[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Motu proprio Normas nonnulas Benedikta XVI. preložené do slovenčiny
P:3, 04. 03. 2013 09:27, DOM

Bratislava 4. marca (TK KSB) - Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zverejnila dnes na svojej internetovej stránke Apoštolský list motu proprio Benedikta XVI. Normas nonnullas. Týka sa niektorých úprav v stanovách pre voľbu nového pápeža. Účelom týchto úprav je "uľahčenie priebehu voľby pápeža".

Jednou z najdôležitejších úprav Benedikta XVI. je zmena 37 bodu apoštolskej konštitúcie. Podľa neho bolo potrebné čakať 15 dní od vyhlásenia obdobia sede vacante, aby sa mohlo začať konkláve. Svätý Otec tento bod upravuje spôsobom, že ponecháva v platnosti lehotu 15 dní, ale dáva právomoc Kardinálskemu kolégiu začať konkláve ešte pred uplynutím tejto lehoty za podmienky, že sú prítomní všetci kardináli volitelia, ktorých nehatí odôvodnená prekážka. Rovnako ponechal v právomoci kardinálov odložiť z vážnych dôvodov začiatok konkláve, maximálne však do dvadsiateho dňa od vyhlásenia sede vacante.

V spomínanej konštitúcii Jána Pavla II. sa výslovne hovorí o exkomunikácii, do ktorej by automaticky spadol kardinál, ktorý by vyjavil mimo okruh kardinálov - voličov také správy z konkláve, na ktoré sa vzťahuje sľub mlčanlivosti. Benedikt XVI. zdôraznil tento kánonický postih ešte viac tým, že zaviedol zmienku o tejto exkomunikácii do príslušnej prísahy o mlčanlivosti, ktorú budú skladať tí, ktorí nie sú kardináli, ale musia byť prítomní na území, kde sa koná voľba. Okrem toho boli zavedené aj ďalšie drobné upresnenia, týkajú sa napríklad zabezpečenia miestností a budov vo Vatikáne.

MOTU PROPRIO je možné nájsť ::TU::

( TK KBS, kbs; ml ) 20130304021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]