::prvé kolo:: hlasovania, rovnako dopadli aj dnešné prvé dve voľby predpoludním. Neúspech opäť oznámil čierny dym, ktorý vyšiel tentoraz okolo 11:38 h."> ::prvé kolo:: hlasovania, rovnako dopadli aj dnešné prvé dve voľby predpoludním. Neúspech opäť oznámil čierny dym, ktorý vyšiel tentoraz okolo 11:38 h." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nástupcu Benedikta XVI. zatiaľ nepoznáme (aktualizované 11:38 h)
P:3, 13. 03. 2013 11:39, ZAH

Vatikán 13. marca (TK KBS) - Vo Vatikáne druhým dňom pokračuje konkláve, teda zhromaždenie kardinálov vyberajúcich nástupcu Benedikta XVI., ktorý sa koncom februára vzdal svojho úradu. Potom, ako bolo neúspešné utorkové ::prvé kolo:: hlasovanie, rovnako dopadli aj dnešné prvé dve voľby predpoludním. Neúspech opäť oznámil čierny dym, ktorý vyšiel tentoraz okolo 11:38 h z komína na streche Sixtínskej kaplnky, kde kardináli zasadajú. Hlasovanie bude pokračovať dnes popoludní ďalšími dvomi kolami. Prípadnú úspešnú voľbu oznámi biely dym.

Súhrn z ::prvého dňa:: a :výsledok prvého hlasovania. Program dnešnej voľby je ::TU::.

---------------------------------------------------------------

Pre 115 kardinálov začal dnešný deň raňajkami a presunom z Domu sv. Marty do Apoštolského paláca. V Paulínskej kaplnke slávili spoločne svätú omšu, potom vstúpili do Sixtínskej kaplnky, kde po modlitbe breviára nasledovali dve kola voľby. Ich výsledkom bol čierny dym zo spálených hlasovacích lístkov, ktorí mohli vidieť on-line nielen milióny ľudí na celom svete, ale aj prítomní na Námestí sv. Petra, ktoré od rána zaplnili tisíce ľudí napriek daždivému počasiu. Kardináli sa vrátia do Sixtínskej kaplnky o 16:00 h. Popoludňajšie hlasovania sa začnú okolo 16:50 h.

Voľba sa riadi Apoštolskou konštitúciou Universi Dominici Gregis, z ktorej vyplýva, že každý deň sa môžu uskutočniť štyri kola hlasovania - dve predpoludním, dve popoludní. Neúspešné hlasovanie signalizuje čierny dym, zvolenie naopak dym biely, ktorý by sa mohol objaviť vždy kolo 12:00 a 19:00 h. Ak by bol nový Svätý Otec zvolený v prvom z dvoch kôl, môže sa objaviť i skôr. K zvoleniu je potrebná dvojtretinová väčšina, teda minimálne 77 hlasov kardinálov zo 115 voličov.

Ak nebude nový Svätý Otec zvolený počas prvých štyroch dní, nasleduje voľný deň určený k modlitbám a rozjímaniu. Ďalej sa bude pokračovať tak, že po dvoch volebných dňoch by vždy nasledoval tretí deň voľna. Pokiaľ by nebol zvolený ani do tejto doby, mení sa procedúra - ďalej sa hlasuje za dvoch kandidátov s najvyšším počtom hlasov v prvom kole. Nový Svätý Otec však musí i naďalej získať hlasy dvoch tretín kardinálov voličov.

( TK KBS, ml; ml ) 20130313007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]