[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konkláve k voľbe budúceho pápeža - nástupcu Benedikta XVI. - bude v marci
P:3, 11. 02. 2013 15:00, ZAH

Vatikán (KAP) - Na konkláve zvolá kardinálov dekan kardinálskeho kolégia kardinál Angelo Sodano. Na voľbe začínajúcej v pondelok sa bude môcť zúčastniť 118 nositeľov purpuru, ktorí doposiaľ nedosiahli vek 80 rokov. Pojem konkláve pochádza z klasickej latinčiny a označuje „uzamknutú miestnosť“, pretože počas voľby sú kardináli uzavretí pred vonkajším svetom.

Miestom voľby a porád je Sixtínska kaplnka. Voliči pápeža majú zakázaný akýkoľvek kontakt smerom navonok, používanie nahrávacích a komunikačných zariadení, ako aj časopisov, rádia či televízie. Kardináli bývajú v novom Dome svätej Marty na území Vatikánskeho štátu. Prístup majú povolený okrem iného pomocného personálu lekári, ktorí musia rovnako ako kardináli dodržiavať absolútnu mlčanlivosť.

Za pápeža je zvolený ten, kto dosiahne dvojtretinovú väčšinu voličských hlasov.  Staršie spôsoby voľby zrušil Ján Pavol II. (1978 – 2005) pápežskou konštitúciou z roku 1996 o uprázdnení Apoštolského stolca a o voľbe rímskeho pápeža. Voľba sa koná hlasovacími lístkami, ktoré sa následne dvakrát denne spália spolu s dokumentmi. Tradične ako signál výsledku voľby pre verejnosť slúži „čierny alebo biely dym“.

Pokiaľ voľba nie je do troch dní úspešná – ráta sa, okrem úvodného dňa, s dvomi voľbami predpoludním a popoludní -, nasleduje denná prestávka na modlitbu a uvažovanie, po nej ďalší 3-denný úsek zahŕňajúci 7 vhadzovaní do urny. Keď ani tieto nie sú úspešné, môžu sa voliči zhodnúť na spôsobe zvolenia pápeža absolútnou väčšinou.

Po úspešnej voľbe sa spýta dekan kardinál zvoleného či príjme voľbu a aké meno si zvolí. Pápežský ceremoniár vyhotoví o tom listinu. Potom oznámi kardinál – protodiakon slovami „habemus papam“ (Máme pápeža) ľuďom čakajúcim na Námestí sv. Petra výsledok voľby ako aj meno nového pápeža. Ten potom udelí svoje prvé požehnanie „Urbi et orbi“.

Zdroj: KAP

Preložila: Ľubica Hricová

( TK KBS, KAP, ľh; ml ) 20130211036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]