[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 06. 05. 2024   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Seriál Konkláve 2013: Informácie o zachovaní tajomstva o priebehu voľby pápeža
P:3, 13. 02. 2013 15:24, DOM

Bratislava 13. februára (TK KBS) - Tlačová kancelária KBS (TK KBS) zverejnila na svojej internetovej stránke www.tkkbs.sk nový dossier, ktorý je venovaný všetkým správam potom, ako sa súčasný Svätý Otec Benedikt XVI. rozhodol vzdať svojho úradu. Jeho názov je "Konkláve 2013". TK KBS v ňom pri tejto príležitosti prinesie aj informácie z archívu, ktoré mapujú niektoré informácie z prípravy na voľbu pápeža.

Informácie o zachovaní tajomstva o priebehu voľby pápeža

Celá časť mesta Vatikánu, v rámci ktorej sa v presne určených priestoroch koná voľba pápeža, musí byť vopred pripravená a uzatvorená pre verejnosť. Konkrétne ide o budovu, kde sú ubytovaní kardináli, čiže *Domus Sanctae Marthae *a volebnú miestnosť, čiže Sixtínsku kaplnku. Ďalej sa tým myslia aj priestory určené na liturgické slávenia. Všade sa musí zaručiť zachovanie tajomstva o priebehu voľby pápeža.

O zachovanie tajomstva o celom priebehu voľby sa majú postarať kardinál komorník a traja kardináli asistenti za pomoci dvoch technikov. Ponajprv sa presvedčia o zaručení zachovania tajomstva vo volebnej miestnosti. Kaplnku musia preskúmať, či v nej náhodou nie sú nainštalované zvukové alebo audiovizuálne média. Rovnakým spôsobom preskúmajú aj ostatné menované priestory. Prečo musí byť zachovaná taká diskrétnosť? Je to najmä kvôli ochrane kardinálov. Predovšetkým musí byť zaručené, aby mohli voliť slobodne a neboli závislí od iného úsudku, alebo aby sa nebáli prípadných vyhrážok. Kardináli majú preto zakázané brať do priestorov, kde sa uskutočňuje voľba, aj akékoľvek technické prístroje prostredníctvom, ktorých by sa dala voľba pápeža zaznamenávať.

Konštitúcia Jána Pavla II. *Universi Dominici gregis *na rozdiel od predošlých noriem upravuje aj počet osôb, ktoré asistujú nielen pri príprave konkláve, ale aj pri samotnej voľbe. V článku 43 sa konkrétne spomínajú tieto osoby: sekretár kardinálskeho kolégia, ktorý vykonáva funkciu sekretára volebného zhromaždenia; pápežský majster ceremónií s dvoma ceremoniármi a s dvoma rehoľníkmi pápežskej sakristie; jeden duchovný, ktorého vyberá kardinál dekan, aby mu asistoval v jeho úrade; primeraný počet osôb, ktoré sú k dispozícii na službu pri stole a udržovanie čistoty. Všetky tieto osoby sú viazané prísahou mlčanlivosti a ich prítomnosť v konkláve schvaľuje kardinál komorník s troma asistentmi. Zároveň sa aj ostatným osobám, ktoré sa nachádzajú z oprávnených príčin vo Vatikáne, zakazuje rozprávať s kardinálmi voličmi.

Zdroj: ŠEFČÍK, Marcel: Konkláve. Pápežské voľby v 20. a 21. storočí, Dobrá kniha, Trnava, 2013

( TK KBS, tk; ml ) 20130213077   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]