TK KBS

Dnes je sobota 27. 08. 2016   Meniny má Silvia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | iPhone | Twitter | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Press Foto Audio Video

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Top témy
Všetky
Svetové dni mládeže
Synoda o rodine
Rok zasväteného života Svätý Rok milosrdenstva

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Notitiae GS KBS

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Habemus Papam - Životopis nového Svätého Otca - Františka
P:3, 13. 03. 2013 20:20, ZAH

FrantisekVatikán 13. marca (TK KBS) - Novým Svätým Otcom sa dnes stal 76-ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ, ktorý prijal meno František. Pri tejto príležitosti prinášame oficiálny životopis kardinála Jorgeho Maria Bergoglia, SJ, ktoré zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice pri príležitosti konkáve.

Kardinál Jorge Mario Bergoglio, SJ, arcibiskup Buenos Aires, Argentína, ordinár pre veriacich východného orbradu v Argentíne, ktorí nemajú ordinára vlastného obradu, sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires. Vyštudoval za chemického technika, ale potom sa rozhodol pre kňazstvo a vstúpil do kňazského seminára vo Villa Devoto. 11. marca 1958 prešiel do noviciátu Spoločnosti Ježišovej, počas ktorého v Čile dokončil štúdium humanitných vied. V r. 1963, po návrate do Buenos Aires, zavŕšil štúdium filozofie vo veľkom seminári sv. Jozefa v San Migueli.

V rokoch 1964-65 vyučoval literatúru a psychológiu na Immacolata College (Kolégium Nepoškvrnenej) v Santa Fe a potom v r. 1966 tie isté predmety na Univerzite El Salvador (jezuitskej Univerzite Spasiteľa) v Buenos Aires.

V rokoch 1967 – 1970 študoval teológiu vo veľkom seminári sv. Jozefa v San Migueli. 13. decembra 1969 bol vysvätený za kňaza. V rokoch 1970 – 1971 absolvoval tretiu probáciu v Alcala de Henares v Španielsku a 22. apríla 1973 zložil doživotné sľuby.

Pôsobil ako magister novicov vo Villa Varilari v San Migueli (1972 –1973), kde tiež vyučoval teológiu. 31. júla 1973 bol zvolený za provinciála argentínskej provincie jezuitov a túto službu vykonával šesť rokov.

Od r. 1980 do 1986 bol rektorom Filozofickej a teologickej fakulty v San Migueli a pôsobil ako farár vo farnosti Patriarca San Jose (Patriarchu sv. Jozefa) v diecéze San Miguel. V marci 1986 odišiel do Nemecka dokončiť svoju dizertačnú prácu. Predstavení ho následne poslali na univerzitu Univerzitu El Salvador(Univerzita Spasiteľa) a potom do Cordoby, kde pôsobil ako profesor a špirituál.

V máji 1992 ho Ján Pavol II. vymenoval za titulárneho biskupa Aucy a pomocného biskupa v Buenos Aires. Biskupskú konsekráciu prijal 27. júna toho istého roku v katedrále v Buenos Aires, pričom hlavným svätiteľom bol kardinál Antonio Quarracino, spolusvätiteľmi boli apoštolský nuncius Ubaldo Calabresi a Emilio Ognenovich biskup diecézy Mercedes-Lujanu.

3. júna 1997 bol menovaný za arcibiskupa koadjútora v Buenos Aires a vo februári 1998 sa stal nástupcom kardinála Antonia Quarracina. Bol tiež generálnym relátorom na 10. riadnom valnom zhromaždení Biskupskej synody v októbri 2001.

Ako predseda Biskupskej konferencie Argentíny pôsobil od 8. novembra 2005 do 8. novembra 2011.

Za kardinála bol menovaný a kreovaný blahoslaveným Jánom Pavlom II. na konzistóriu 21. februára 2001, jeho titulárnym chrámom je Kostol sv. Roberta Bellarmina.

Bol členom:
Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí (od 15. 2.2001), Kongregácie pre klerikov (od 15. 5. 2001), Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života (od 15. 5. 2001), Pápežskej rady pre rodinu (od 18.05.2001) a Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku (od 12. 12. 2002).

Dňa 13. marca 2013 bol zvolený za 266. pápeža.

Zdroje: VIS / www.vaticanhistory.de
Preložila: Ľubica Hricová, Mária Spišiaková, Stanislav Gábor




( TK KBS, vh; ml ) 20130313071   | Vytlacit clanok | Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 9314 x

[naspäť]







(c) TK KBS 2003 - 2016
g_16hana_h@nirvana.admins.ws | zako12@ephendi.net