[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinálske kolégium ukončilo generálne kongregácie pred chystaným konkláve
P:3, 11. 03. 2013 17:00, ZAH

Vatikán 11. marca (RV) - V novej synodálnej aule dnes kardinálske kolégium uzavrelo sériu svojich generálnych kongregácii pred chystaným konkláve, informoval P. Federico Lombardi. Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice na pravidelnom brífingu uviedol tiež niekoľko podrobností k priebehu nasledujúcich dvoch dní:

"Dnešná predpoludňajšia generálna kongregácia bola v poradí desiata, prítomných na nej bolo 152 kardinálov. Na jej začiatku boli vylosovaní noví členovia partikulárnej kongregácie, ktorá plní svoj úrad i počas konkláve. Kardinálovi komorníkovi budú so záležitosťami praktickej povahy nasledujúce tri dni pomáhať kardináli voliči Naguib za biskupský stupeň, kardinál Ouellet za kňazský stupeň a kardinál Monterisi za diakonský stupeň. Pokiaľ by konkláve trvalo dlhšie než tri dni, pristúpil sa k novému losovaniu."

Mnohí z kardinálov ešte žiadali o možnosť hovoriť pred kardinálskym kolégiom. V priebehu dnešného dopoludnia ich vystúpilo celkom 28, čím podľa odhadu hovorcu Svätého stolca v diskusii vystúpilo celkom 161 kardinálov.

"Jednou z dnešných tém bola otázka Inštitútu pre náboženské diela. O Vatikánskej banke krátke referoval kardinál Bertone, ktorý je predsedom kardinálskej dozornej rady. Prevládajúcim námetom týchto posledných vystúpení však boli očakávania, ktoré kolégium vkladá do budúceho Svätého Otca - teda náčrt jeho profilu a to, čo sa od neho čaká."

P. Lombardi potom zopakoval, že dnes večer prebehne v Pavlínskej kaplnke Apoštolského paláca prísaha všetkých osôb, ktoré budú okrem kardinálov voličov mať prístup za hranice konkláve. Prísahu zložia do rúk kardinála komorníka asi 90 ľudí. V utorok o 10:00 h budú otcovia kardináli slúži svätú omšu v latinskom jazyku za voľbu Svätého Otca (Missa pro eligendo Romano Pontifice). S hlavným celebrantom, kardinálom Angelom Sodanom, dekanom kardinálskeho kolégia, budú koncelebrovať všetci kardináli, nielen kardináli voliči, a vstup na toto liturgické slávenie bude voľný, bez lístkov.

"Spýtal som sa Mons. Palombelly - zbormajstra pápežského zboru Sixtínskej kaplnky, či by nás chcel upozorniť na niečo zvláštneho z hudobného hľadiska. Doporučil našej pozornosti Palestrinovo moteto, ktoré zaznie pri ofertóriu (speve na obetovanie)."

Utorková svätá omša bude tiež posledný momentom, ktorý budú sledovať a prenášať komunikačné prostriedky. Doteraz sa ich pri Svätom stolci akreditovalo 5 600, zaznelo na dnešnej tlačovej konferencii. Popoludňajší vstup do konkláve v slávnostnej procesii, pokračoval P. Lombardi, podrobne opisuje dokument Ordo Rituum Conclavis. Spoločne s apoštolskou konštitúciou o voľbe pápeža a breviárom tento dokument každý kardinál volič nájde na svojom mieste v Sixtínskej kaplnke. Riaditeľ Tlačového strediska potom informoval o tom, čo sa bude diať po úspešnej voľbe pápeža:

Tento rok sa predpokladá jedna novinka, ktorá však podľa môjho názoru veľký význam. Novozvolený Svätý Otec, keď vyjde zo Sixtínskej kaplnky cestou na balkón Vatikánskej baziliky míňa Pavlínsku kaplnku. Tu sa zastaví pred svätostánkom k tichej osobnej modlitbe a až potom bude pokračovať, aby z lodžie pozdravil veriacich a udelil prvé apoštolské požehnanie mestu Rímu a svetu. Požehnanie "Urbi et Orbi" je spojené s plnomocnými odpustkami, ktoré ohlasuje kardinál protodiakon. Pri poslednom konkláve trvalo asi trištvrte hodiny od bieleho dymu a vyzváňania zvonov v Bazilike sv. Petra, než kardinál ohlásil voľbu. Ďalších desať minút potom, než na balkón vyšiel Benedikt XVI. Pokiaľ sa nový pápež uzobier k modlitbe, bude mu to možno trvať o niečo dlhšie," upozornil P. Lombardi.

