[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec Benedikt XVI. opustil úrad nástupcu svätého Petra
P:3, 28. 02. 2013 21:00, ZAH

Vatikán 28. februára (RV) - Benedikt XVI. dnes úderom 20:00 h opustil úrad nástupcu svätého Petra. Začalo tak obdobie "sede vacante" - uprázdnenie Apoštolského stolca, ktoré bude trvať až do zvolenia nového pápeža. To sa očakáva v najbližších týždňoch. TK KBS pri tejto príležitosti prináša súhrn posledného dňa Benedikta XVI.

1. Stretnutie Benedikta XVI. s členmi kardinálskeho kolégia

2. Odlet z Vatikánu do Castel Gandolfa a odkaz na twitteri

3. Uprázdnenie Apoštolského stolca a brífing P. Lombardiho

ad 1. V Klementínskej sále Apoštolského paláca sa dnes predpoludním stretol Benedikt XVI. so 144 kardinálmi, ktorý boli prítomní už na stredajšej generálnej audiencii. Dekan kardinálskeho zboru - kardinál Angelo Sodano - najskôr v mene všetkých pozdravil Svätého Otca a poďakoval mu za osem rokov jeho služby:

PLNÉ ZNENIE POZDRAVU:

"Svätosť,

s veľkým pohnutím dnes otcovia kardináli, ktorí sú tu v Ríme, prichádzajú k vám, aby vám ešte raz prejavili svoju hlbokú náklonnosť a rovnako vyjadrili úprimnú vďačnosť za vaše svedectvo nezištnej apoštolskej služby pre dobro Kristovej cirkvi a celého ľudstva.

Uplynulú sobotu ste po duchovných cvičeniach vo Vatikáne poďakovali svojim spolupracovníkom z Rímskej kúrie týmito dojímavými slovami: „Priatelia, chcem poďakovať vám všetkým, a to nie iba za uplynulý týždeň, ale za celých osem rokov, počas ktorých ste spolu so mnou s veľkou kompetenciou, náklonnosťou, láskou a vierou, niesli bremeno Petrovho úradu“.

Milovaný a ctihodný Petrov nástupca, to my musíme poďakovať vám za príklad, ktorý ste nám dávali počas týchto ôsmych rokov pontifikátu. 19. apríla 2005 ste sa zaradili do dlhej reťaze nástupcov sv. Petra a dnes, 28. februára 2013, sa chystáte opustiť nás v očakávaní, že kormidlo Petrovej loďky prejde do iných rúk. Apoštolská postupnosť, ktorú Pán prisľúbil svätej Cirkvi, bude naďalej pokračovať až do času, keď na zemi zaznie hlas anjela apokalypsy, ktorý zvolá: „Tempus non erit amplius ... consummabitur mysterium Dei“ (Zjv 10,6-7) „Času už nebude ... zavŕši sa Božie tajomstvo!“ S príchodom nového neba a novej zeme sa tak ukončia dejiny Cirkvi spolu s dejinami sveta.

Svätý Otče, s hlbokou láskou sme sa pokúšali sprevádzať vás na vašej ceste, znovu prežívajúc skúsenosť Emauzských učeníkov, ktorí potom, čo kráčali spolu s Ježišom, dlhší čas hovorili jeden druhému: „Či nám nehorelo srdce, keď sa s nami cestou rozprával?“ (Lk 24,32). Áno, Svätý Otče, vedzte, že aj naše srdcia horeli, keď sme denne kráčali spolu s vami posledných osem rokov. Dnes vám ešte raz chceme vyjadriť celú našu vďačnosť. Všetci spoločne, jedným hlasom opakujeme typické vyjadrenie v jazyku vašej vlasti: „Vergelt´s Gott“, Nech vám Boh odplatí!"

Potom oslovil prítomných kardinálov Benedikt XVI.:

PLNÉ ZNENIE PRÍHOVORU:

"Ctihodní milí bratia,

s veľkou radosťou vás vítam a každého z vás srdečne pozdravujem. Ďakujem kardinálovi Angelovi Sodanovi, ktorý vedel, ako vždy, sprostredkovať pocity celého kolégia, cor ad colloquiter. Ďakujem vám zo srdca, vaša eminencia!

Chcel by som vám povedať, že podobne ako to bolo u Emauzských učeníkov, aj pre mňa bolo radosťou putovať s vami počas týchto rokov vo svetle prítomnosti vzkrieseného Pána. Ako som to včera povedal pred tisíckami ľudí, ktoré zaplnili Námestie sv. Petra, vaša blízkosť, vaše rady, boli pre mňa veľkou pomocou v mojom úrade. Počas týchto ôsmych rokov sme s vierou prežívali krásne momenty žiarivého svetla Cirkvi na ceste spolu aj s takými chvíľami, v ktorých bolo nebo zatiahnuté mrakmi. Snažili sme sa slúžiť Kristovi a jeho Cirkvi s hlbokou a úplnou láskou, ktorá je podstatou našej služby.

