[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 28. 11. 2023   Meniny má Henrieta      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Seriál Konkláve 2013: Základné informácie o spôsobe hlasovania počas konkláve
P:3, 14. 02. 2013 14:58, DOM

Bratislava 14. februára (TK KBS) - Tlačová kancelária KBS (TK KBS) zverejnila na svojej internetovej stránke www.tkkbs.sk nový dossier, ktorý je venovaný všetkým správam potom, ako sa súčasný Svätý Otec Benedikt XVI. rozhodol vzdať svojho úradu. Jeho názov je "Konkláve 2013". TK KBS v ňom pri tejto príležitosti prinesie aj informácie z archívu, ktoré mapujú niektoré informácie z prípravy na voľbu pápeža.

Základné informácie o spôsobe hlasovania počas konkláve

Kardináli voliči pred začiatkom každého hlasovania počúvajú Božie slovo a predkladajú spoločné prosby Pánovi podľa textov vopred predpísaných na túto príležitosť. Potom sa z celkového počtu kardinálov voličov lósom vyberú deviati na tieto služby: traja pomocníci pri voľbe, ďalšiu trojicu tvoria tzv. *infirmarii*, teda kardináli, čo prinesú hlasovacie lístky od chorých voličov, ktorí nie sú prítomní vo volebnej miestnosti, a poslední traja sú skrutátori.

Prvá fáza oficiálneho hlasovania spočíva v príprave volebných lístkov. Pripravené hlasovacie lístky rozdajú ceremoniári. Každému voličovi dajú dva až tri lístky (pre prípadnú zmenu mena kandidáta, alebo keby sa pomýlil pri písaní). Hneď po rozdaní hlasovacích lístkov, skôr ako prvý kardinál napíše meno svojho kandidáta, musia volebnú miestnosť opustiť sekretár kolégia, majster pápežských liturgických slávení spolu s ostatnými ceremoniármi.

Druhou fázou voľby je vhodenie lístkov do urny, ich zamiešanie a verejné spočítanie. Každý kardinál volič, potom čo napísal meno svojho kandidáta na volebný lístok a dvakrát lístok zložil, prichádza pred oltár v Sixtínskej kaplnke, pričom lístok nesie vo zdvihnutej ruke, a zvýšeným hlasom hovorí: "Testor Christum Dóminum, qui me iudicatúrus est, me eum elígere, quem secúndum Deum iúdico éligi debére." Potom položí hlasovací lístok na tanier a ním ho hodí do kalicha - urny. Nato sa ukloní smerom k oltáru a vráti sa späť na svoje miesto. Takýmto spôsobom odovzdá hlasovací lístok každý kardinál volič, okrem dvoch výnimiek. Prvá sa vzťahuje na voličov, ktorí sú prítomní v kaplnke, ale zo zdravotných dôvodov nemôžu pristúpiť osobne k oltáru, a druhý prípad sa týka chorých kardinálov voličov, ktorí prišli na konkláve, ale ostali vo svojich izbách. Keď odovzdajú hlas všetci voliči, ujmú sa svojej úlohy vybraní pomocníci pri voľbe. Prvý pomocník zoberie urnu s lístkami a pred očami všetkých ju niekoľkokrát potrasie, aby sa lístky premiešali. Tretí pomocník pri voľbe začne sčítavať hlasovacie lístky tak, že ich vyberá z urny a ukladá ich do inej nádoby. Keby počet odovzdaných lístkov nesúhlasil s počtom kardinálov voličov, treba ich spáliť a ihneď sa začne nové volebné kolo. Ak počet súhlasí, nasleduje verejné čítanie mien uvedených na lístku.

Prvý pomocník pri voľbe rozvinie hlasovací lístok, pozrie si napísané meno a podá ho druhému pomocníkovi, ktorý si tiež prečíta meno, a podá ho poslednému. Ten nahlas a zrozumiteľne prečíta meno, aby si mohli všetci poznačiť meno kandidáta do listiny, ktorá je na to pripravená. Po prečítaní hlasovacieho lístka posledný z pomocníkov pri voľbe lístok prederaví ihlou na mieste, kde je slovo *Eligo*, a navlečie ho na šnúrku. Po prečítaní všetkých mien a navlečení všetkých lístkov sa konce šnúrky zviažu a zviazané lístky sa položia na okraj stola.

Poslednou fázou v celom hlasovaní je vyhodnotenie počtu hlasov, ich kontrola a spálenie hlasovacích lístkov. Pomocníci pri voľbe spočítajú hlasy pre jednotlivých kandidátov a zistia, či niekto dostal dve tretiny hlasov všetkých voličov. Hneď nastupuje úloha skrutátorov, ktorí urobia revíziu a potrebnú kontrolu, aby potvrdili úspešnosť či prípadnú neúspešnosť voľby. Celé toto volebné kolo sa v prípade nezvolenia pápeža uzavrie krátkym poďakovaním a jednou z mariánskych antifón podľa predpísanej formuly. Skôr, ako kardináli voliči opustia po modlitbách Sixtínsku kaplnku, musia sa spáliť hlasovacie lístky v peci, ktorá je na to pripravená. Skrutátorom pri pálení lístkov pomáha sekretár kolégia a ceremoniári, ktorých zavolal posledný kardinál diakon ešte pred modlitbami na záver skrutínia. Ukončenie volebného kola oznamuje ľuďom prítomným na Námestí svätého Petra dym, ktorý stúpa z komína nad Sixtínskou kaplnkou. Kardináli, ktorí opúšťajú volebnú miestnosť, majú za povinnosť kvôli zachovaniu tajomstva odovzdať všetky druhy poznámok o výsledku volebného kola, aby ich kardinál komorník spálil spolu s hlasovacími lístkami. Ten vyhotoví správu o výsledku hlasovania a tá sa uschová v archíve.

Zdroj: ŠEFČÍK, Marcel: Konkláve. Pápežské voľby v 20. a 21. storočí, Dobrá kniha, Trnava, 2013

( TK KBS, tk; ml ) 20130214062   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]