[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na prvej generálnej kongregácii vo Vatikáne 142 kardinálov, 103 voličov
P:3, 04. 03. 2013 17:02, ZAH

Vatikán 4. marca (RV) - V novej synodálnej aule vo Vatikáne sa dnes uskutočnila prvá generálna kongregácia kardinálskeho kolégia, na ktorú nadväzovala druhé popoludňajšie stretnutie. Podľa riaditeľa Tlačového strediska Svätého stolca bolo prítomných dopoludnia 142 kardinálov, z toho 103 voliteľov. Počas dnešného dňa a utorka má do Ríma doraziť ešte 12 kardinálov voličov, aby bo dosiahnutý konečný očakávaný počet 115 hlasov nadchádzajúceho konkláve.

Otcovia kardináli začali svoje zhromaždenie modlitbou Veni Sancte Spiritus. Dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano potom vo svojom pozdrave pripomenul význam udalosti, ktorú prežíval Cirkev. Potom nasledovala ceremónia, pri ktorej každý kardinál zložil prísahu. Prítomní kardináli sa zaväzujú, že budú zachovávať mlčanlivosť a nariadenia obsiahnuté v Apoštolskej konštitúcii Universi Dominici Gregis.

"Prísaha sa vykonáva tak, ako je to opísaná v 12 článku Apoštolskej konštitúcie. Kardináli ju najskôr vyslovia všetci spoločne, a potom jeden po druhom prechádzajú pred predsedníckym stolom, kde leží evanjelium a visí kríž. Každý sa tak k prísahe osobne zaväzuje."

Kardinál komorník Tarcisio Bertone potom navrhol, aby pápežský kazateľ o. Raniero Cantalamessa viedol meditáciu popoludňajšej kongregácie. V spomínanej konštitúcii sa totiž hovorí o dvoch meditáciách, na ktorých sa má kardinálske kolégium duchovne uzobrať. Prvá sa má konať pri prípravných kongregáciách, druhá potom pred začiatkom konláve, o ktorého dátume sa rozhodne v nasledujúcich dňoch. Návrh kardinála Bertone bol prijatý. Kardináli tiež kladne prijali výzvu kardinála Sodana k zaslaniu posolstvo emeritnéhomu pápežovi Benediktovi XVI. Jeho znenie bude prezentované s najväčšou pravdepodobnosťou počas utorka.

Súčasťou dopoludňajšej kongregácie bola aj voľba troch asistentov kardinála kamerlenga, ktorých úlohou je pomáhať mu počas troch dní v riešení praktických záležitostí. Do tejto funkcie boli vymenovaní traja kardináli: Giovanni Battista Re z biskupského rádu, Crescenzio Sepe za presbiterský rád a Franc Rodé za diakonský rád.

V samotnom závere predpoludňajšej generálnej kongregácii vystúpilo celkom 13 kardinálov s krátkymi úvahami, uviedol P. Lombardi. Tieto vystúpenia sa týkali predovšetkým organizácie budúcich dní, dodal. Dátum voľby budúceho pápeža, na ktorú Svätá stolica doteraz udelila 4 300 akreditácii, bude stanovený v ďalších dňoch, uzavrel dnešný brífing hovorca Svätej stolice. Ďalšia tlačová konferencia sa plánuje v utorok popoludní.

Po necelých ôsmich rokoch pontifikátu Benedikta XVI. sa tak pripravuje voľba nového pápeža. Voliť ho bude 115 kardinálov, ktorý zasadnú v Sixtínskej kaplnke. Slovenskí kardináli voliči medzi nimi nebudú, keďže obaja - Jozef Tomko i Ján Chryzostom Korec - majú viac ako 80 rokov. Konkrétne pravidlá, ktoré určujú priebeh voľby, obsahuje Apoštolská konštitúcia pápeža Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis z roku 1996 a úpravách Benedikta XVI.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE o spôsobe hlasovania počas konkláve sú ::TU::

Veriaci na rôznych miestach sveta sa začali modliť za voľbu nového pápeža. Okrem toho vznikla tiež nemecká iniciatíva Adopt a cardinal (Adoptuj kardinála), ktorá pozýva veriacich, aby si adoptovali kardinála, za ktorého sa budú počas voľby modliť. Nie preto, aby bol zvolený, ale preto, aby dobre zvolil. Všetko, čo potrebujete je e-mailová adresa, na ktorú vám pošlú meno prideleného kardinála a jeho krátky životopis. Do akcie sa zatiaľ zapojilo viac ako 60-tisíc ľudí. Viac informácii je možné nájsť na www.adoptacardinal.org.

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20130304042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]