"Mnohí sa znepokojujú tým, či inauguračná svätá omša bude budúcu nedeľu. Nevieme, ako dlho bude trvať konkláve, nemôžeme to teraz potvrdiť. Neexistuje však žiadne prikázanie, podľa ktorého by táto svätá omša mala byť iba v nedeľu. Môže byť v pondelok, utorok či stredu - podľa trvania konkláve a dostatočnej časovej rezervy pre príjazd delegácii, ktoré chcú prísť. Dátum inauguračnej svätej omše bude oznámený vzápätí po voľbe pápeža," uzavrel dnešnú tlačovú konferenciu P. Federico Lombardi.

---------------------------------------------------------------

ad 2. Meno nového Svätého Otca ohlási kardinál Tauran

Vatikán. Úlohou oznámiť svetu zvolenie nového pápeža bol poverený francúzsky kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran, sedemdesiatročný prefekt Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg. Latinskou formulou Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam! (Zvestujem vám radostnú zvesť, máme pápeža!) sa celému svetu prihovorí z lodžie Baziliky sv. Petra potom, ako sa z komína Sixtínskej kaplnky objaví biely dym a zazvonia zvony v samotnej bazilike. Nový pápež by mal následne udeliť svoje prvé pápežské požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu).

V roku 2005 meno nového pápeža, ktorým sa stal Jozef Ratzinger, oznámil Jorge Arturo Medina, čílsky kardinál. Zvolenie Wojtylu v 1978 svetu oznámil taliansky kardinál Pericle Felice, rovnako aj dva mesiace predtým, keď bol za pápeža zvolený Luciani. Túto česť má protodiakon prirodzene len v prípade, ak on sám nie je zvolený za pápeža.

---------------------------------------------------------------

ad 3. Veriaci čakajú na nového pápeža zjednotení v modlitbách

Viacerí kardináli v nedeľu - dva dni predtým, než sa utiahnu do klauzúry počas konkláve – slúžili sväté omše vo svojich titulárnych chrámoch. Nielen v centre Ríma, ale aj v jednoduchých kostoloch na perifériách mesta, sa zišli tisíce veriacich, aby sa spoločne modlili aj za budúceho pápeža. Za „neobyčajnú, ale dôležitú chvíľu“ označili konkláve aj kardináli. „Modlime sa za to, aby Duch Svätý ponúkol Cirkvi človeka, ktorý ju bude viesť v duchu veľkých pontifikov posledných päť storočí,“ či „Cirkev potrebuje pápeža blízkeho Bohu a ľuďom,“ zaznievalo sa v kostoloch. V homíliách sa však hovorilo aj o nových výzvach, úlohe laikov v súčasnosti, každodennom ohlasovaní evanjelia samotným životom veriacich a o podpore tradičnej rodiny. Takmer väčšina praktizujúcich katolíkov očakáva, že nový pápež bude vedieť viesť Cirkev k obnove, ktorá sa začne väčším dodržiavaním základných princípov viery, vychádzajúcich z evanjelia, v spojení s láskou a spravodlivosťou. Uviedol to taliansky katolícky týždenník Famiglia cristiana (Kresťanská rodina). Očakáva sa tiež väčšia jednota Cirkvi, ktorá bude schopná s bratskou láskou napomáhať spravodlivosti, ale aj otvorenému dialógu s inými náboženstvami.

Talianske diecézy organizujú pri príležitosti konkláve niekoľko aktivít. Spoločnými modlitbami a adoráciami chcú sprevádzať kardinálov pri voľbe nástupcu sv. Petra. Cirkev je v týchto dňoch pozvaná modlitť sa za voľbu nového ::Svätého Otca.::

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20130311042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]