[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Seriál Konkláve 2013: K čomu je povolaná Cirkev v období sede vacante
P:3, 04. 03. 2013 17:21, ZAH

Bratislava 4. marca (TK KBS) - Tlačová kancelária KBS (TK KBS) zverejnila na svojej internetovej stránke www.tkkbs.sk nový dossier, ktorý je venovaný všetkým správam potom, ako sa súčasný Svätý Otec Benedikt XVI. rozhodol vzdať svojho úradu. Jeho názov je "Konkláve 2013". TK KBS v ňom pri tejto príležitosti prinesie aj informácie z archívu, ktoré mapujú niektoré informácie z prípravy na voľbu pápeža.

K čomu je povolaná univerzálna Cirkev počas uprázdneného pápežského stolca

V týchto dňoch, keď je pápežský stolec prázdny, úlohou Cirkvi je modliť sa za kardinálov a nového pápeža. Niekoľkokrát k tomu vyzval Benedikt XVI. V Apoštolskej konštitúcii Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis o uprázdnení Apoštolského stolca a voľbe rímskeho pápeža sa v tomto smere uvádza:

* Počas uprázdnenia stolca a najmä počas obdobia, v ktorom sa realizuje voľba Petrovho nástupcu, je Cirkev celkom zvláštnym spôsobom spojená s pastiermi, predovšetkým s kardinálmi, ktorí volia pápeža, a vyprosuje si od Boha nového pápeža ako dar jeho dobroty a prozreteľnosti. Preto musí celá Cirkev podľa vzoru prvotnej Cirkvi, o ktorej hovoria Skutky apoštolov (porov. 1,14), jednomyseľne zotrvávať v modlitbách v duchovnom spojení s Máriou, Ježišovou Matkou; tak sa nestane voľba nového pápeža dianím izolovaným od Božieho ľudu, týkajúcim sa výlučne kolégia voličov, ale v istom zmysle konaním celej Cirkvi. Preto nariaďujem, aby sa po správe o uprázdnení Apoštolského stolca a zvláštnym spôsobom po smrti pápeža a jeho pohrebných obradoch vo všetkých mestách i na ostatných miestach, aspoň na najdôležitejších, pokorne a neustále modlilo k Pánovi (porov. Mt 21,22; Mk 11,24), aby osvietil voličov a aby ich viedol pri ich úlohe k takej jednote, aby to bola rýchla, jednomyseľná a požehnaná voľba, ako si to vyžaduje spása duší a blaho celého Božieho ľudu.

* To odporúčam najúprimnejším a najsrdečnejším spôsobom ctihodným kardinálom, ktorí už kvôli svojmu veku nemajú právo zúčastniť sa na voľbe pápeža. Kvôli celkom zvláštnemu spojeniu s Apoštolskou stolicou, ktoré prináša so sebou kardinálsky purpur, sa majú postaviť na špičku Božieho ľudu, ktorý je zhromaždený najmä v patriarchálnej bazilike v Ríme a tiež na kultových miestach iných častí Cirkvi, aby všemohúci Boh udelil voliacim spolubratom prostredníctvom vytrvalej a neustálej modlitby, predovšetkým počas priebehu voľby, potrebnú pomoc a potrebné osvietenie Ducha Svätého a aby takto mali účinnú a skutočnú účasť na ťažkej úlohe, zaobstarať univerzálnej Cirkvi jej pastiera.

* Ďalej prosím toho, kto bude zvolený, aby sa nevzdával úradu, do ktorého je povolaný, zo strachu pred jeho jarmom, ale aby sa v pokore podriadil plánu Božej vôle. Totiž Boh, ktorý mu jarmo uložil, ho svojou rukou aj podpiera, aby ho bol schopný uniesť; ten, ktorý mu zveril ťažkú úlohu, mu dodá aj pomoci, aby ju splnil, a prepožičia mu darovaním dôstojnosti silu, aby sa nezrútil pod ťarchou úradu.

( TK KBS, RV js; ml ) 20130304043   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]