[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvá generálna kongregácia kardinálskeho kolégia bude v pondelok
P:3, 01. 03. 2013 20:00, ZAH

Vatikán 1. marca (RV) - Prvý deň sede vacante, teda obdobia, keď je Katolícka cirkev bez Svätého Otca, zvolal kardinál dekan Angelo Sodano v súlade s Apoštolskou konštitúciou Universi Dominici gregis všetkých členov kardinálskeho kolégia k prvému poradnému zhromaždenieu - k takzvanej generálnej kongregácii. Jej konanie bolo stanovené na pondelok 4. marca 2013 o pol desiatej predpoludním. V ten istý deň o 17:00 h popoludní sa predpokladá uskutočnenie druhej generálnej kongregácie v novej synodálnej aule. Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi povedal, že rozhodnutie o zvolaní konkláve pri prvých dvoch generálnych kongregáciách očakávať netreba.

Uprázdnenie Apoštolského stolca sa začalo vo štvrtok 28. februára 2013 o 20:00 h a bude trvať až do zvolenia nového pápeža.

---------------------------------------------------------------

ad 1. Prvý deň Benedikta XVI. ako emeritného Svätého Otca

Benedikt XVI., emeritný Svätý Otec, trávil dnešný prvý deň v novej roli v modlitbe, rozjímaní a oddychu. Deň začal rannou svätou omšou, potom si prezrel osobné odkazy a potom svoj čas venoval hlavne modlitbám a odpočinku. Novinárom to povedal na tlačovej konferencii P. Lombardi, ktorý telefonoval s osobným sekretárom Benedikta XVI. Georgom Gänsweinom, ktorý odletel do Castel Gandofo spolu s emeritným pápežom.

Každý deň o štvrtej hodine popoludní sa emeritný Svätý Otec modlí ruženec pri prechádzke v záhrade pápežskej rezidencie. Priviezol si nahrávky vážnej hudby a knihy, okrem iného "Teologickú estetiku" od švajčiarskeho teológa Hansa Urs von Balthasara.

P. Lombardi priblížil i štvrtkový večer v Castel Gandolfe, ktorý si Benedikt XVi. pozrel televízne noviny a ocenil prácu novinárov. Podľa neho profesionálnym a pekným spôsobom priblížili tak emocionálny okamih. "V uplynulých dňoch Svätý Otec hral po večeri na klavíri – a to aj v uplynulých týždňoch – čo je znakom, povedal by som, uvoľnenia, a upokojenia jeho ducha. Mons. Georg Genswein ho nepočul hrať, ale podľa neho, istotne začne v najbližších dňoch," uviedol P. Lombardi.

---------------------------------------------------------------

ad 2. Situácia po odchode Benedikta XVI. vo Vatikáne

Štvrkový večer o 20:00 h sa podľa protokolu zhromaždili pred pápežskými izbami v Apoštolskom paláci vo Vatikáne kamerlengo svätej rímskej Cirkvi, ktorým je kardinál Tarcisio Bertone, spolu so svojimi spolupracovníkmi, aby zapečatili pápežský apartmán. Presne o 20:01 h bola zo Štátneho sekretariátu odoslaná procedurálna správa do všetkých zastupiteľských úradov Svätej stolice po celom svete o tom, že nastala sede vacante a všetci nunciovia odteraz podliehajú dekanovi Kardinálskeho kolégia kardinálovi Sodanovi a substitútovi Štátneho sekretariátu, ktorým je Mons. Giovanni Angelo Becciu. Zapečatenie pápežského apartmánu sa dnes uskutočnilo aj v paláci Lateránskej baziliky. O 12:30 h popoludní to vykonal vicekamerlengo Mons. Celata.

---------------------------------------------------------------

ad 3. Kto riadi cirkev počas vyhlásenia sede vacante?

Prinášame informácie, kto riadi Cirkev počas tohto obdobia. Informácie vyplývajú z Apoštolskej konštitúcie Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis o uprázdnení Apoštolského stolca a voľbe rímskeho pápeža. Spracoval ich Vatikánsky rozhlas:

Počas uprázdnenia Apoštolského stolca sa zveruje vedenie Cirkvi Kardinálskemu kolégiu, ale iba na vybavovanie riadnych záležitostí alebo tých otázok, ktoré nestrpia nijaký odklad (porov. čl. 6), ako aj na prípravu všetkého, čo je potrebné na voľbu nového pápeža. Táto úloha sa musí realizovať v rámci modlitby a hraníc, predpokladaných touto konštitúciou: preto sa musia absolútne vylúčiť také záležitosti, ktoré sú - či už je to zo zákona, alebo na základe praxe - buď iba právomocou pápeža, alebo sa týkajú noriem na voľbu nového pápeža podľa nariadení predkladanej konštitúcie.

Okrem toho určujem, že Kardinálske kolégium nemôže nijakým spôsobom disponovať právami Apoštolského stolca a rímskej cirkvi. O to viac sa nesmú priamo alebo nepriamo zrieknuť týchto práv, najmä keď pritom ide o urovnanie sporov alebo o potrestanie činov, ktoré boli vykonané proti týmto právam po smrti alebo po právoplatnom pápežovom odstúpení z úradu. Všetci kardináli sa majú postarať o ochranu týchto práv.

Počas uprázdnenia Apoštolského stolca nesmú byť nijakým spôsobom korigované alebo menené zákony vydané pápežmi. Nesmie sa nič pridávať ani škrtať, ani sa nesmie od nich čo i len čiastočne dišpenzovať. Toto platí najmä pre tých, ktorých sa týka usmernenie pri voľbe pápeža. V prípade, že by sa proti tomuto nariadeniu niečo podniklo alebo by sa urobil čo i len pokus o to, vyhlasujem to silou svojej najvyššej autority za neplatné.

