[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zbor kardinálov voličov je kompletný, pokračovali generálne kongregácie
P:3, 07. 03. 2013 14:50, ZAH

Vatikán 7. marca (RV) - Kardinálske kolégium sa dnes zišlo na dvoch generálnych kongregáciách - v poradí už piatej a šiestej. Termín začiatku konkláve však zatiaľ stanovený nebol. V Sixtínskej kaplnke sa zíde 115 kardinálov.

ad 1. Piata a šiesta generálna kongregácia

Na predpoludňajšom stretnutí v novej synodálnej aule bolo prítomných 152 kardinálov. Pri pravidelnom brífingu riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice zdôraznil, že doteraz nebolo stanovený dátum začiatku konkláve. V priebehu dňa bol očakávaný príjazd posledného kardinála voliča Jean-Baptiste Pham Minh Mâna, ktorý mal priletieť z Vietnamu.

Riaditeľ Tlačového strediska Svätého stolca poprel informáciu, ktorá sa šírila od stredajšieho večera. Niektoré mediálne agentúry uviedli, že v pondelok večer sa začne konkláve, pretože je naplánovaná svätá omša „pro eligendo pontifice“, ktorá je predpísaná na jeho začiatok. Po osobnom rozhovore s majstrom pápežských liturgických slávení Mons. Marinim P. Lombardi potvrdil, že táto informácia je falošná a doteraz nie je stanovený dátum začiatku konkláve.

Hovorca Svätého stolca tiež informoval, že po troch dňoch bola znovu obnovená mimoriadna kongregácia, ktorá pozostáva z troch kardinálov, ktorí pomáhajú kardinálovi kamerlengovi. Na ďalšie tri dni boli vyžrebovaní kardináli Raï (za biskupský stupeň), kard. Monsengwo z Konga (za kňazský stupeň) a kard. De Paolis (za diakonský stupeň).

Dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano zaslal v mene celého kardinálskeho kolégia, ktoré je počas sede vacante poverené vedením Cirkvi, vládnym predstaviteľom Venezuely sústrastný telegram nad smrťou venezuelského prezidenta Huga Chaveza. Zádušnú svätú omšu za zosnulého prezidenta bude slúžiť v piatok v Ríme kardinál Jorge Urosa Savino. Sústrasť rodine prejavili arcibiskup Caracasu i Venezuelská biskupská konferencia.

Počas dnešnej piatej generálnej kongregácie vystúpilo s príspevkami 18 kardinálov. Prvé tri sa dotýkali ekonomických záležitostí Svätej stolice, o ktorých informovali kardináli zodpovední za jednotlivé dikastéria Rímskej kúrie (otcovia kardináli Versaldi, Calcagno a Bertello za Prefektúru ekonomických záležitostí Apoštolského stolca, resp. za Správu majetku Apoštolského stolca a za Governatorát Mestského štátu Vatikán).

Ako zdôraznil P. Lombardi, išlo o stručné zhrnutia. "Títo kardináli sú potom samozrejme k dispozícii všetkým členom kardinálskeho zboru k prípadnej hlbšej analýze a doplneniu toho, čo už načrtli vo svojich súhrnných vystúpeniach."

Ďalšie diskusné príspevky opäť zrkadlili geografickú a kultúrnu rôznorodosť a týkali sa už naznačených tém, vysvetlil ďalej hovorca Svätej stolice: "Evanjelizácie, práce Cirkvi v dnešnom svete, Svätého stolca a úradov Rímskej kúrie, vzťahy s biskupskými konferenciami, nádeje vkladané do nového pápeža. Predpoludním sa hovorilo tiež o ekumenickom dialógu, o charitatívnej činnosti Cirkvi a jej pre práci pre chudobných."

Popoludňajšia šiesta generálna kongregácia od 17:00 do 19:00 bola venovaná ďalším vystúpeniam otcov kardinálov.

---------------------------------------------------------------

ad 2. Zloženie kardinálskeho kolégia dnes

Kardinálske kolégium má v súčasnosti 207 členov, z toho 117 voličov. Deväťdesiati kardináli už dosiahli kánonický vek osemdesiat rokov, na voľbe pápeža sa tak zúčastniť nemôžu. Kardinál Kasper, ktorý narodeniny oslávil 5. marca a kardinál Poletto, ktorý vek osemdesiat rokov dosiahne 18. marca, budú môcť pápeža voliť, pretože stanovený vek dosiahli až po vyhlásení sede vacante.

