[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Voľba nového Svätého Otca sa vo Vatikáne začne v utorok 12. marca
P:3, 08. 03. 2013 17:50, ZAH

Vatikán 8. marca (VIS/RV) - Voľba nového Svätého Otca sa vo Vatikáne začne v utorok 12. marca. Počas dnešnej ôsmej generálnej kongregácie sa na tom zhodlo kardinálske kolégium. Konkláve, na ktorom sa bude vyberať nová hlava Katolíckej cirkvi a na ktorom sa majú právo zúčastni všetci kardináli mladší ako 80 rokov, zvolí nástupcu Benedikta XVI., ktorý sa vzdal svojho úradu 28. februára. Medzi 115 kardinálmi voličmi nebude žiaden slovenský kardinál, že obaja - Jozef Tomko i Ján Chryzostom Korec - majú viac ako 80 rokov.

V utorok ráno sa najskôr uskutoční eucharistická slávnosť „pro eligendo Romano Pontifice“. Pri svätej omši, ktorá je predpísaná na začiatok voľby, budú kardináli prosiť o to, aby ich viedol Duch Svätý a ochránil pri výbere 266. pápeža. Kardináli ju budú sláviť v Bazilike sv. Petra. Popoludní vstúpia do konkláve v Sixtínskej kaplnke. Ešte predtým, ako majster pápežských liturgických slávení Mons. Guido Marini vysloví extra omnes, teda, aby všetci tí, ktorí nepatria do konkláve, opustili Sixtínsku kaplnku, vybraný duchovný - nevolič - maltézsky kardinál Prosper Grech prednesie kardinálom - oprávneným voliť - druhé rozjímanie.

Konkrétne pravidlá, ktoré určujú priebeh voľby, obsahuje Apoštolská konštitúcia pápeža Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis z roku 1996 a úpravách Benedikta XVI. Informácie o spôsobe hlasovania počas konkláve je možné nájsť ::TU::.

---------------------------------------------------------------

ad 2. Siedma generálna kongregácia kardinálskeho kolégia

Na predpoludňajšej siedmej generálnej kongregácii bolo prítomných 153 kardinálov vrátane plného počtu 115 kardinálov voličov. Vo štvrtok popoludní zložil prísahu posledný očakávaný voliteľ - vietnamský kardinál Pham Minh Mân. Ako pri pravidelnej tlačovej konferencii uviedol riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice, dátum začiatku konkláve do 13:00 h stanovený nebo. Zdôraznil však, že na v poradí ôsmej - popoludňajšej generálnej kongregácii - možno očakávať hlasovanie o termíne konkláve.

V diskusii vystúpilo 18 kardinálov. Doteraz v uplynulom týždni hovorilo viac než sto členov kardinálskeho kolégia. P. Federico Lombardi, ktorý na začiatku brífingu v Tlačovom stredisku Svätej stolice osobitne pozdravil a zablahoželal všetkým ženám prítomným v sále, ďalej hovoril o predpoludňajšej kongregácii:

„Chcel by som povedať, pri plnom rešpektovaní tajomstva, že sa snažíme postupne rozšíriť zoznam tém, o ktorých sa hovorilo. Dnes ráno som bol prekvapený z niektorých tém, akou je napr. medzináboženský dialóg. Hovorilo sa aj na tému dnešnej kultúry, o bioetike, o spravodlivosti vo svete. Taktiež o potrebe pozitívneho ohlasovania kresťanstva, o ohlasovaní lásky, o radostnom ohlasovaní a veľa sa hovorilo o milosrdenstve, spomínajúc na Jána Pavla II.“ Ďalšou otázkou bolo postavenie ženy v Cirkvi.

Prvým bodom dnešného programu bolo hlasovanie kardinálov o prijatí alebo neprijatí dôvodov neúčasti na konkláve dvoch kardinálov voličov. Ide o indonézskeho kardinála Darmaatmadja SJ, ktorý požiadal o dovolenie neúčasti zo zdravotných dôvodov a o škótskeho kardinála O´Briena, ktorý uviedol osobné dôvody. Kardinálske kolégium hlasovaním prijalo ich dôvody a umožnilo im nezúčastniť sa na konkláve. Toto hlasovanie sa uskutočnili podľa 38 bodu nového motu proprio, ktoré stanovuje, že uznanie dôvodov k neúčasti prináleží jedine kardinálskemu kolégiu.

Lombardi rovnako informoval, že konkláve by sa malo začať v prvých dňoch nasledujúceho týždňa. Na sobotu je naplánovaná len jedna, v poradí deviata generálna kongregácia. V nedeľu by kardináli mali sláviť sväté omše vo svojich titulárnych chrámov v Ríme.

Zdroje: RV / VIS

( TK KBS, RV / VIS; ml ) 20130308049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]