[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 24. 03. 2023   Meniny má Gabriel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Habemus Papam - Prvé slová nového Svätého Otca - Františka
P:3, 13. 03. 2013 20:40, ZAH

Vatikán 13. marca (TK KBS) - Novým Svätým Otcom sa dnes stal 76-ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ, ktorý prijal meno František. Pri tejto príležitosti prinášame jeho prvé slová, ktoré povedal po tom, ako vystúpil na balkón Baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

Tesne po 20:00 h oznámnil svetu zvolenie Svätého Otca kardinál protodiakon:

"Oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža! Najdôstojnejšia eminencia pán Jorge Mario, kardinál svätej Cirkvi rímskej Bergoglio, ktorý prijal meno František."

O 20:22 h Svätý Otec František vystúpil na balkón a pozdravuj zaplnené Svätopeterské námestie:

"Bratia a sestry dobrý večer.

Viete, že úlohou konkláve bolo dať Rímu biskupa. Zdá sa, že moji bratia kardináli ho išli vziať takmer na koniec sveta. Ale sme tu a ďakujem za prijatie komunite rímskej diecézy. Prvé zo všetkého sa chcem modliť za nášho emeritného biskupa Benedikta XVI. Modlime sa spoločne za neho, aby ho Pán požehnal a Panna Mária ochraňovala."

(Nasledovala spoločná modlitba všetkých prítomných)

Otče náš...

Zdravas...

Sláva Otcu...

A teraz začíname túto púť, biskup a ľud. Púť rímskej Cirkvi, ktorá je tou, ktorá predsedá v láske všetkým cirkvám. Púť v bratskej láske, vzájomnej dôvere. Vždy sa modlime za seba, jeden za druhého. Modlime sa za celý svet, aby zavládlo medzi nami bratstvo. Želám, aby táto púť Cirkvi, ktorú dnes začíname, a na ktorej mi pomôže môj tu prítomný vikár bude plodnou pre evanjelizáciu tohto nádherného mesta. Teraz chcem udeliť požehnanie, ale predtým vás chcem požiadať o jednu láskavosť. Skôr ako biskup požehná ľud, prosím vás, aby ste prosili nášho Pána, aby požehnal mňa. Modlitba ľudu, ktorý žiada požehnanie pre svojho biskupa. V tichosti sa modlite za mňa.

(Kardinál protodiakón potom ohlásil požehnanie a udelenie plnomocných odpustkov)

"Teraz požehnám vám a celému svetu, všetkým mužom a ženám dobrej vôle."

(Požehnanie)

"Bratia a sestry. Teraz vás už opustím. Ďakujem vám za prijatie. Modlite sa za mňa a do skorého videnia. Uvidíme sa veľmi skoro. Zajtra sa chcem ísť pomodliť k Panne Márii, aby ochraňovala Rím. Dobrú noc a dobre si odpočiňte."

Zdroj: va-news.va

Preložili: Jozef Šofranko SJ / RV SK

( TK KBS, RV js; ml ) 20130313075   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]