V Sixtínskej kaplnke sa zíde len 115 kardinálov, chýbať budú indonézsky kardinál Darmaatmadja J. R. a škótsky kardinál O´Brien. Najväčší počet kardinálov voličov pochádza z Európy (61), Severnej Ameriky (17) a Južnej Ameriky (13). Afrika je na tom rovnako ako Ázia, oba kontinenty majú po 11 kardinálov. Strednú Ameriku budú zastupovať traja a Oceániu jeden kardinál. Čo sa týka krajín, medzi voličmi je najviac kardinálov z Talianska (28), z USA (11) a z Nemecka (6). Medzi silné krajiny, čo sa týka počtu kardinálov, patrí aj susedné Poľsko, z ktorého pochádzajú štyria.

Až 122 kardinálov z celkového počtu bolo kreovaných za Jána Pavla II. a 83 kardinálov kreoval Benedikt XVI. Najstarším z kardinálskeho kolégia je Talian Ersilio Tonini, ktorý v júli oslávi 99. narodeniny a najmladším Ind Baselios Cleemis Thottunkal, ktorý má len 53 rokov.

---------------------------------------------------------------

ad 3. Riaditeľ Vatikánskych múzeí: Sixtínska kaplnka ako inšpirácia pre kardinálov

Do Sixtínskej kaplnky boli umiestnené dve kachľové piecky, ktoré budú počas konkláve slúžiť na spaľovanie hlasovacích lístkov. Prostredníctvom jednej z nich Vatikán v najbližšej dobe oznámi zvolenie nového pápeža. Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice P. Lombardi v uplynulých dňoch pripomenul Rímsky triptych, poetické dielo blahoslaveného Jána Pavla II., ktoré vzniklo práve uvažovaním nad Michelangelovými freskami. Zosnulý pápež v nich spomína, ako maľby talianskeho umelca inšpirovali kardinálov počas dvoch konkláve, na ktorých sa zúčastnil.

Ján Pavol II., ako aj Benedikt XVI., veľakrát poukazovali na spojenie medzi umením a vierou. Na otázku, či môže umenie zohrať úlohu pri takejto rozhodujúcej udalosti, akou je konkláve, odpovedá Antonio Paolucci, riaditeľ Vatikánskych múzeí: „Fresky v Sixtínskej kaplnke sú náukou Cirkvi v obrazoch: od obrazu ,Fiat lux‘ k Apokalypse, cez Nový a Starý zákon, a Posledný súd. To všetko na sixtínskych freskách na 2,5 tisíc metroch štvorcových. Ak na ne kardináli voliči uprú zrak, pochopia delikátnosť ich úlohy a vážnosť rozhodnutia. A to je dôvod, prečo bola Sixtínska kaplnka ozdobená týmito obrazmi. Pápež, ktorý tak rozhodol – Sixtus IV. – chcel, aby táto kaplnka ,magna‘, táto veľká kaplnka Katolíckej cirkvi, mala rovnaké rozmery ako stratený jeruzalemský chrám – rozmery, o ktorých sa píše vo Svätom písme, v Knihe kráľov –, aby mohla byť istým spôsobom Archou novej a večnej zmluvy medzi Bohom a jeho ľudom, v znamení rímskej Cirkvi.“

Zaujímavosťou je, že kardinálom sa po vstupe do Sixtínskej kaplnky naskytne pohľad na nástennú maľbu od Pietra Perugina, na ktorej je zobrazené odovzdávanie kľúčov. „Vidíme kľačiaceho Petra a Krista pred ním, ktorý mu odovzdáva kľúče. Prakticky, ide o vyobrazenie ustanovenia pápežstva v Ríme,“ uviedol Paolucci.

---------------------------------------------------------------

ad 4. Miesto konania konkláve a ubytovanie kardinálov

Z Apoštolskej konštitúcie Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis o uprázdnení Apoštolského stolca a voľbe rímskeho pápeža:

Z úvodu

Zvláštnu pozornosť som venoval starodávnej inštitúcii konkláve: tieto predpisy a postup sú taktiež posvätené a stanovené slávnostnými nariadeniami mnohých mojich predchodcov. Úvodný dejinný prehľad nepotvrdzuje iba účelnosť tejto inštitúcie kvôli okolnostiam, ktoré viedli k jej vzniku a postupnému znormovaniu a konštituovaniu, ale potvrdzujú aj jej neprestajnú potrebu, aby samotné rokovania voľby prebehli organizovane, rýchlo a podľa stanoveného poriadku, najmä v okamihoch napätia a nepokoja.

