[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. Sodano: Ako blesk z jasného neba zaznela touto aulou šokujúca správa
P:3, 11. 02. 2013 15:15, ZAH

Vatikán 11. februára (RV) - Benedikt XVI. dnes oznámil, že sa vzdáva úradu Petrovho nástupcu, čo vstúpi do platnosti 28. februára 2013 o 20:00 h. Urobil tak počas verejného konzistória vo Vatikáne, ktoré bolo zamerané na hlasovanie o kanonizačných dekrétoch. Po slovách Benedikta XVI. sa slova ujal kardinál Sodano, dekan Kardinálskeho kolégia. Jeho reakciu prinášame v plnom znení:

"Svätosť, milovaný a ctený Nástupca sv. Petra, ako blesk z jasného neba zaznela touto aulou vaša šokujúca správa. Vypočuli sme si ju s pocitom straty ako niečo neuveriteľné. Vo vašich slovách sme pozorovali veľkú náklonnosť, ktorú ste vždy prejavovali Svätej Božej Cirkvi, tej Cirkvi, ktorú ste tak veľmi milovali. Dovoľte mi, aby som vás v mene tohto apoštolského večeradla, kardinálskeho kolégia, v mene týchto vašich drahých spolupracovníkov, uistil, že sme vám ešte viac blízki, tak ako sme boli počas týchto žiarivých ôsmych rokov vášho pontifikátu. 19. apríla 2005, ak si dobre pamätám, na záver Konkláve, pýtal som sa vás trasúcim hlasom: „Prijímaš tvoju kánonickú voľbu za Najvyššieho veľkňaza?“. Vy ste nemeškali s odpoveďou, hoci s chvením, a prehlásili ste, že prijímate dôverujúc v Pánovu milosť a v materský príhovor Panny Márie, Matky Cirkvi. Tak ako Mária, ste v ten deň povedali svoje „áno“ a začali ste svoj obdivuhodný pontifikát v línii kontinuity, tej kontinuity, o ktorej nám Vaša Svätosť toľko rozprávala, v dejinách Cirkvi, v línii kontinuity s vašimi 265 predchodcami na Petrovom stolci, v priebehu dvetisíc rokov dejín, od apoštola Petra, pokorného galilejského rybára až k veľkým pápežom minulého storočia, od sv. Pia X. po Jána Pavla II. Svätý Otec, do 28. februára, ako ste povedali, do dňa, v ktorom si želáte povedať posledné slovo v tejto vašej pápežskej službe, vykonávanej s toľkou pokorou, do 28. februára, vám budeme môcť lepšie vyjadriť naše pocity. Urobia tak mnohí pastieri i veriaci v celom svete, urobí tak mnoho ľudí dobrej vôle, ako i predstavitelia mnohých krajín. V tomto mesiaci ešte budeme mať radostnú príležitosť vypočuť si vaše slová, už v Popolcovú stredu, vo štvrtok s kňazmi Ríma, počas nedeľných príhovorov pred modlitbou Anjel Pána a počas stredajších audiencií. Tieto udalosti budú pre nás príležitosťami počuť ešte váš otcovský hlas. Vaše poslanie však bude pokračovať. Povedali ste, že nám budete vždy na blízku vaším svedectvom a modlitbou. Tak ako hviezdy, ktoré neustále žiaria na nebi, bude žiariť uprostred nás i hviezda vášho pontifikátu. Sme vám blízki, Svätý Otec, požehnajte nás."

( TK KBS, RV aj; ml ) 20130211037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]