Ak by sa vyskytli pochybnosti o predpisoch obsiahnutých v predkladanej konštitúcii alebo o spôsobe ich realizácie, tak formálne nariaďujem, že všetka právomoc rozhodnúť o tom prináleží kolégiu kardinálov. Preto mu udeľujem dovolenie, aby interpretovalo pochybné alebo sporné body, pričom určujem, že pri poradách o tom a o iných podobných otázkach, s výnimkou aktu samotnej voľby pápeža, postačuje, keď bude rovnakého názoru väčšina zhromaždených kardinálov.

Podobne vydáva Kardinálske kolégium nariadenia podľa názoru väčšiny, ak sa vyskytne nejaký problém, ktorý podľa mienky väčšiny zhromaždených kardinálov

nemôže byť presunutý na neskoršie obdobie.

Počas uprázdnenia stolca má celú civilnú moc pápeža vo veci vedenia Vatikánu v rukách Kardinálske kolégium, ktoré však môže vydávať dekréty iba v nevyhnutných prípadoch a len na čas uprázdnenia stolca; v budúcnosti zostanú platné iba vtedy, ak ich potvrdí nový pápež.

*

O tom, kto po uprázdnení pápežského stolca preberá zodpovednosť za riadne vedenie Cirkvi a o tom, čo vyplýva z vyhlásenia sede vacante, hovorí rektor Pápežskej univerzity sv. Tomáša Akvinského v Ríme ::páter Konštanc Miroslav Adam OP (audio)::

---------------------------------------------------------------

ad 4. Čo sú to "kongregácie kardinálov"?

Podľa Apoštolskej konštitúcie Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis o uprázdnení Apoštolského stolca a voľbe rímskeho pápeža:

Počas uprázdnenia stolca jestvujú dva druhy kongregácií kardinálov: generálna kongregácia, t. j. celé kolégium až do začiatku volieb, a mimoriadna kongregácia. Na generálnych kongregáciách sa musia zúčastňovať všetci kardináli, ktorým v tom nebránia nijaké právne prekážky, len čo boli upovedomení o uprázdnení Apoštolského stolca. Avšak kardinálom, ktorí podľa čl. 33 tejto konštitúcie nemajú právo voliť pápeža, sa dáva dovolenie, že sa nemusia zúčastniť na týchto generálnych kongregáciách, ak to uprednostnia.

Mimoriadna kongregácia pozostáva z kardinála-komorníka svätej rímskej Cirkvi a z troch kardinálov, po jednom z každého rádu, ktorí sa určujú losovaním z kardinálov oprávnených voliť, nachádzajúcich sa už v Ríme. Úrad týchto troch kardinálov, ktorí sa nazývajú asistentmi, sa končí po treťom dni a na ich miesto nastúpia iní kardináli s rovnako dlhým trvaním úradu, určení vždy losovaním, a to aj po začiatku voľby. Ak je to potrebné, dôležitejšie záležitosti počas voľby prerokúva zhromaždenie kardinálov oprávnených voliť. Riadne záležitosti naproti tomu priebežne vybavuje mimoriadna kongregácia kardinálov. Počas uprázdnenia stolca nosia v generálnych a mimoriadnych kongregáciách zvyčajnú čiernu kardinálsku reverendu a

červené cingulum, k tomu solideo, pektorál a prsteň.

Na mimoriadnych kongregáciách sa majú vybavovať iba bežné otázky, ktoré sa objavujú denne alebo sporadicky. Ak by sa však vyskytli závažnejšie otázky, ktoré si vyžadujú dôkladnejšie preskúmanie, tak sa musia predložiť generálnej kongregácii. Okrem toho to, o čom sa rozhodlo, čo sa vyriešilo alebo zamietlo na jednej mimoriadnej kongregácii, nemôže byť na inej mimoriadnej kongregácii odvolané, zmenené alebo odobrené. Toto právo prislúcha iba samotnej generálnej kongregácii, a síce väčšinou hlasov.

Generálne kongregácie kardinálov sa konajú v Apoštolskom paláci vo Vatikáne alebo, ak si to podľa mienky kardinálov vyžadujú okolnosti, na inom vhodnom mieste. Predsedníctvo prislúcha dekanovi kolégia, v jeho neprítomnosti či pri právnej prekážke subdekanovi. Ak by jeden z nich alebo obaja podľa normy čl. 33 tejto konštitúcie nemali už právo voliť pápeža, predsedá zhromaždeniu kardinálov oprávnených voliť najstarší kardinál oprávnený voliť podľa všeobecnej hierarchie.

Pri kongregáciách kardinálov sa hlasovanie v dôležitejších záležitostiachnesmie robiť ústne, ale iba tajnou formou.

---------------------------------------------------------------

ad 3. Aké sú liturgické usmernenia k obdobiu sede vacante na Slovensku?

Liturgická komisia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vydala k obdobiu "sede vacante" (uprázdnenie Apoštolského stolca), ku ktorému dôjde 28. februára 2013 o 20:00 h, usmernenia, ktoré budú platné až do oznámenia o zvolení nového pápeža. Usmernenia upravujú používanie pápežovho mena vo svätých omšiach a modlitbách.

Usmernenia je možné nájsť v textovej podobe, v pdf- formáte a verzii pre elektronické čítačky (ePub formát /iPad, iPhone).

---------------------------------------------------------------

Zdroje: RV SK / RV CZ / Liturgická komisia KBS

( TK KBS, RV SK, RV CZ, lk kbs; ml ) 20130301061   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]