Práve preto a napriek prehodnocovaniu zo strany teológov a kanonistov všetkých čias, ktorí túto inštitúciu v jej podstate jednomyseľne nepovažujú za potrebnú na platnú voľbu pápeža, potvrdzujem touto konštitúciou jej existenciu v jej základnej štruktúre s doplnením niekoľkých modifikácií, aby sa poriadok prispôsobil dnešným požiadavkám. Za zvlášť účelné som považoval nariadiť, aby kardináli, ktorí sú oprávnení voliť, a všetci, ktorí sú povolaní, aby spolupracovali s cieľom organizovaného priebehu samotnej voľby, boli počas celého trvania voľby ubytovaní vo vhodných priestoroch Vatikánskeho štátu. Hoci je tento štát malý, predsa je dosť rozsiahly, aby sa i vďaka ďalej uvedeným účelným opatreniam zabezpečila uprostred múrov taká odlúčenosť a následne také sústredenie, ktoré si od voličov vyžaduje tento pre celú cirkev životne dôležitý úkon. Vzhľadom na posvätný charakter úkonu, a teda aj vhodnosti, aby mohla voľba prebehnúť na primeranom mieste, na ktorom sa na jednej strane dajú spojiť liturgické úkony s právnymi formalitami a na druhej strane sa voličom uľahčí, aby sa pripravili na prijatie vnútorných vnuknutí Ducha Svätého, zároveň nariaďujem, aby sa voľba naďalej konala v Sixtínskej kaplnke, kde všetko prispieva tomu, aby sa posilnilo povedomie prítomnosti Boha, pred tvár ktorého musí raz každý predstúpiť, aby bol súdený.

K stanovenému okamihu začiatku voľby pápeža musia mať všetci kardináli oprávnení voliť vhodné ubytovanie v tzv. Domus Sanctae Marthae, ktorý sa iba nedávno dokončil vo Vatikáne, a byť v ňom nasťahovaní. Ak zo zdravotných dôvodov musí mať niektorý kardinál, ktorý je oprávnený voliť, ošetrovateľa aj počas voľby a predtým to potvrdila príslušná kongregácia kardinálov, treba sa postarať o to, aby mala aj táto osoba vhodné ubytovanie.

Od okamihu stanovenia začiatku volebných rokovaní až po verejné oznámenie uskutočnenia voľby pápeža, v každom prípade však do okamihu, ktorý určí nový pápež, sa autoritou kardinála-komorníka a za vonkajšej spoluúčasti substitútov štátneho sekretariátu uzatvoria pre neautorizované osoby priestory Domus Sanctae Marthae, najmä však Sixtínska kaplnka a priestory určené na liturgické slávnosti v súlade s tým, čo sa stanovilo v príslušných normách.

Celá oblasť mesta Vatikánu, ako aj riadna činnosť úradov, ktoré tu majú sídlo, musia byť v tom čase upravené tak, aby sa zaručilo zachovanie tajomstva a voľný priebeh všetkých rokovaní, ktoré sú spojené s voľbou pápeža. Zvlášť sa treba postarať o to, aby sa nikto nemohol dostať ku kardinálom oprávneným voliť na ceste z Domus Sanctae Marthae do Apoštolského paláca vo Vatikáne.

Podstatné prvky konkláve zostávajú, ale mení sa niekoľko druhoradých modalít, ktoré sa zmenou okolností stali nepotrebnými vzhľadom na cieľ, ktorému slúžili predtým. Touto konštitúciou teda stanovujem a nariaďujem, že všetky rokovania pápežskej voľby sa v súlade s predpismi uvedenými v nasledujúcich bodoch konajú výlučne v Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca; táto zostáva absolútne uzavretým miestom až do uskutočnenia voľby, takže je zaistené najprísnejšie zachovanie tajomstva o všetkom, čo sa tam priamo alebo nepriamo udeje alebo povie, nech sa to ľubovoľne vzťahuje na voľbu pápeža. Podlieha to starostlivosti kardinálskeho kolégia, pracujúceho pod autoritou a zodpovednosťou komorníka, ktorého podporuje mimoriadna kongregácia, ako sa uvádza v čl. 7 tejto konštitúcie, aby bolo vopred všetko pripravené vnútri uvedenej kaplnky a v priľahlých priestoroch; toto sa má stať za vonkajšej spolupráce substitútov štátneho sekretariátu, aby sa zachoval riadny priebeh voľby a zachovanie tajomstva.

Zvlášť je potrebné urobiť, aj s pomocou spoľahlivých a technicky kompetentných osôb, presné a prísne kontroly, aby sa v týchto priestoroch skryte nenainštalovali audiovizuálne pomôcky na reprodukciu a prenos von.

---------------------------------------------------------------

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK js; ml ) 20130307035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]