[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardináli začali v Sixtínskej kaplnke konkláve - voľbu nového Svätého Otca
P:3, 12. 03. 2013 17:00, ZAH

Vatikán 12. marca (TK KBS/RV) - Vo Vatikáne sa začalo konkláve - zhromaždenie kardinálov voličov, ktorí vyberú nového Svätého Otca. Za 115 kardinálmi mladšími ako 80 rokov sa o 17:35 h uzavreli dvere Sixtínskej kaplnky, kde zasadajú. Očakáva sa prvé kolo voľby nástupcu Benedikta XVI. ktorý sa 28. februára vzdal svojho úradu.

Prinášame prehľad z prvého dňa konkláve:

7:00

Kardináli oprávnení k voľbe nového Svätého Otca sa dnes - bezprostredne pred začiatkom konkláve - nasťahovali do Domu sv. Marty. Predtým bývali na rôznych miestach Ríma a Vatikánu. Pred konaním konkláve sa zišli na desiatich generálnych kongregáciách, na ktorých sa vzájomne zoznamovali a debatovali o rôznych témach.

O tom, kto bude v akej izbe Domu sv. Marty, ktorý je za Bazilikou sv. Petra vo Vatikáne, rozhodli ešte počas svojej deviatej generálnej kongregácie minulý týždeň. V tejto budove bude v prvých týždňoch pontifikátu bývať tiež nový Svätý Otec, pokiaľ sa nasťahuje do pápežského apartmánu v Apoštolskom paláci.

---------------------------------------------------------------

10:00 - 12:00

V naplnenej Bazilike sv. Petra vo Vatikáne sa predpoludním o 10:00 h zišli veriaci so všetkými prítomnými kardinálmi na eucharistickej slávnosti za voľbu pápeža (pro eligendo Romano Pontifice). Svätú omšu, v ktorej úvode zneli tradičné gregoriánske spevy, slávil kardinál Angelo Sodano.

Možnosť koncelebrovať pri tejto zvláštnej liturgii bola tento raz po prvýkrá umožnená všetkým členom kardinálskeho zboru, teda nielen voličom, ako o tom rozhodol Benedikt XVI. svojím posledným motu proprio, ktorý pod názvom Normas nonnullas vydal 26. februára 2013.

Hlavný celebrant, dekan kardinálskeho kolégia, Angelo Sodano, predniesol homíliu. Ocenil v nej aj takmer osemročné pôsobenie emeritného Svätého Otca Benedikta XVI., za čo ho odmenili prítomní dlhým potleskom. Vyzdvihol jeho "žiarivý pontifikát", ktorý "nám daroval svojim životom a prácou 265. Petrov nástupca", povedal kardinál Sodano.

PLNÉ ZNENIE homílie kardinála Sodana je ::TU::

---------------------------------------------------------------

12:00 - 17:00

Po obede a prestávke sa kardináli voliči popoludní o 16:15 h zišli v Pavlínskej kaplnke Apoštolského paláca. Podľa normy, stanovenej dokumentom Ordo Rituum Conclavis, ich tu prijal najstarší a hierarchicky najdôležitejší voliteľ - v súčasnej dobe kardinál Giovanni Battista Re.

Nech Pán riadi naše kroky po ceste pravdy, zaznelo v krátkej modlitbe, po ktorej taliansky kardinál prítomných k utvoreniu procesie. Vo vstupnom sprievode do konkláve voliči sprevádzali ďalší duchovní a speváci pápežského zboru.

Procesiu priblížil už v pondelok hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi. Prechádzala Kráľovskou sálou, potom sa stočila doľava k vstupu do Sixtínskej kaplnky. Najskôr išiel miništrant s krížom, pápežský zbor, ceremoniári, sekretár konkláve, niektorí duchovní Rímskej kúrie a maltský kardinál nevolič Prospero Grech, ktorý povedie meditáciu.

Potom išli všetci kardináli v opačnom poradí, než je riadenie stuňov kardinálskeho zboru - diakonského, kňazského a biskupského stupňa.

Sprievod uzatváral kardinál Re, ktorý je najstarším medzi kardinálmi biskupského stupňa, spolu s pápežským majstrom - ceremoniárom Mons. Guidom Marinim. Procesiu sprevádzal spev litánií k všetkým svätým a ďalších invokácií. V jeho závere zaznel Veni Creator Spiritus, hymnus vzývajúci Ducha Svätého.

Procesia potom vošla do Sixtínskej kaplnky, kardináli voliči si sadli na svoje miesta a nasledovala prísaha. Hlavný celebrant - kardinál Re - predniesol jej znenie v latinčine. Potom jednotliví kardináli po poradia pristupovali k evanjeliu, ktorý bol umiestnený uprostred kaplnky.

Svoju ruku kládli na otvorené evanjelium, vyslovovali svoje meno a priezvisko a súhlas s prednesenou formulou prísahy. Počas prísahy boli v prednej časti Sixtínskej kaplnky i ďalšie osoby, napríklad substitút štátneho sekretariátu a iní.

Potom, ako pápežský ceremoniár vyslovil "Extra omnes" - všetci tí, ktorí nepatria do konkláve, opustili Sixtínsku kaplnku. Zostal kardinál Grech, ktorý nie je volič, ale povedie meditáciu. Tá sa týka vážnosť úlohy, ktoré kardinálov voličov čaká.

Po prednesení meditácie kardinál Grecha i ceremoniár Marini Sixtínsku kaplnku opúšťajú. Všetky prístupové vchody do kaplnky sa uzatvárajú a sú strážené. Medzi kardinálmi voličmi nie sú slovenskí zástupcovia.

Ak nič nebráni voľbe, očakávaná je prvá voľba nového Svätého Otca. Výsledky sa verejnosť dozvie tradičným spôsobom - farbou dymu z komína Sixtínskej kaplnky. Ak bude úspešná, bude biely dym, ak nie, bude čierny.

Dĺžka trvania konkláve závisí od počtu volebných kôl. Na zvolenie nového Svätého Otca je potrebná podpora dvojtretinovej väčšiny voličov, čo znamená, aby za jedného kandidáta zahlasovalo 77 kardinálov.

---------------------------------------------------------------

Voľba Svätého Otca sa riadi Apoštolskou konštitúciou Jána Pavla II. ::Universi Dominici Gregis::.

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, tk; ml ) 20130312036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]