[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hovorca Svätej stolice informoval o podrobnostiach konkláve
P:3, 09. 03. 2013 20:00, ZAH

Vatikán 9. marca (RV) - Kardináli oprávnení k voľbe nového Svätého Otca sa bezprostredne pred začiatkom konkláve - 12. marca o siedmej ráno - nasťahujú na vatikánske územie - do Domu sv. Marty, uviedol pri dnešnom pravidelnom popoludňajšom brífingu P. Federico Lombardi. Pri dnešnej predpoludňajšej deviatej generálnej kongregácii losovaním rozhodli, kto bude v akej izbe tohto domu za Bazilikou sv. Petra. V tejto budove bude v prvých týždňoch pontifikátu bývať tiež nový Svätý Otec, pokiaľ sa nasťahuje do pápežského apartmánu v Apoštolskom paláci.

Hovorca Svätej stolice informoval o ďalších podrobnostiach utorkového programu. O 10:00 h bude kardinálske kolégium sláviť kardinálske kolégium v Bazilike sv. Petra svätú omšu za voľbu pápeža (pro eligendo Romano Pontifice). Bude jej predsedať kardinál Angelo Sodano, koncelebrovať môžu všetci otcovia kardináli.

"V utorok popoludní o 15:45 h sa kardináli odoberú z Domu sv. Marty do Apoštolského paláca. O pol piatej prejdú v procesii z Pavlínskej kaplnky (Cappella Paolina) do Sixtínskej kaplnky. O 16:45 h tu zložia kardináli prísahu, po ktorej zaznie výzva majstra pápežských liturgických slávení "extra omnes" a kaplnka sa uzavrie. Okrem ceremoniára a teológa povereného meditáciou zostanú všetci kardináli voliči, ktorí si vypočujú druhú z predpísaných meditácií. Prednesie ju kardinál Prosper Grech. Možno bude nasledovať prvé hlasovanie a skrutínium, ktoré predpokladá Apoštolská konštitúcia o voľbe rímskeho pápeža. Prvý deň konkláve uzavrie spoločná modlitba vešpier o 19:15 h, po ktorej sa volitelia vracajú do Domu sv. Marty na večeru," povedal P. Lombardi. Nasledujúce dni budú kardináli voliči denne sláviť svätú omšu spoločne v Pavlínskej kaplnke (o 8:15 h). O pol desiatej vstúpia do Sixtínskej kaplnky, modlia sa a pokračujú v dvoch kolách voľby. O 12:30 h sa vrátia na obed do Domu sv. Marty. O 16:00 h opäť vstúpia do Sixtínskej kaplnky k ďalším dvom hlasovaniam. Deň vždy uzatvoria o 19:15 h modlitbou vešpier, po ktorých sa vrátia do Domu sv. Marty.

P. Federico Lombardi informoval aj o čase, v ktorom by sa mal objavovať dym nad Sixtínskou kaplnkou. Hlasovacie lístky sa budú páliť spoločne, na konci dvoch dopoludňajších resp. popoludňajších skrutínií. Prvé sa očakáva približne o 12:00 h na poludnie a druhé o 19:00 h. Ak však nastane situácia, že pápež bude zvolený už pri prvom dopoludňajšom skrutíniu, prípadne prvom popoludňajšom, biely dym sa môže objaviť medzi 10:30 h a 11:00 h alebo potom medzi 17:30 h - 18:00 h popoludní.

S konaním konkláve sú spojené tiež ďalšie úkony, predpokladané Apoštolskou konštitúciou Universi Dominici Gregis. V pondelok 11. marca o 17.30 zložia prísahu mlčanlivosti oficiáli a pomocníci pri konkláve. Všetci, ktorí budú akýmkoľvek spôsobom pomáhať pri nasledujúcom konkláve, či klerici alebo laici, musia podľa tejto konštitúcie zložiť a podpísať prísahu mlčanlivosti. Budú to sekretár kardinálskeho kolégia, majster pápežských liturgických slávení, pápežskí ceremoniári, kňaz, ktorého si vyberie kardinál predsedajúci konkláve, aby mu pomáhal, rehoľníci a rehoľníčky, ktorí pracujú v Pápežskej sakristii, rehoľníci – spovedníci, lekári a ošetrovatelia, výťahári v Apoštolskom paláci, pracovníci zodpovední za stravovanie a upratovanie, technický personál, zodpovední za prevoz voličov medzi Sixtínskou kaplnkou a Domom sv. Marty, plukovník, major a členovia švajčiarskej gardy, ktorí budú držať stráž pri kaplnke a riaditeľ bezpečnostnej služby spolu s niekoľkými spolupracovníkmi.

P. Lombardi pri dnešnej tlačovej konferencii tiež informoval, že pápežské pečate a prsteň rybára, ktorý nosil Benedikt XVI., už boli znehodnotené. Prsteň nového pápeža bude identický s predchádzajúcim, zmení sa len meno vyryté okolo obrazu rybára a loďky.

Nedeľnú eucharistiu budú mnohí kardináli, prítomní v Ríme, sláviť vo svojich titulárnych kostoloch. V pondelok predpoludním sa uskutoční ešte jedna generálna kongregácia, keďže viacerí kardináli, ktorí požiadali o slovo, nemali možnosť vystúpiť so svojim príspevkom.

---------------------------------------------------------------

ad 2. Sixtínska kaplnka sa pripravuje na nadchádzajúce konkláve

Vatikán. Sixtínska kaplnka sa pripravuje na nadchádzajúce konkláve. V priebehu týždňa boli do interiéru nainštalované dve piecky - na spaľovanie volebných lístkov a signalizáciu úspešnej či neúspešnej voľby nového Svätého Otca. Dnes predpoludním bol na strechu kaplnky upevnený komín. Michelangove fresky na klenbe Sixtínskej kaplnky inšpirovali pápeža Jána Pavla II. k napísaniu básnickej zbierky Rímsky triptych. A tu budúci utorok zasadne 115 kardinálov voličov, ktorých pohľad nevyhnutne padne na fresku Posledného súdu, povedal Vatikánskemu rozhlasu riaditeľ Vatikánskych múzeí Antonio Paolucci.

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK js, RV CZ; ml ) 20130309002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]