[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Denníky o očakávaniach mladých i profile budúceho Svätého Otca
P:3, 13. 03. 2013 15:51, ZAH

Vatikán 13. marca (RV) - „Čakanie na pápeža má tvár mladých,“ – takýto je titulok jedného z príspevkov dnešného vydania talianskeho denníka Avvenire. Na všetkých kontinentoch generácia Svetových dní mládeže, teda „mladí, ktorí sa narodili počas pontifikátu pápeža Wojtylu a vyrastali s Benediktom XVI. zažívajú v týchto dňoch s chvením očakávanie už vopred istého priateľa,“ píše denník. Ponúka pohľad na názor mladých v rôznych krajinách, od Poľska, cez Francúzsko a Argentínu až po Spojené štáty americké. Američania by chceli pápeža, ktorý by „cestoval, hovoril ich jazykom a využíval sociálne siete“. „Som nadšená myšlienkou, že by to bol pápež, ktorý by silne prehovoril k mojej generácii, a ktorý by vedel znovu zažať našu vieru,“ tvrdí 18-ročná americká dievčina. Za špeciálne označuje toto konkláve Poliak Grzegorz, pretože za nového pápeža sa v tomto prípade modlí aj žijúci emeritný.

Aj International Herald Tribune dnes píše o očakávaniach ľudí, podľa ktorých by mal nový pápež nariadiť veľké zmeny v sociálnej oblasti, ale venovať sa aj otázke postavenia žien v Cirkvi a ich svätenia. Vatikán má v tomto smere jasné stanovisko, ale je si vedomý „dôležitej úlohy, ktorú ženy zohrávajú v živote Cirkvi“. Americký denník zameral pozornosť aj na laikov. „Modernizujúce reformy Druhého vatikánskeho koncilu“ otvorili dvere laikom, ale aj dialógu s inými cirkvami. Ľudia si želajú, aby sa v tomto smere pokračovalo aj naďalej. Želajú si mladšieho pápeža, ktorý je pripravený na zmeny, uvádzajú noviny.

Francúzsky denník Le Monde sa opätovne zameriava na profil budúceho pápeža v článku s názvom „Kardináli hľadajú pápeža“. Pozornosť venuje aj menám niektorých kardinálov. Poukazuje na výzvy, ktorým by mal nástupca po Benediktovi XVI. čeliť: väčšia decentralizácia, väčšia kolegialita pri prijímaní rozhodnutí, pravidelnejšie stretnutia s pápežom. Voliči v Sixtínskej kaplnke „hľadajú evanjelizátora, ktorý bude schopný znížiť sekularizáciu“, píše Le Monde.

( TK KBS, RV mf; ml ) 20130313067   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]