Darúvali sme nádej, ktorá pochádza od Krista, a ktorá sama o sebe môže osvetliť púť. Spoločne môžeme ďakovať Pánovi, že nám umožnil rásť v spoločenstve, spoločne ho žiadajúc o pomoc pri ešte väčšom raste v tejto hlbokej jednote tak, aby kolégium kardinálov bolo ako orchester, ktorého rozmanitosť, ktorá je prejavom univerzálnej Cirkvi, vždy prispievala k väčšej a jednotnejšej harmónii. Rád by som vám zanechal jednoduchú myšlienku, ktorá mi leží na srdci, myšlienku o Cirkvi, jej tajomstve, ktorá znamená pre všetkých nás, dá sa to tak povedať, dôvod a zmysel života. Pomôžem si vyjadrením Romana Guardiniho, ktoré napísal presne v tom roku, keď konciloví otcovia schválili konštitúciu Lumen Gentium. Bolo to jeho posledné vyjadrenie s osobným venovaním aj pre mňa, takže slová tejto knihy sú pre mňa obzvlášť drahé.

Guardini hovorí: „Cirkev nie je inštitúciou vymyslenou a vybudovanou za stolom, ale živou realitou. Žije v priebehu čias, neustále sa vytvára, ako každá živá ľudská osoba, sa mení, ale ostáva rovnaká vo svojej podstate. Jej srdcom je Kristus.“

Zdá sa mi, že takúto skúsenosť sme zažili aj včera na námestí. Je vidieť, že Cirkev je živým telom, oživovaným Duchom Svätým a žije skutočne z Božej moci. Je vo svete, ale nie je zo sveta. Pochádza od Boha, Krista, Ducha, ako sme to včera videli. Preto má Guardini naozaj pravdu, keď hovorí: „Cirkev sa prebúdza v dušiach.“

Cirkev žije, rastie a prebúdza sa v dušiach, ktoré, ako Panna Mária, prijímajú Božie slovo a chápu ho pôsobením Ducha Svätého. Ponúkajú Bohu svoje telo a práve vo svojej chudobe a pokore sa stávajú schopnými dávať Krista svetu. Prostredníctvom Cirkvi ostáva tajomstvo vtelenia vždy prítomné. Kristus neprestajne prechádza dejinami a všetkými miestami. Ostávajme jednotní, drahí bratia, v tomto tajomstve, v modlitbe, osobitne v každodennej Eucharistii, a tak slúžme Cirkvi a celému ľudstvu. V tom spočíva naša radosť, ktorú nám nikto nemôže vziať.

Predtým, ako každého z vás osobne pozdravím, chcel by som vám povedať, že vám budem aj naďalej nablízku modlitbou, osobitne v nasledujúcich dňoch, aby ste sa plne odovzdali poslušnosti pôsobenia Ducha Svätého pri voľbe nového pápeža. Nech vám Pán ukáže to, čo si On žiada. Medzi vami, v tomto Kolégiu kardinálov, sa nachádza aj budúci pápež, ktorému už dnes sľubujem moju bezpodmienečnú úctu a poslušnosť. S láskou a vďačnosťou vám za toto všetko udeľujem svoje apoštolské požehnanie," dodal Benedikt XVI., ktorý sa po príhovore rozlúčil s každým osobne.

ad 2. Benedikt XVI. je v súčasnosti emeritným Svätým Otcom, a to bez formálnych povinností.

Podvečer pred 17:00 h sa potom Svätý Otec rozlúčil s Vatikánom. Pred Apoštolským palácom na Námestí sv. Damaza sa s ním s dojatím lúčili zamestnanci a blízki spolupracovníci. Autom sa potom previezol cez záhrady na vatikánsky heliport, kde sa s ním rozlúčil dekan kardinálskeho kolégia Angelo Sodano. V celom Ríme sa na rozlúčku s odchádzajúcim Svätým Otcom rozozvučali zvony. Benedikt XVI. sa vrtuľníkom previezol do letného sídla v Castel Gandolfe. Ešte predtým si však naposledy ako pápež obzrel z vtáčej perspektívy Rím. Vrtuľník preletel ponad Námestie sv. Petra, Koloseum či Lateránsku baziliku, katedrálu rímskeho biskupa. Rovnako sa v nízkej výške priblížil aj k rímskemu letisku Ciampino, ktoré ho vždy vítalo po jeho zahraničných apoštolských cestách, ktorých bolo celkovo 24.

Do Castel Gandolfa priletel okolo pol šiestej hodine. Počas príletu ho vítali viaceré transparenty, ako napríklad "Benedikt, nie si nikdy sám", "Ďakujeme za všetko" či "Stojíme pri tebe". Tisíce veriacich sa zišlo na námestí pred palácom, aby naposledy zvolali "Nech žije pápež Benedikt XVI." Svätý Otec ich oslovil tamojších obyvateľov z balkóna rezidencie:

PLNÉ ZNENIE PRÍHOVORU:

"Ďakujem!

Ďakujem zo srdca!

Drahí priatelia, som šťastný, že som tu s vami, obklopený nádherou stvorenstva i vašou, ktorá mi veľmi dobre padne, ďakujem za vaše priateľstvo, za vašu lásku.

