka 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Hlavným slúžiacim slávnostnej cirkevnoslovanskej archijerejskej svätej liturgie v Rímskokatolíckom kostole sv. Kríža bol prešovský arcibiskup a metropolita Mons. Ján Babjak SJ a v homílii sa Božiemu ľudu prihovoril bratislavský eparchiálny biskup Mons. Peter Rusnák. Povedal aj tieto slová: „Svätí Cyril a Metod prišli so slovom. Prejavili nám práve túto lásku, že sa dotkli našich rúk, chytili nás okolo pliec. Cítime ešte aj dnes to ich láskavé objatie, tú obetu, ktorú mali voči nám.“ Koncelebrovali aj pražský apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko, emeritný trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol a viac ako tridsať kňazov.

Liturgiu spevom sprevádzal Katedrálny zbor Kyrillomethodeon z bratislavskej gréckokatolíckej farnosti a bola vysielaná v priamom prenose Rádia Lumen. V duchovnom programe pred liturgickou slávnosťou zaznel aj prednes Proglasu sv. Konštantína Cyrila v jeho pôvodnom znení, v staroslovienčine, v podaní riaditeľky Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou Márie Kotorovej. Na konci slávnosti starosloviensky Otčenáš ako modlitbu zarecitovala herečka Eva Kristínová.

Hlavným organizátorom Národnej slávnosti na Devíne bola Matica slovenská, ktorá si pripomína 150. výročie založenia. Vyvrcholením dvojdňového programu bola nedeľná ekumenická bohoslužba na počesť sv. Cyrila a Metoda.

TK KBS informoval Ľubomír Petrík

( TK KBS, lp; pz ) 20130502016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]