::Facebook::. Od 9. marca 2013, od kedy funguje, ponúka informácie o dianí vo Vatikáne, ako aj fotografie a videozáznamy."> ::Facebook::. Od 9. marca 2013, od kedy funguje, ponúka informácie o dianí vo Vatikáne, ako aj fotografie a videozáznamy." />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

P. Lombardi reaguje na otázku na facebookovom profile VR SK
P:3, 12. 03. 2013 09:18, ZAH

Vatikán 12. marca (RV) - Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu zriadila svoj profil na sociálnej sieti ::Facebook::. Od 9. marca 2013, od kedy funguje, ponúka informácie o dianí vo Vatikáne, ako aj fotografie a videozáznamy. „Vatikánsky rozhlas je multimediálna inštitúcia, a ako taká, prijíma to, čo ponúka súčasnosť, aby sa šíril hlas Svätého Otca a evanjeliové posolstvo do celého sveta a ku každému. Sociálne siete sú výbornou príležitosťou na to, ako sa ešte viac priblížiť k našim poslucháčom,“ tvrdí riaditeľ slovenskej redakcie P. Jozef Šofranko, SJ.

Zaujímavosťou je, že redakcia ponúkla možnosť položiť otázku aj riaditeľovi Tlačového strediska Svätého stolca. Spomedzi tých, ktorí otázku poslali, zverejnila prvú aj s odpoveďou P. Federica Lombardiho SJ. Otázna znela: "Médiá nám často predstavujú konkláve ako nejaký zápas o moc. Je to skutočne tak? Ako sa máme pozerať na inštitút konkláve?" P. Lombardi na ňu osobne odpovedal:

„Konkláve nie je vôbec zápasom o moc. Konkláve je zhromaždením, v ktorom 115 voličov, ktorými sú kardináli s vekom menej ako 80 rokov, hlasujú, aby dosiahli zhodu na jednej osobe, ktorá by podľa nich mohla byť najlepším pastierom Univerzálnej cirkvi. S veľkou zodpovednosťou pred Bohom a Cirkvou títo voliči nominujú najvhodnejšie osoby na ohlasovanie evanjelia v dnešnom svete a vedenie veriacich v cirkevnom spoločenstve. Teda nejaká moc s tým nemá vôbec nič spoločné. Ide o hľadanie vhodnej osoby na vysokej duchovnej úrovni, ktorá bude dobre poznať problémy Cirkvi i dnešného sveta, aby mohla čo najlepším spôsobom viesť kresťanskú komunitu. Pozrime sa na všetky konkláve uplynulého storočia. Kardináli, ktorí volili pápežov v poslednom storočí, vždy hľadali osoby na vysokej duchovnej, kultúrnej a morálnej úrovni, ktorí boli doslova majákmi pre kresťanský život a morálne orientovanie sa ľudstva. Spomeňme tu napríklad sv. Pia X., Benedikta XV., ktorý bojoval proti 1. svetovej vojne, Pia XI., ktorý bojoval proti totalitám, Pia XII., Jána XXIII., ktorý zvolal koncil a ohlasoval Božie milosrdenstvo a lásku celému ľudstvu, Pavla VI., ktorý ukončil II. Vatikánsky koncil, Jána Pavla I., ktorý bol vynikajúcim pastierom, Jána Pavla II., ktorý je už blahoslavený a dúfame, že čoskoro bude aj svätým, Benedikta XVI., ktorý je veľkým teológom a človekom veľkej duchovnosti. Toto všetko sú ľudia vysokej duchovnej a kresťanskej úrovne. Nie sú ovocím hľadania moci, ale ovocím hľadania najlepšieho pastiera pre ľudstvo našej doby."

Slováci by v budúcnosti chceli pokračovať v doterajšej línii, a teda v snahe zefektívniť nielen samotné vysielanie, ale využívať aj iné komunikačné prostriedky na šírenie „hlasu Svätého Otca“. Taký bol prvotný cieľ založenia Vatikánskeho rozhlasu pápežom Piom XI. v roku 1931. Slovenská redakcia si v decembri minulého roka pripomenula 65. výročie pravidelného vysielania. Pri tejto príležitosti ich vtedy prijal na audiencii aj Benedikt XVI., dnes už emeritný pápež.

( TK KBS, RV; ml ) 20130312037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]