Viete, že tento môj dnešný deň je iný ako predošlé, nie som viac Najvyšším veľkňazom Katolíckej cirkvi, od ôsmej hodiny večer už ním viac nie som. Som jednoduchým pútnikom, ktorý začína posledný úsek svojho putovania na tejto zemi. Rád by som však ešte celým svojím srdcom, so všetkou láskou, modlitbou, s mojím rozjímaním, so všetkými mojimi vnútornými silami pracoval pre spoločné dobro Cirkvi a ľudstva. Vaša sympatia je mi veľkou oporou. Poďme vpred spoločne s Pánom pre dobro Cirkvi a sveta.

Ďakujem. Z celého srdca vám teraz udelím svoje požehnanie.

Nech nás žehná Všemohúci Boh, Otec, Syn a Duch Svätý.

Ďakujem, dobrú noc. Ďakujem vám všetkým."

Povedal Benedikt XVI. po svojom príchode do Castel Gandolfa.

Jeho pontifikát sa skončil, ako oznámil 11. februára, dnes o 20:00 h. Krátko po tom na znamenie konca jeho pontifikátu dvojica členov Švajčiarskej gardy, ktorá sa stará o bezpečnosť pápeža, uzavrela hlavnú bránu paláca. Zo stožiaru zároveň spustili pápežskú vlajku. Na tomto mieste by mal zostať do apríla, do kedy bude pre neho pripravené nové bývanie v prebudovanom kláštore vo Vatikánskych záhradách.

ad 3. V piatok 1. marca - teda prvý deň obdobia sede vacante - dekan kardinálskeho zboru zvolá všetkých kardinálov k spoločným poradám pred chystaným konkláve - tzv. generálnym kongregáciám. Ako informoval ešte v utorok tento týždeň hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi, tie sa môžu začať od pondelka 4. marca. Kongregácie sa uskutočnia v novej synodálnej aule a sami kardináli stanovia ich počet.

V Tlačovom stredisku Svätej stolice sa dnes konal brífing, venovaný posledným momentom pontifikátu Benedikta XVI. a nasledujúcemu obdobiu uprázdneného Apoštolského stolca. P. Lombardi upozornil zástupcov médií na jedno z mnohých posolstiev, ktoré bolo adresované Svätému Otcovi. "Je to krásny list, ktorí mu zaslali čínski biskupi, kňazi, rehoľníci, rehoľníčky a laici. S vďačnosťou pripomínajú všetky momenty, pri ktorých sa pápež obrátil na čínsku Cirkev s priateľskými slovami povzbudenia, najmä v obdobiach prírodných katastrof. Veriaci ďakujú za pozornosť, ktorú Svätý Otec čínskej Cirkvi venoval, a sľubujú, že mu budú naďalej nablízku v modlitbe."

Popoludní spolupracovníci Svätého Otca odoslali z jeho twetterovského účtu posledné krátke posolstvo, ktoré znelo: „Ďakujem za vašu lásku a podporu. Nech zakúsite radosť z toho, že sa Kristus stane centrom vášho života." "Potom, ako spresnila Pápežská rada pre spoločenské komunikačné prostriedky, bude účet zastavený, nie zrušený. Pokiaľ to nový pápež bude považovať za vhodné, môže v komunikácii na sociálnej sieti twitter pokračovať. V období sede vacante ale účet pontifex fungovať nebude, jeho služba sa skončila dnes popoludní."

O ôsmej hodine večer nastáva obdobie uprázdneného Apoštolského stolca. Vo Vatikáne sa nestane nič mimoriadne, iba sa predpokladá zapečatenie pápežského apartmánu a výťahu, ktorý do neho vedie. Nič iného sa diať nebude, poznamenal P. Lombardi.

Hovorca Svätej stolice tiež uviedol počty doteraz akreditovaných novinárov, ktorú budú sledovať nastávajúce obdobie obdobia sede vacante. Udalosti bude sledovať 3 641 mediálnych pracovníkov zo 61 krajín. Spravodajstvo budú pokrývať v 24 jazykoch. V závere brífingu sa vyjadril k hlbokému gestu Benedikta XVI., ktorým pri dnešnej audiencii pre kardinálske kolégium vyjadril svoju podriadenosť budúcemu Svätému Otcovi:

"Nebolo to povinné gesto, avšak veľmi krásne. Naďalej vysvetľuje, v akom postoji chce Benedikt XVI. prežívať svoj neobvyklý stav emeritného pápeža. Nemá v sebemenšom úmysle zasahovať do rozhodovania svojho nástupcu a ako každý člen Cirkvi jasne vyhlásil, že uznáva autoritu najvyššieho cirkevného pastiera v tom človekovi, ktorý bude zvolený. Benedikt XVI. to povedal špecificky kardinálskemu kolégiu a realisticky naznačuje, že jeho nasledovníkom bude pravdepodobne jeden z kardinálov. Výraz nepodmienenej úcty a poslušnosti budúcemu pápežovi bol úplne neočakávaný, nepredpokladaný a výnimočne dosvedčuje postoj Benedikta XVI."

Zdroje: RV SK / RV CZ

( TK KBS, RV SK, RV CZ; ml ) 20130228059   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]