::životopis:: a prvé slová ::text::/::video::."> ::životopis:: a prvé slová ::text::/::video::." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätým Otcom sa stal argentínsky kardinál Jorge Bergoglio SJ
P:3, 13. 03. 2013 19:05, ZAH

Vatikán 13. marca (TK KBS) - Za nového Svätého Otca bol dnes zvolený 76-ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ, ktorý prijal meno František. Bude vôbec prvým pápežom s týmto menom. Vyše stotisíc ľuďom, ktorí sa zhromaždili na Námestí Sv. Petra a ulici Via della Conciliazione vo Vatikáne, to oznámil francúzsky kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran. Krátko po 20:20 h z lodžie balkóna baziliky 266. hlava Katolíckej cirkvi po prvý raz udelil požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu).

Zvolenie vôbec prvého pápeža z Latinskej Ameriky ohlásil svetu krátko 19:00 h biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. Kardinál Tauran voľbu potvrdil o takmer hodinu neskôr tradičnou formulou "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" (oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža). Ľudia zhromaždení na Námestí sv. Petra vo Vatikáne prijali signalizáciu bielym dymom i oznámenie s veľkým nadšením a potleskom. Oficiálne meno nového pápeža sa bude uvádzať bez rímskej číslice I. za menom. Posledným pápežom, ktorý sa narodil mimo Európy, bol Gregor III., ktorý pochádzal zo Sýrie a Katolícku cirkev viedol v rokoch 731 - 741.

Novozvolený pápež z balkónu Baziliky sv. Petra udelil prvé požehnanie. Najskôr však vyzval k modlitbe za emeritného pápeža Benedikta XVI., po ktorom preberá úrad. Vyzval k modlitbe za celý svet a za bratstvo v Cirkvi. Prítomných tiež poprosil, aby sa modlili i za neho. Po požehnaní opäť poďakoval za "vrelé prijatie". "Teraz vás už opustím. Ďakujem vám za prijatie. Modlite sa za mňa a do skorého videnia. Uvidíme sa veľmi skoro. Zajtra sa chcem ísť pomodliť k Panne Márii, aby ochraňovala Rím. Dobrú noc a dobre si odpočiňte," povedal František, prvý jezuita, ktorý zasadne na pápežský stolec.

Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi po oznámení novinárom povedal, že krátko po svojom zvolení Svätý Otec František zavolal svojmu predchodcovi a dohodol si s ním stretnutie. Inauguračná svätá omša sa uskutoční v utorok 19. marca (sviatok sv. Jozefa) na Námestí sv. Petra. Dovtedy - vo štvrtok navštívi jednu rímsku mariánsku svätyňu a bude sláviť eucharistiu s kardinálmi voličmi v Sixtínskej kaplnke. V piatok prijme všetkých kardinálov, v sobotu sa stretne s pracovníkmi médií. S veriacimi sa pomodlí už v nedeľu tradičnú modlitbu Anjel Pána.

Nového Svätého Otca zvolili kardináli po piatich kolách 75. konkláve, ktoré sa začalo v utorok podvečer. Ide o druhého pápeža v treťom tisícročí. Na jeho voľbe sa zúčastnilo 115 kardinálov zo všetkých svetadielov. Novozvolený Svätý Otec nahradí nemeckého predchodcu Benedikta XVI., ktorý sa posledný februárový deň tohto roka vzdal svojho úradu. Pontifikát ukončil po takmer ôsmich rokoch. Osemdesiatpäťročný Benedikt XVI. povedal, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávali sily.

TK KBS vydala k správe Prinášame jeho ::životopis:: a prvé slová ::text::/::video:: a ::prehľad dĺžky volieb v 20. storočí::.

---------------------------------------------------------------

Kardinálske kolégium sa pri voľbe riadilo Apoštolskou konštitúciou Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis.

( TK KBS, ml; ml ) 20130313070   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]