[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dátum začiatku konkláve nie je stanovený, prvá streda bez audiencie
P:3, 06. 03. 2013 14:53, ZAH

Vatikán 6. marca (RV) - Kardinálske kolégium sa dnes predpoludním zišlo na štvrtej generálnej kongregácii, počas ktorej si vypočulo 18 zhruba päťminútových diskusných príspevkov. V diskusii vystúpilo celkom 51 kardinálov, uviedol riaditeľ Tlačového strediska Svätého stolca P. Federico Lombardi, ktorý naznačil prejednávané témy:

Významnou témou je Cirkev v dnešnom svete a potreba hlásať evanjelium, ďalším tematickým okruhom je Svätý stolec a vzťah jeho úradu k biskupom. Príspevky sa tiež týkali budúcich očakávaní a profilu budúceho pápeža, ktorý vyplýva z týchto očakávaní a z nutnosti dobre riadiť Cirkev.

Do Ríma prišli ďalší štyri kardináli (Karl Lehmann, Antonios Naguib, John Tong Hon e Friedrich Wetter), medzi nimi traja voliči (prví traja), ktorí zložili prísahu. Chýbajú dva kardináli voliči do konečného počtu 115 - očakáva príchod poľského kardinála Kazimierza Nycza a vo štvrtok by mal prísť vietnamský kardinál Jean-Baptiste Pham Minh Mân.

Kardinál dekan dnes predpoludním poprial trom členom kardinálskeho zboru, ktorí v týchto dňoch slávia narodeniny (Walter Kasper - 80, Francesco Coccopalmerio - 75 a Julio Terrazas Sandoval - 77).

Dátum začiatku konkláve ani dnes stanovený nebol, povedal P. Lombardi a vysvetlil z akého dôvodu: Je možné veľmi dobré vnímať, že kardinálske kolégium sa chce pripraviť bez zhonu, s vážnosťou a primeranosťou danej situácii. Preto ešte nebolo navrhnuté hlasovanie o dátume konkláve. Veľká časť zboru by ho považovala uponáhľané, za určité prinútenie v čase reflexie a dozrievania, ktorým kardinálske kolégium prechádza, povedal P. Lombardi.

Vo štvrtok sa budú konať ďalšie dve generálne kongregácie - predpoludním a popoludní.

Podvečer sa kardináli zišli v Bazilike sv. Petra, aby sa spoločne modlili za Cirkev, ktorá očakáva voľbu nového pápeža. Asi hodinovú pobožnosť viedol kardinál Angelo Comastri, arcikňaz vatikánskej baziliky. Po modlitbe ruženca v latinčine a taliančine bola vystavená Sviatosť oltárna ku krátkej adorácii. Nasledovala modlitba vešpier, ktorej predsedal kardinál Comastri, ktorý v závere udelil prítomným eucharistické požehnanie.

Zdroj: RV SK / RV CZ

---------------------------------------------------------------

ad 2. Prvá streda po ukončení pontifikátu Benedikta XVI. bez audiencie

Vatikán. Prvá streda bez generálnej audiencie po ukončení pontifikátu Benedikta XVI. Pri svojich 348 stretnutiach s viac ako 5 miliónmi veriacich sa počas takmer 8 rokov v katechézach venoval rôznym témam: od cyklu o apoštoloch a svedkoch viery v Roku sv. Pavla až k témam modlitby a Roka viery.

Vo svojej prvej katechéze počas generálnej audiencie 27. apríla 2005 vysvetlil, prečo si ako pápež zvolil meno Benedikt. Hlavným dôvodom nebola len pamiatka na Benedikta XV., pápeža zmierenia, ale predovšetkým na sv. Benedikta z Nursie, patróna jeho pontifikátu: „Na začiatku mojej služby nástupcu Petra prosím sv. Benedikta, aby mi pomohol držať Krista v centre našich životov. Nech je vždy na prvom mieste v našich myšlienkach a vo všetkých našich skutkoch.“

V ďalších katechézach sa venoval Žalmom, s ktorými začal ešte Ján Pavol II. V roku 2006 sa v novom cykle venoval vzťahu medzi Kristom a Cirkvou. Rok na to zase apoštolom a prvým svedkom viery, neskôr začal s katechézami o Otcoch v prvých storočiach kresťanstva na západe a východe. „Ver, aby si pochopil: viera otvára cestu pre vstup do dverí pravdy,“ povedal 30. januára 2008, keď hovoril o sv. Augustínovi, jednom z patrónov Cirkvi.

V roku 2008 sa vo svojich 20 intenzívnych katechézach zameral na sv. Pavla pri príležitosti Roku sv. Pavla. Témou katechéz Benedikta XVI. v roku 2009 bol Rok kňazov a následne veľké románske a gotické katedrály stredoveku. Ako uvádzal: umenie, cesta krásy, nás vedie k Božiemu tajomstvu. V ďalších katechézach zdôraznil základný prínos ženského génia v dejinách Cirkvi, keď sa venoval kresťanským ženám. V roku 2011 začal s cyklom o modlitbe. Modliť sa, ako povedal, nie je možnosťou, je zmyslom života: „Človek v sebe nesie zmysel pre nekonečno, nostalgiu večnosti, hľadanie krásy, potrebu lásky a tiež túžbu po svetle a pravde, ktorá ho dvíha k absolútnu. Človek má v sebe túžbu po Bohu. A vie, akým spôsobom sa môže obrátiť na Boha: vie, že sa k nemu môže modliť.“ (Katechéza z 11. mája 2011)

V roku 2012 začal posledný cyklus svojich katechéz venovaných Roku viery s nádejou, že pomôže oživiť nadšenie pre vieru v Ježiša.

Zdroj: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV js; ml ) 20130306038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]